Botulino toksino injekcijos – naujas gydymo būdas kenčiantiems nuo migrenos

Šis metodas gali gerokai palengvinti sergančiojo gyvenimą – stipriai sušvelninti ligą ir ją kontroliuoti bei tapti išeitimi tiems, kuriuos varginantys galvos skausmai nuolat verčia gerti vaistus skausmui malšinti. Vienintelį botulino toksiną, skirtą lėtinei migrenai gydyti gamina kompanija „Allergan“.

„Nors visoje Lietuvoje sergančiųjų migrena oficialios statistikos nėra, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno Klinikų neurologai yra tyrę  migrenos paplitimą Kauno mieste ir rajone. Net apie 20 proc. tirtų žmonių turėjo skausmo priepuolius, kuriems buvo būdingi migrenos požymiai. Europoje lėtine migrena serga 1-2 proc. bendros populiacijos. Deja, į gydytojus kreipiasi tik kas antras migrena sergantis žmogus, ir ne kiekvienam yra nustatoma tiksli diagnozė. Lėtinės migrenos pacientų skaičiai išties dideli“, – sako gydytoja neurologė Kristina Ryliškienė.

Migrena – neurologinė liga, paprastai prasidedanti paauglystėje ar ankstyvoje jaunystėje. Migrenos priepuoliai išsiskiria aiškiais požymiais: skausmas labai stiprus, skausmą gali lydėti pykinimas ar vėmimas, sergantįjį labai erzina garsas ir šviesa. Migrenos dažnis labai priklauso nuo cikliško estrogenų kiekio kitimo, todėl didžiąją sunkiai sergančių ligonių dalį sudaro vaisingo amžiaus moterys.

Lėtinė migrena yra vienintelis galvos skausmas, kurio gydymui gali būti taikomas botulino toksinas. „Tai labai sunki migrenos forma, kai ligonis turi daugiau negu  15 skausmo dienų per mėnesį ir bent 8 iš jų yra stipraus migreninio skausmo dienos. Įprastai migrenai, kai stiprūs galvos skausmo priepuoliai būna 1-2 per mėnesį, šis gydymo būdas nėra efektyvus“, – sako gydytoja K. Ryliškienė.

„Vaistas pacientui leidžiamas pagal nustatytą protokolą bent į 31 vietą – kaktos, smilkinių, pakaušio, kaklo, pečių zoną. Siekama, kad botulino toksinas paveiktų didelę dalį trišakio nervo ir viršutinių kaklinių šaknelių jutiminių skaidulų. Visa procedūra užtrunka apie 15 minučių, ji atliekama pacientui sėdint arba gulint. Kadangi naudojama itin plona adata, nepatogumas ar tempimas vos jaučiamas, o po procedūros galima iškart keliauti namo“, – teigia K. Ryliškienė.

„Suleidžiamas vaistas pasikirsto veido ir kaklo odoje bei raumenyse, kur yra daug plonų juntamųjų skaidulų. Jose yra slopinamas skausmo impulsą perduodančių medžiagų išskyrimas. Kadangi botulino toksinas sukelia ilgalaikį, bet ne nuolatinį skausmo impulso slopinimą, suleidimo procedūra yra atliekama kas 12 savaičių“, – pasakoja gydytoja.

Botulino toksino veiksmingumas lėtinei migrenai vertinamas po trijų injekcijų, t.y. po 36 savaičių. Dalis ligonių teigiamą poveikį pajaučia jau po pirmosios, kiti – po antrosios procedūros, treti – tik po trečiosios.

„Apie septyniasdešimt procentų pacientų nurodo, kad skausmo dienų sumažėja dvigubai ir daugiau. Mažiau nei trečdaliui pacientų efekto nebūna – šiai pacientų daliai gydymas botulino toksinu laikomas neefektyviu“, – pastebi K. Ryliškienė.

Pasak gydytojos neurologės, po procedūros galimas nežymus kosmetinis pakitimas kaktos srityje (išsilyginusios kaktos raukšlės, sunkiau suraukti kaktą), trumpalaikis antakio nusileidimas, išryškėjantis pirmąją gydymo savaitę ir trunkantis iki kelių savaičių, kaklo skausmingumas pirmosiomis dienomis.

 

Palikite komentarą