Alzheimerio liga gali prasidėti ir dvidešimties?

Alzheimerio liga pasižymi pažintinių funkcijų blogėjimu, kasdienės veiklos pasyvėjimu, elgsenos pokyčiais, neuropsichiatriniais simptomais. Tai labiausiai paplitusi silpnaprotystės forma. Tačiau mokslininkai vis dar neištyrė, kokios yra šios ligos pačios pirmosios stadijos. Už pablogėjusią smegenų veiklą „atsakingas“ baltymas jau yra atrastas, tačiau mokslininkus stebina tai, jog net ir jauniems žmonėms gali pasireikšti pirmieji požymiai. Tyrimas, publikuotas žurnale „Brain“, atskleidžia, kaip Alzheimerio liga gali pradėti vystytis 20 metų jaunuolio smegenyse.

Vaizdo siužete paaiškinami painūs mechanizmai, susiję su Alzheimerio ligos progresu smegenyse.

„Atradimas, kad baltymas amiloidas  galvos smegenyse pradeda kauptis taip anksti, mus šokiravo“, teigė tyrimo vadovas Changiz Geula, tyrimų profesorius iš Kognityvinės neurologijos ir Alzheimerio ligų centro Northwestern universiteto Feinberg medicinos mokyklos, pranešime spaudai.

Tyrimo metu mokslininkai nusprendė atidžiau pažvelgti į bazinus priešsmegeninės dalies cholinerginius neuronus ir pamėginti išsiaiškinti, kodėl būtent jie yra pirmieji, žūstantys smegenyse. Mokslininkai tyrinėjo 13 individų, 20 – 66 metų amžiaus, su normalia smegenų funkcija, ir juos lygino su kita 16 individų grupe (70 – 99 metų amžiaus), kuriems yra diagnozuoti demencija, ir taip pat su trečiuoju individų rinkiniu, kurį sudarė 21 Alzheimeriu sergantis pacientas (60 – 95 metų amžiaus).

Amiloidas – specifinis baltymas, kuris pradeda kauptis smegenyse. Mokslininkai juo naudojuosi kaip žymeniu, sekant kaip progresuoja liga, tiesa ligi šiol jis buvo aptiktas tik pas senstančius suaugusiuosius. Kai amiloido susikaupia, jis sudaro gumulėlių apnašas neuronų išorėje, sukeldamas smegenų žalą senstantiems Alzheimeriu sergantiems pacientams.

Alzheimerio liga nėra natūralaus senėjimo proceso dalis, tačiau  dažniausiai ir geriausiai žinoma koreliacija su šia liga yra vyresnis pacientų amžius. Didžioji dalis, sergančių šia liga yra 65 metų ir vyresni, o pacientai tarp 40 ir 50 metų amžiaus sudaro vos 5 proc. šia liga sergančių asmenų. AV šiuo metu yra daugiau nei 5 mln sergančių šia liga, o pasaulyje per 30 mln. Išsivysčiusiose šalyse, tai trečia pagal dažnį mirties priežastis po vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų.

„Mūsų tyrimas atskleidžia, kodėl neuronai žūsta taip anksti.“ – dalinasi Geula. „Tie nedideli gumulėliai, susidarantys iš amiloido baltymo, ir gali būti pagrindinė priežastis.“

Kai mokslininkai pastebėjau augančius gumulėlius savo tyriamųjų smegenyse, buvo atskleista, iir kad būtų išskiriamas kalcio perteklius į ląsteles, kas galų gale ir sukelia ląstelių mirtį. Amiloido baltymo molekulės kaupėsi ir didėjo, didėjant su paciento amžiumi. „Yra tikimybė, kad šie gumulėliai susidaro tokie dideli, kad už degradaciją atsakingos ląstelės dalys nebesugeba susidoroti su jais ir jie užkemša ląstelę.“ – teigia Geula, tikinantis ir toliau su kolegomis ieškosiantys atsakymų į tai, kaip veikia amiloido baltymas, ir pačią Alzheimerio ligą.

 

 

 

Palikite komentarą