Ar karščiai nepakenkė vaistams? (atsako vaistinės)

Į „Lietuvos sveikatos“ redakciją prieš porą dien kreipėsi sunerimusi skaitytoja, kuri teiravosi, kaip vaistinės užtikrina tinkamas medikamentų laikymo sąlygas, kuomet kepina daugiau nei trisdešimties laipsnių karštis.

Pažeidimų nenustatė

„Pastaruoju metu pažeidimų nesame nustatę. Žiemos metu nustatydavome per žemą temperatūrą vaistinėse, tačiau tai daugiau susiję su darbuotojų darbo sąlygomis nei su medikamentų saugumu. Per aukštos temperatūros kol kas nesame nustatę. Taip pat nesame gavę gyventojų skundų, esą medikamentai laikomi netinkamomis sąlygomis, todėl dėl padidėjusių karščių papildomų tikrinimų nevykdėme“, – sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Inspektavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Diana Leleckaitė.

Pasak specialistėsšiuo metu vaistų laikymą apibrėžia farmacijos įstatymas, kuris nurodo, kad vaistinės, farmacijos įmonės turi medikamentus laikyti gamintojo nurodytomis sąlygomis.

„Kiekvienas gamintojas gali nurodyti kiek skirtingas medikamentų laikymo, saugojimo sąlygas. Dažniausiai nurodoma laikyti ne aukštesnėje nei 30 ar 25 laipsnių temperatūroje. Atsižvelgiant į tai, medikamentai ir turi būti laikomi. Vienas pagrindinių aspektų, kuriuos tikriname būtent ir yra vaistų laikymo sąlygos“, – paaiškino Diana Leleckaitė.
 
Tikrina kasdien

„Kiekvieną vaistinės darbo dieną vaistų laikymo sąlygos yra tikrinamos. Prekių laikymo sąlygoms, t.y. oro temperatūrai ir drėgmės lygiui, stebėti naudojami metrologiškai patikrinti matavimo prietaisai. Šių prietaisų rodmenys registruojami specialiuose žurnaluose“, – atsakė „Camelia“ vaistinės atstovė Vilma Balčiauskaitė

Specialistė patikino, jog vaistinės buvo paruoštos ir „karštajam sezonui“: „Siekiant užtikrinti tinkamas vaistinės prekių laikymo sąlygas karštuoju periodu, vaistinėse įrengti kondicionieriai, apsauginės žaliuzės, oro drėkintuvai ir kiti prietaisai, atsižvelgiant į vaistinės poreikius. Prekės, nereikalaujančios specialių temperatūrinių laikymo sąlygų, laikomos kambario temperatūroje (16-25 laipsniai Celsijaus). Tuo tarpu medikamentai, reikalaujantys specialių temperatūrinių laikymo sąlygų, laikomos šaldytuvuose. Juose palaikoma 9-15 ir 2-8 laipsnių Celsijaus temperatūra. Taip pat svarbus rodmuo yra ir oro drėgmė, kuri negali viršyti 85procentų.“
 
Panikuoti nereikėtų

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Šeimos medicinos departamento vadovė Angelė Razgienė sako, jog perdėtai panikuoti dėl užklupusių karščių nereikėtų: 

Nemanau, kad vaistininkai nežinotų, kaip tinkamai laikyti, saugoti medikamentus. Ant kiekvienos pakuotės vaistų gamintojas nurodo jų laikymo sąlygas ir būtent į tai reikėtų atkreipti dėmesį. Todėl pirmiausia – nereikia panikuoti. Užtenka laikytis nurodytų taisyklių ir medikamentas išliks geras. Tikrai nereikia kiekvieno vaisto dėti į šaldytuvą“.

Antrina jai ir farmacininkas Tadas Žvirinskis.

„Tikrai nereikia visų medikamentų laikyti šaldytuve, net jei už lango karšta. Jeigu ant pakuotės parašyta „laikyti kambario temperatūroje“, reiškia taip ir reikia daryti. Tiesa, „kambario temperatūra“ – reiškia ne aukščiau 25 laipsnių šilumos. Tais atvejais, jei oras patalpoje įšyla labiau, reikėtų vaistus padėti į vėsesnę vietą. Tačiau kai kurių medikamentų šaldytuve laikyti netgi negalima. Reikia skaityti ir žiūrėti, kas parašyta ant pakuotės“, – dėsto T.Žvirinskis.

 

Šaltinis: www.lsveikata.lt

Komentarų nėra