Antibiotikų apokalipsė: norima bausti gydytojus, kurie vaistų išrašo per daug

Didžiojoje Britanijoje pasigirdo raginimų bausti neatsakingus bendrosios praktikos gydytojus, kurie pacientams skiria per daug antibiotikų. Nacionalinis sveikatos ir priežiūros kokybės institutas (NICE) sako, kad kasmet išrašoma 10 mln. nereikalingų receptų antibiotikams.

Artėjanti „antibiotikų apokalipsė“

Anot NICE atstovo profesoriaus Marko Bakerio, valdžia turi imtis priemonių prieš gydytojus, kurie nekeičia savo darbo metodų. Savo ruožtu Karališkoji bendrosios praktikos gydytojų kolegija sako, kad tokie raginimai bausti gydytojus tikrai nepadeda.

Medikai skalambija varpais, nes daugėja atvejų, kai įvairias infekcijas tampa vis sunkiau gydyti, nes dėl gausaus antibiotikų vartojimo žmogui išsivysto atsparumas vaistams. Apie artėjančią „antibiotikų apokalipsę“ kalbantys medikai sako, kad gali sugrįžti jau seniai pamirštos infekcijos, kurios kels grėsmę žmonėms, kuriems reikės operacijos ar chemoterapinio gydymo.

Specialistai pabrėžia, kad antibiotikų skyrimas skaudant gerklei ar peršalus didina atsparumo antibiotikams išsivystymo riziką. Tačiau antibiotikų skyrimo atvejų ir toliau daugėja. NICE parengė naujas antibiotikų skyrimo gaires NHS sistemai Anglijoje, tačiau jas gali prisitaikyti ir kitų JK dalių medikai. Gairėse sakoma, kad medikai dažnai jaučia didelį pacientų spaudimą jiems skirti antibiotikų. Anot M. Bakerio, kai kurie žmonės yra tiesiog „pripratę“ gauti antibiotikų esant bet kuriai būklei. Ir 97 proc. pacientų, kurie prašo antibiotikų, jų ir gauna iš spaudimui pasiduodančio gydytojo.

Kodėl bakterijos tampa atsparios?

Minėtoje gairėse sakoma, kad gydytojai turi paaiškinti pacientams, kad tam tikrais atvejais nereikia vartoti antibiotikų, ir jų neskirti, nes kai kuriais atvejais antibiotikai padaro daugiau žalos nei duoda naudos. Gydytojai turi būti raginami keisti savo įpročius. O radikaliais atvejais Bendrosios medicinos taryba, turinti teisę atimti gydytojo licenciją, turėtų įsikišti, „jeigu tai yra būtina“, parėžė M. Bakeris.

Remiantis naujomis gairėmis, gydytojai turėtų ketvirtadaliu sumažinti antibiotikų skyrimą. Dabar kasmet Anglijoje išrašomi 42 mln. receptų antibiotikams.

Apie rezistenciją antibiotikams plačiau skaitykite straipsnyje „Kodėl bakterijos tampa atsparios antibiotikams?“

 

 

Šaltinis: anglija.lt

Palikite komentarą