Mokslininkai sugriovė vieną pagrindinių dietų „tiesų“

Remiantis bendru supratimu, pernelyg greitai numetus svorį, vėliau šis sugrįžta. Bet pirmasis randomizuotas tai išsiaiškinti turėjęs tyrimas parodė, kad smūgines dietas praktikuojantieji turi tokią pat tikimybę susigrąžinti svorį, kaip ir metusieji lėtai. Be to, greitai metantieji svorį geriau laikėsi savo dietos, nei vykdžiusieji laipsniškesnę programą.

 

Labai lėtą svorio mažėjimą sukeliančios programos dažnai nevykdomos iki galo, nes žmonėms tiesiog atsibosta. (ninemsn.com nuotr.)

Labai lėtą svorio mažėjimą sukeliančios programos dažnai nevykdomos iki galo, nes žmonėms tiesiog atsibosta. (ninemsn.com nuotr.)

 

Dauguma nuorodų, pavyzdžiui, tokių, kaip JK Nacionalinės sveikatos tarnybos, pataria žmonėms bandyti svorį mesti lėtai, kad kilogramai pernelyg sparčiai netirptų. Manyta, kad taip neina svorio atsikratyti ilgam ir gali būti prarandama raumenų masė. Taip pat manyta, kad tokių dietų dėl jų drastiškumo būtų pernelyg sunku laikytis. Bet šios nuomonės buvo paremtos labai negausiais įrodymais.

 

Sukame greituoju keliu

Kad tai išsiaiškintų, Josepho Proietto’o iš Melbourne’o universiteto Australijoje vadovaujama komanda atsitiktine tvarka 204 vyrams ir moterims, kuriems nustatytas nutukimas ir kurie ketino mesti svorį, paskyrė sparčią arba laipsnišką dietą, siekdami svorį sumažinti 15%.

Pirmoji grupė svorio metimui turėjo 12 savaičių, ir dalyvavo drastiškoje maisto pakeitimo programoje, ir kiekvienam valgiui gavo maistą pakeičiančių gėrimų. Taip per dieną jie gaudavo vos 450 – 800 kcal. Kitiems tokio paties svorio numetimui buvo suteikti devyni mėnesiai. Jie vartojo maistą pakeičiančius gėrimus kartą ar du per dieną ir valgė sveiką maistą, kad kasdien gautų 1500 – 2000 kcal.

Smūginės dietos grupėje 81 % dalyvių pasiekė užsibrėžtą svorio numetimo tikslą, tuo tarpu iš besilaikiusių laipsniškos dietos tokių buvo 50 %.

 

Atgal į tikrovę

Nei vienos grupės pastangos išlaikyti pasiektą svorį nebuvo itin sėkmingos, bet smūginę dietą bandžiusiųjų rezultatai nebuvo prastesni už metusiųjų palengva. Po pustrečių metų nuo dietos užbaigimo, abi grupės atgavo maždaug 70 % numesto svorio.

Specialsitai pabrėžia, kad bandymas buvo atliktas su turinčiais didelį antsvorį ir nutukusiais, o labai mažai kalorijų turinčios dietos – pavyzdžiui, paremtos maistą pakeičiančiais gėrimais – gali netikti žmonėms, kurių antsvoris vidutinis.

Tai remia naujausios JK Nacionalinio sveikatos ir priežiūros tobulinimo instituto rekomendacijos, teigiančios, kad drastiškas dietas turėtų naudoti tik žmonės, kuriems yra neatidėliotina medicininė būtinybė numesti svorį, pavyzdžiui, prieš sąnarių transplantaciją.

Dar nežinoma, ar tyrimas tinka ir kitoms drastiškoms dietoms, kuriose maistą pakeičiantys gėrimai nenaudojami.

 

 

Šaltinis: technologijos.lt

 

Palikite komentarą