40 proc. lietuvių nėštumo metu priauga per daug svorio, rizikuoja vaisiaus sveikata

PSO duomenimis, daugiau kaip 1 mili­jardas žmonių pasaulyje turi antsvorį. Ir mūsų šalyje daugėja nutukusių moterų. 2010 m. PSO duomenimis Lietuvoje 20,6 proc. nutukusios. Tai du kartus daugiau nei Švedijoje ir tik šiek tiek mažiau nei Jungtinėje karalystėje.

Nuolat didėja su nutukimu susijusių komplikacijų dažnis

Dėl hormonų apykaitos sutrikimo, nutukusių moterų mėnesinių ciklas neretai būna nereguliarus arba jos visai išnyksta. Tai gali tapti nevaisingumo priežastimi, kurį gydyti darosi žymiai sunkiau nei normalaus svorio moterims. Didelė problema tampa ne tik nutukimas iki nėštumo, bet ir per didelis svorio prie­augis nėštumo metu, ypač nutukusioms nėščiosioms. Apie 40 proc. moterų nėštumo metu priauga per daug svorio, o tai turi didelės įtakos nutukti per pirmuo­sius metus po gimdymo ir vėliau, palyginus su moterimis, kurių svorio prieaugis nėš­tumo metu buvo normalus. Nėščioms moterims nutukimas diagnozuojamas pagal kūno masės indeksą (KMI) iki nėštumo ar pirmąjame nėštumo trimestre.

Asociatyvi nuotr.

Asociatyvi nuotr.

 Nutukusioms moterims gresia įvai­rios nėštumo, gimdymo ir  pogimdyminio laikotarpio komplikacijos

Nutukimas siejamas su dažnesniais anks­tyvaisiais persileidimais, kuriuos galimai nulemia labai didelis estrogenų kiekis, skatinantis pernelyg didelį gimdos  gleivinės išvešėjimą ir sudarydamas nepalankią aplinką embriono implanta­cijai.  Dažnesni ir pakartotiniai persileidimai. Padidėjusio arterinio kraujospūdžio  (hipertenzijos) būklės nėštumo metu nu­tukusioms moterims būna žymiai dažniau  nei turinčioms normalų KMI. Šios moterys 3–10 kartų dažniau serga pirmine  hipertenzija jau iki nėštumo. Nėš­tumo sukelta hipertenzija ir preeklampsija (sunki  ir klastinga nėščiųjų liga) yra viena dažniausių komplikacijų, dėl kurių nėštumą  tenka užbaigti ankščiau gimdymo termino. Preeklampsijos rizika padidėja du  kartus kas 5–7 kg/m2 KMI iki nėštumo. Eklampsijos (nėščiųjų traukulių) tikimybė nutukusioms taip pat yra didesnė nei normalaus kūno svorio moterims.

Nutukusiosioms moterims yra didesnė priešlaikinio gimdymo rizika dėl sužadintų gimdymų, esant nėštumo kom­plikacijų. Užsitęsęs nėštumas taip pat viena iš nutukusių moterų nėštumų komplikacijų, pasitaikanti du kartus dažniau dėl nevisaverčių sąrėmių, lėčiau atsiveriančio gimdos kaklelio, sunkesnio vaisiaus slinkimo gimdymo kanalu. Taigi, nutukusioms moterims tiek priešlaikinis gimdymas, tiek gimdymas praėjus gimdymo terminui sužadinamas dažniau. Dėl nevisaverčių sąrėmių, gimdymo veiklą dažniau tenka skatinti medikamentais. Literatūroje nurodomi dažnesni vaisiaus širdies ritmo pokyčiai, mekonijumi suteršti vaisiaus vandenys gimdymo metu, todėl aprašomas ir dides­nis cezario pjūvio operacijų skaičius. Be to, atlikti cezario pjūvį techniškai yra sudėtingiau, padidėja anes­teziologinių, trombembolinių komplikacijų bei pooperacinių infekcijų rizika.

Nutukimo įtaka vaisiaus vystymuisi

Riebalinis audinys yra labai aktyvus endokrininis organas, sekretuojan­tis daugybę hormonų ir biologiškai aktyvių medžiagų neigiamai veikiančių vaisiaus vystymąsi. Vaisiaus vystymąsi gimdoje daugiausia lemia genetiniai veiksniai, tačiau labai svarbus ir motinos  aplinkos vaisiui esant gimdoje veiksnys. Moters kūno svoris pastojimo metu turi didelės reikšmės medžiagų apykaitos pokyčiams nėštumo metu, embriono ir vai­siaus vystymuisi bei tolesnei naujagimio, kūdikio ir vaiko raidai. Vaisiaus buvimas gimdoje yra trumpalai­kis, tačiau nepalanki aplinka joje – motinos nutukimas iki nėštumo arba per didelis svorio prieaugis nėštumo metu gali lemti nuolatinius pokyčius pagumburyje, kasos ląstelėse ir kitose biologinėse kūno svorį reguliuojančiose sistemose.

    Nutukusių moterų vaisiams dažniau nei turinčioms normalų svorį diagnozuojami apsigimimai. Daugelio autorių duomenimis, dažniau­siai pasitaikantis apsigimimas nutukusių moterų vaisiams yra nervinio vamzdelio vys­tymosi defektai. Pastebėta, jog apsigimimo rizika tiesiogiai priklauso nuo nutukimo laipsnio. Šio apsigimimo priežastis, manoma, yra per mažas folinės rūgšties kiekis moters organizme, skiriant įprastai rekomenduojamą 400 μg folinės rūgšties dozę. Nutukusioms moterims rekomen­duojama skirti 5 mg folinės rūgšties kasdien 1 mėn. iki pastojimo ir pirmąjį nėštumo trimestrą. Kiti dažniau diagnozuojami apsigimimai – įgimtos širdies ydos, viršutinės lūpos ir go­murio nesuaugimas, išangės neišsivystymas, sėklidžių nenusileidimas, galūnių apsigimimai, diafragmos ir bambos išvaržos. Dažnesni ir dauginiai apsigimimai.

Šaltinis: www.sam.lt

 

1 komentaras

  1. Evelina says:

    Cia raso tam tik kad kazka parasyti.Vienu zodziu jei esi stora tai tau gimdymas bus siaubingas ir vaikas gims nesveikas. Aciu uz teigiamas emocijas.O jeigu ka tiek stora tiek kuda gali tureti komplikaciju.Paskaitykim apie sitas kurios turi per mazai svorio,raso ta pati.

Palikite komentarą