Ar pasieks meningokoko vakcina Lietuvą?

Europos Sąjungoje sergamumas meningokokinės infekcijos formomis 2014 m. didžiausias buvo Lietuvoje, Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje. ES 2014 m. iš viso registruoti 2873 atvejai, iš jų 1561 – sukelti B tipo meningokoko. Lietuvoje fiksuotas – 71 invazinės meningokoko infekcijos atvejis, iš jų – 31 sukeltas B tipo meningokoko.

 

Ieško būdų gauti vakciną

Sveikatos apsaugos ministerija pateikė informaciją dėl vakcinos nuo B tipo meningokoko infekcijos (B_MIV) įtraukimo į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (skiepijimų kalendorius).

Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai, išklausę valstybės institucijų, medikų ir kitų suinteresuotų atstovų argumentų, Sveikatos apsaugos ministerijai pavedė parengti ir kitą savaitę komitetui pateikti konkrečius siūlymus dėl galimybės greitai spręsti vakcinų pirkimo klausimą mažesnėmis kainomis, kad tėvai galėtų pigiau įsigyti vakcinas jau artimiausiu metu, taip pat dėl skiepų nuo meningokoko infekcijos įtraukimo į skiepijimų kalendorių, vakcinų įsigijimo kompensavimo mechanizmo ir kt.

Komitetui pateiktame Sveikatos apsaugos ministerijos rašte teigiama, kad B_MIV įtraukimas į skiepijimų kalendorių bus svarstomas artimiausiu metu. Šiuo metu laukiama nepriklausomų ekspertų grupės išvadų, o jas gavus, numatoma surengti Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014–2018 metų programos koordinavimo tarybos posėdį dėl skiepijimo nuo šios infekcijos tolimesnės strategijos.

Specialistai atkreipė komiteto narių dėmesį, kad B_MIV apsaugo tik nuo B tipo meningokokinės infekcijos, tačiau neapsaugo nuo kitų tipų sukeliamų šios infekcijos formų. Aptariama vakcina yra palyginti nauja, ir šiuo metu į savo nacionalinį vaikų skiepijimo kalendorių ją yra įtraukusi tik Jungtinė Karalystė. Tarptautinės sveikatos organizacijos rekomendacijų dėl šių skiepijimų strategijos dar nėra paskelbusios.

 

Skiepija savo lėšomis

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, siekiant mažinti šios infekcijos keliamą pavojų, reikėtų skiepyti didžiausią rizikos grupę, t. y. į Lietuvos skiepijimų kalendorių turėtų būti įtraukiami skiepijimai kūdikiams iki 1 metų amžiaus. Valstybinės ligonių kasos vertinimu, jei B_MIV būtų įtraukta į skiepijimų kalendorių ir perkama centralizuotai, atsižvelgus į vakcinų rinkos kainas ir į vidutinį metinį vienos amžiaus grupės vaikų skaičių, preliminarus lėšų poreikis būtų 7,9 mln. eurų per metus.

Posėdyje dalyvavęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas sakė, kad tėvai, suvokdami didžiulį šios infekcijos pavojų ir kol kas negaudami valstybės paramos, vaikus skiepija savomis lėšomis. Jo teigimu, 2014 m. savo lėšomis buvo paskiepyti 300 vaikų, 2015 m. – daugiau nei 1000 ir pageidaujančių skiepytis skaičius nemažėja.

Vakcinos gamintojų atstovas (šiuo metu vakciną gamina tik viena įmonė) teigė, kad organizuotai vakcina sveikatos priežiūros įstaigas galėtų pasiekti praėjus metams nuo sutarties pasirašymo. Šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigos vakcinas perka individuliai, todėl kainos yra didesnės, o įstaigų įkainiai labai skiriasi (nuo maždaug 100 Eur valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose iki 180 Eur privačiose).

 

Dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus

Kokie meningokokinės infekcijos simptomai, kokios yra apsaugos nuo šios infekcijos priemonės ir skiepų galimybė – atsako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė. ULAC duomenimis, šiemet Lietuvoje diagnozuoti 26 susirgimai meningokokine infekcija, keturi iš susirgusiųjų mirė. Visi mirusieji – vaikai, kurių vyriausiajam – septyneri metai. Pernai mūsų šalyje užregistruotos septynios mirtys nuo šios infekcijos.

ULAC medikai primena, kad  meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Tai ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Ligos sukėlėjas – gramneigiama bakterija Neisseria meningitidis. Europoje labiausiai paplitę ir dažniausiai susirgimus sukelia B ir C tipai. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai 3-4 dienos.

Didesnę riziką susirgti meningokokine infekcija turi: rūkantys asmenys, vaikai kenčiantys nuo pasyvaus rūkymo, persirgus gripu ar kitomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, esant nusilpusiam imunitetui.

Simptomai: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių/raumenų skausmai, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti/gerti, hemoraginis bėrimas.

Prevencinės priemonės:

  • užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis;
  • antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu;
  • reguliariai plauti rankas;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
  • reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
  • skiepai.
Vakcinacija
  • Vakcina nuo meningokokinės infekcijos B tipo  sukėlėjo 2013 m. sausio 14 d.  registruota Europos vaistų agentūroje, todėl ji tiekiama Lietuvoje.
  • Lietuvoje nuo meningokokinės B infekcijos pradėti skiepijimai 2014 m. ir paskiepyti 338 vaikai, o 2015 m. paskiepyti 1045 vaikai (tėvų ar globėjų lėšomis).
  • Ši vakcina patvirtinta Europos Komisijos ir leidžiama ja skiepyti vaikus nuo 2 mėnesių amžiaus ir vyresnius asmenis.
  • Vakcina nėra finansuojama Valstybės lėšomis.
! Šiuo metu vakcinos nuo meningokokinės infekcijos trūksta, ULAC informuos, kai nauja siunta bus pristatyta į Lietuvą.

Palikite komentarą