Ar mokate suteikti pirmąją pagalbą? Šeštadienį Vilniuje – Raudonojo Kryžiaus pamokos

Kasmet tūkstančius gyvybių būtų galima išgelbėti, jeigu šalia nukentėjusiųjų būtų žmogus, mokantis suteikti pirmąją pagalbą. Artėjant Pasaulinei pirmosios pagalbos dienai, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija drąsina gyventojus pirmosios pagalbos įgūdžių mokytis savanoriškai, taip pat atkreipia dėmesį, jog įgūdžius primiršus, tikslinga mokymus pakartoti.

 

Gyventojams trūksta žinių

Šį šeštadienį draugijos specialistai Vilniuje prie Baltojo tilto saugaus eismo renginyje šeimai „Eismo kiškiai“ pirmosios pagalbos teikimo žiniomis dalinsis ne tik su suaugusiais, bet ir vaikais. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos generalinė sekretorė Gražina Jevgrafovienė teigia, jog dažniausiai gyventojams prireikia žinių, kokią pagalbą suteikti šalia esančiam žmogui užspringus, patyrus širdies smūgį, stipriai kraujuojant, netekus sąmonės ar sutrikus kvėpavimui.

Skaičiuojama, jog netikėtą širdies smūgį patyrusiam žmogui efektyvus širdies masažas šansus išgyventi padvigubina ar net patrigubina. Deja, tik mažesnė dalis nukentėjusiųjų sulaukia šalia esančių žmonių pagalbos. Jeigu širdies smūgį patyrusiam žmogui pirmoji pagalba nėra suteikiama, jo šansai išgyventi kiekvieną minutę sumažėja 7 proc.

Pasak G. Jevgrafovienė, nors tikslios statistikos nėra, manoma, jog Lietuvoje realiai efektyvią pirmąją pagalbą suteikti geba ganėtinai nedidelė dalis žmonių. „Gyventojai žinių, kaip suteikti pirmąją pagalbą turėtų būti mokami nuo mažens ir šias žinias rekomenduojama nuolat gilinti. Deja, bet tokiems mokymams skiriamas nepakankamas dėmesys. Mokyklose vaikams informacija apie pirmąją pagalbą būna integruota į susijusias disciplinas, pavyzdžiui, biologiją, atskirai mokymų svarbos neakcentuojant. Nors situacija pamažu keičiasi, Lietuvoje plačiai paplitusios tradicijos pirmosios pagalbos įgūdžių mokytis savarankiškai taip pat nėra“, – teigia G. Jevgrafovienė.

Raudonojo Kryžiaus draugijos atstovė atkreipia dėmesį, jog gebėti suteikti pirmąją pagalbą ar laiku iškviesti greitąją pagalbą yra kiekvieno gyventojo pareiga, todėl šias žinias būtina gilinti nuolat.

„Ypač svarbios pirmosios pagalbos žinios yra tėvams – jie turi ne tik patys mokėti elgtis įvairiose situacijose, bet ir perduoti teisingus įgūdžius vaikams jau nuo mažens. Tėvai vaikams pirmosios pagalbos žinias iš pradžių turėtų suteikti paprastais pamokymais, pavyzdžiui, kad važinėjant riedučiais būtina segėti šalmą, kad negalima žaisti su elektros lizdais ir pan. Jei mažas vaikas namie paliekamas vienas, jis būtinai turi žinoti, kad nelaimingo atsitikimo metu reikia skambinti numeriu 112, pasakyti savo vardą, pavardę bei adresą. Tai būtiniausi dalykai ką, kiekvienas vaikas privalo išmokti dar darželyje“, – primena Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos atstovė.

 

Saugaus eismo renginyje mokys tėvus ir vaikus suteikti pirmąją pagalbą

Kaip suteikti pirmąją pagalbą Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanoriai suaugusiuosius ir vaikus mokys šį šeštadienį Vilniuje prie Baltojo tilto vyksiančiame nemokamame saugaus eismo renginyje šeimai „Eismo kiškiai“. Nuo 11 iki 18 val. organizacijos specialistai mokys esminių įgūdžių, kurie nors ir nesudėtingi, lemiamu momentu gali išgelbėti gyvybę.

Socialinį-edukacinį renginį „Eismo kiškiai“ inicijuoja šeimos saugumu besirūpinanti bendrovė „Mokilizingas“, kartu su Vilniaus miesto savivaldybe, Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi, Vilniaus apskrities VPK kelių policijos valdyba bei „Regitra“. Renginio metu taip pat veiks Saugaus eismo mokyklėlė, kurioje Lietuvos kelių policijos tarnyba specialiai sukonstruotoje gatvėje vaikams žaidimų forma bei padedant linksmiems personažams vaizdžiai imituos eismo situacijas ir mokys jas spręsti. Viso renginio metu vyks viktorinos bei šventinis koncertas.Edukaciniai užsiėmimai ir koncertas vyks nuo 11 iki 18 val.

 

Šaltinis: BNS

Palikite komentarą