38 proc. maistų papildų Lietuvos rinkoje pažeidžia įstatymus

Nemažai verslininkų, prekiaujančių maisto papildais internetinėse parduotuvėse, nekreipia dėmesio nei į teisės aktuose nustatytus reikalavimus, nei į tai, kad siūlydami produktus su kenksmingomis medžiagomis kelia grėsmę žmonių sveikatai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai, šiemet patikrinę 257 skirtingų pavadinimų maisto papildus, nustatė, kad 38 proc. neatitiko teisės aktų reikalavimų.

 

Nenurodoma sudėtis, randama draudžiamų medžiagų

Dažniausiai maisto papildai netinkamai ženklinami (2014 m. – 69 atvejai), neužtikrinamas atsekamumas (66 atvejai), nesilaikoma saugos (26 atvejai), bendrų higienos ir laikymo (26 atvejai) reikalavimų.

Pasak VMVT Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Misiūnaitės, internetinėse parduotuvėse maisto papildus reikėtų pirkti itin atidžiai peržiūrėjus visą pateiktą informaciją, mat čia ženklinimo pažeidimų nustatoma gerokai daugiau nei kitose prekybos vietose. Pirmąjį šių metų pusmetį didmeninės, mažmeninės prekybos įmonėse ir vaistinėse nustatyta 9 proc. netinkamai paženklintų papildų, o internetinėse parduotuvėse – net 27 proc.

Dažniausiai etiketėse naudojami neleistini ir vartotojus klaidinantys teiginiai apie sveikumą, daromos draudžiamos nuorodos į gydomąsias ar profilaktines savybes. Pavyzdžiui, „šis produktas pasižymi priešuždegiminėmis ir antivirusinėmis savybėmis“, „tinka sergantiems artritu“, „palengvina peršalimo simptomus“, „vartoti esant kraujospūdžio sutrikimams“.

Neretai vartotojai klaidinami ir dėl maisto papildų sudėties, kai lietuviškoje ženklinimo etiketėje nurodoma sudėtis neatitinka originalaus gamintojo ženklinimo.

„Visi nustatyti maisto papildų saugos pažeidimai – draudžiamų mineralinių formų ir kitų medžiagų naudojimas šių produktų gamyboje. Štai neseniai amerikietiškų maisto papildų „Super Pump MAX“ (gamintojas „Gaspari Nutrition INC“) sudėtyje rasta natrio glicerofosfato, kurį Europos Komisija draudžia naudoti papildų gamyboje. Dažniausiai šis cheminis junginys vartojamas kaip papildomas fosforo šaltinis, jeigu jo trūksta organizmui“, – sako L. Misiūnaitė.

 

Pirkite notifikuotus maisto papildus

Siekiant užkirsti kelią nesąžiningiems verslininkams piktnaudžiauti ir apsaugoti vartotojus nuo nekokybiškų produktų, VMVT specialistai nuolat tikrina prekiaujančius maisto papildais. Be to, šiuo metu aktyviai vykdomas papildų notifikavimas – kiekvienas platintojas, prieš pateikdamas produktą rinkai, turi apie jį pranešti Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui. Ar konkretus maisto papildas notifikuotas, t. y. ar gali būti parduodamas, vartotojai gali pasitikrinti VMVT internetiniame puslapyje.

Nusprendus maisto papildų įsigyti internetinėje parduotuvėje, taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį, kokia informacija yra pateikta apie konkretų produktą. L. Misiūnaitė pataria nepirkti papildų, jeigu nurodyti tik užsienio šalių gamintojai, bet nėra platintojų Lietuvoje pavadinimų, adresų bei telefonų numerių. Be to, nereikėtų pasikliauti reklamomis apie greitą papildų efektą ir nepamiršti, kad, pavyzdžiui, kovojant su antsvoriu gerų rezultatų pasiekiama derinant subalansuotą mitybą su sportu.

 

Šaltinis: www.vmvt.lt

Palikite komentarą