Akreditavimo tarnyba: galimai nusikalstamus psichotropinių vaistų išrašymus tiria ir policija

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba), atlikusi 16 neplaninių asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės patikrinimų dėl pacientams išrašytų psichotropinių vaistinių preparatų, pastebėjo, jog nepagrįstai skiriama ir pernelyg daug vartojama psichotropinių vaistų.

Visuomenėje vis labiau auga piktnaudžiavimas psichoaktyviomis medžiagomis, tarp jų ir psichotropiniais vaistais. Psichotropinės medžiagos – tai gamtinės ar sintetinės medžiagos, įrašytos į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus kontroliuojamų medžiagų sąrašus, kurios dėl kenksmingo poveikio ar piktnaudžiavimo jomis sukelia sunkų žmogaus sveikatos sutrikimą, pasireiškiantį asmens psichine ir fizine priklausomybe nuo jų, ar pavojų žmogaus sveikatai.

Akreditavimo tarnyba, vadovaudamasi Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ir policijos komisariato pateikta informacija, atliko neplaninius patikrinimus dėl 2015–2016 m. pacientams išrašytų psichotropinių vaistinių preparatų Diazepamo, Bromazepamo, Lorazepamo, Klonazepamo, Alprazolamo, Zolpidemo, Midazolamo, Triazolamo, Zopiklono, Medazepamo, Nitrazepamo, Dikalio Klorazepato teisėtumo. Šie išvardinti psichotropiniai vaistiniai preparatai visuomenei geriau žinomi tokiais pavadinamais kaip Xanax, Lexotonil, Dormicum, Stilnox, Lorafen, Relanium, Clonazepam ir kita.

Akreditavimo tarnyba, įvertinusi receptus, psichotropinių vaistinių preparatų charakteristikų santraukas, pacientų medicininę dokumentaciją, surinkusi kitą informaciją, paaiškinimus, vaistinių preparatų skyrimą ir jų išrašymą reglamentuojančius teisės aktus, nustatė, kad gydytojai minėtu laikotarpiu išrašydavo psichotropinius vaistinius preparatus, objektyviai neįvertinę pacientų bendros bei psichikos sveikatos būklės arba net asmenims, kurie niekada nesilankė toje gydymo įstaigoje. Taip pat nustatyta, kad kai kuriems pacientams buvo išrašyti psichotropiniai vaistiniai preparatai, nors pacientų vizitai pas juos išrašiusį gydytoją įstaigoje nebuvo registruoti ir sveikatos istorijos nebuvo pildomos arba vaistų būdavo išrašoma 2–3 kartus daugiau nei užfiksuota sveikatos istorijoje. Pasitaikė ir atvejų, kad gydytojai psichotropinius vaistinius preparatus išrašydavo savo giminaičiams ir vienu kartu jiems išrašytas psichotropinių vaistinių preparatų kiekis viršijo leistiną kiekį ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo kursui, t. y. 60 tablečių. Nustatyta ir kitų pažeidimų.

Akreditavimo tarnyba patikrino 16 asmens sveikatos priežiūros įstaigų įvairiuose Lietuvos miestuose. Daliai įstaigų už teisės aktų pažeidimus skyrė įspėjimus. Nustačius grubius psichotropinių ar narkotinių preparatų skyrimo pažeidimus, gydytojas buvo nusiųstas kompetencijos patikrinimui, buvo stabdomos paslaugos. Šiuo metu atliekami neplaniniai asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės patikrinimai dėl pacientams išrašytų psichotropinių vaistinių preparatų dar 4 asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Akreditavimo tarnyba šiuo klausimu bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis.

Akreditavimo tarnyba pažymi, kad psichotropiniai vaistiniai preparatai skirti trumpalaikiam, o ne ilgalaikiam psichikos sveikatos sutrikimo gydymui. Psichotropinių vaistų vartojimas yra saugus ir veiksmingas, kuomet vaistai skiriami atsižvelgiant į paciento psichikos sutrikimų ypatumus, pacientas laikosi gydytojo rekomendacijų, gydymas psichotropiniais vaistais derinamas su gyvenimo būdo korekcija, psichoterapija. Vartojant juos ilgiau nei numatyta, jie gali skatinti fizinės ir psichinės priklausomybės išsivystymą. Primename, kad gydytojai asmeniškai atsako už išrašytus ir parašu bei asmeniniu spaudu patvirtintus receptus.

„Neteisėtas psichotropinių vaistų išrašymas tampa rimta problema. Vaistai, juo labiau psichotropiniai preparatai, nėra maistas, todėl raginame pacientus neužsiimti savigyda, o gydytojus atsakingiau skirti medikamentus, laikantis nustatytų reikalavimų“, – pabrėžia Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

Šaltinis: VVKT

Palikite komentarą