„Anti-skiepų“ absurdas tęsiasi: JAV – tymų protrūkis

Š.m. sausio 29 dienos duomenimis, daugiau nei 90 asmenų, 2014 m. gruodžio 15-20 dienomis lankiusių Disneilendą, diagnozuoti tymai, praneša JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras. Amerikoje 2014 m. registruota daugiausiai šios ligos atvejų per paskutinius du dešimtmečius.

JAV pediatras skiepija metukų vaiką. Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. (machable.com nuotr.)

JAV pediatras skiepija metukų vaiką. Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. (machable.com nuotr.)

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis nuo 2014 metų pradžios Filipinuose užregistruota 16 777 tymų atvejai ir 97 mirtys nuo šios ligos sukeltų komplikacijų. 22 tymų atvejai diagnozuoti amerikiečiams, kurie lankėsi Filipinuose. PSO tikslas – iki 2015 m. pabaigos 95 proc. sumažinti mirties atvejų nuo tymų skaičių (lyginant su 2000 m.), o iki 2020 m. eliminuoti tymus bent jau penkiuose PSO regionuose.

 

Sirgusieji – neskiepyti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centroduomenimis, Lietuvoje 2014 m. registruota 11 tymų atvejų. Mūsų šalyje šios ligos protrūkis registruotas 2013 m., kai susirgo 35 asmenys. Visi sirgusieji buvo neskiepyti arba nepilnai skiepyti.

ULAC specialistai primena, kad viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant rekomenduojamų vaikų skiepų kalendoriaus schemų.

Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas tymų vakciną būtina paskiepyti du kartus. Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti. Ypatingai svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienį.

 

Patarimai keliautojams vykstantiems į šalis, kuriose registruojami tymų atvejai

Patarimai prieš išvykstant:

  • keliautojams, kurie nežino savo skiepijimo būklės, niekada nebuvo skiepyti arba buvo skiepyti tik viena kombinuotos tymų-raudonukės-epideminio parotito (MMR) vakcinos doze, rekomenduojama pasiskiepyti;
  • 15-16 mėnesių 6-7 metų vaikus rekomenduojama paskiepyti po vieną MMR vakcinos dozę.

Taip pat nepamirškite:

  • kuo dažniau plaukite rankas;
  • jei nėra galimybės pasinaudoti muilu ar vandeniu, patartina su savimi turėti dezinfekuojančio skysčio (kurio sudėtyje būtų ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio);
  • nešvariomis rankomis nelieskite akių, nosies, lūpų; kosint arba čiaudint būtinai prisidenkite burną ir nosį servetėle;
  • venkite tiesioginio kontakto  su sergančiu asmeniu.

Tymai viena lengviausiai plintančių užkrečiamų ligų. Sąlytis tarp žmonių trunkantis ilgiau nei 15 min. yra pakankamas, kad įvyktų imlaus asmens užsikrėtimas.

 

 

Šaltinis: ulac.lt

Komentarų nėra