Europos metų išradėju pretenduoja tapti lietuvis, išradęs neinvazinį galvospūdžio matavimo būdą

Pradėtas balsavimas dėl populiariausio Europos išradėjo titulo, kuriame lietuviai pirmą kartą turi galimybę balsuoti už savo atstovą. Tarp Europos patentų biuro skelbiamo konkurso Metų išradėjo apdovanojimui gauti finalistų pirmą kartą – tyrėjo iš Lietuvos pavardė. Išradimų smulkiajam ir vidutiniam verslui kategorijoje nominuotas Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius Arminas Ragauskas, kartu su bendraminčiais patentavęs neinvazinį galvospūdžio matavimo būdą.

 

Išrado ultragarsį galvospūdžio matuoklį

Profesorius Arminas Ragauskas (KTU nuotr.)

Profesorius Arminas Ragauskas (KTU nuotr.)

Prestižinio Metų išradėjo apdovanojimo laimėtoją, skiria tarptautinė komisija; populiariausio Europos išradėjo prizas – tai internetinio balsavimo rezultatas. Už Lietuvos atstovą Europos patentų biuro (EPB) skelbiamuose apdovanojimuose internetu balsuoti galima iki gegužės 31 dienos. Leidžiama atiduoti vieną balsą kartą per 24 valandas.

A. Ragauskas kartu su dviem kitų šalių mokslininkais nominuotas išradimų smulkiajam ir vidutiniam verslui kategorijoje. Išrastas ir patentuotas ultragarsinis gavospūdžio matuoklis gali būti taikomas daugelyje medicinos sričių bei padėti išspręsti astronautų regos sutrikimų problemą, su kuria jie susiduria ilgos trukmės kosminių skrydžių metu.

„Prietaisai, kuriuos yra išradęs Arminas Ragauskas, leidžia be invazijos į smegenis matuoti galvospūdį, kas iki šiol nebuvo įmanoma. Tai gydytojams suteikia galimybę laiku pradėti gydymą, galintį išgelbėti paciento gyvybę, – pristatydamas Europos išradėjo apdovanojimų nominantus kalbėjo Europos patentų biuro prezidentas Benoit Battistelli. – Šie prietaisai, kurių veikimo principas paremtas Doplerio efektu, yra puikus pavyzdys, kaip fundamentalus fizikinis reiškinys pasitelkiamas sukurti pažangią, patentuotą technologiją“.

 

 

Ultragarsis galvospūdžio matuoklis (KTU nuotr.)

Ultragarsis galvospūdžio matuoklis (KTU nuotr.)

Atsisako invazinių procedūrų

 

Aukštas galvospūdis, kurį gali lemti galvos trauma ar smegenų auglys, gali būti mirtinas. Visoje Europoje galvos smegenų traumas per metus patiria apie 2,5 mln. žmonių, o 75 tūkst. tokių atvejų baigiasi mirtimi. Laiku pastebėjus padidėjusį galvospūdį, galima imtis veiksmingų priemonių, tačiau dabartinis galvospūdžio matavimo metodas yra paremtas invazine procedūra – chirurgine jutiklių implantacija į žmogaus smegenis. Invazija į smegenis kelia riziką pacientui, ne visose aplinkybėse šią procedūrą galima atlikti.

Neinvazinį galvospūdžio matavimo metodą ir technologiją KTU Telematikos mokslo instituto direktorius profesorius A. Ragauskas sukūrė kartu su kolegomis mokslų daktarais Gediminu Daubariu ir Algiu Džiugu. Konkursą Metų išradėjo apdovanojimui gauti EPB rengia jau 11-ąjį kartą. Nugalėtojas bus paskelbtas birželio 9 d. Lisabonoje.

 

Pranešimas spaudai

 

Palikite komentarą