Reino fenomenas – tai trumpalaikis kraujagyslių galūnėse spazmas, trunkantis keletą ar keliolika minučių, išprovokuotas šalčio ar drėgmės. Jis gali būti pirminis arba antrinis, susijęs su kokia nors autoimunine liga, o neretai tai yra pirmasis prasidedančios autoimuninės ligos požymis. Skaičiuojama, jog populiacijoje Reino fenomeno dažnis yra nuo 3% iki 10%, tačiau kai kurių studijų duomenimis jo paplitimas tarp jaunų moterų gali siekti net 20%.
Pirštų pabalimą sukelia galūnių kraujagyslių spazmas
Pirminis Reino fenomenas siejamas su šalčiu, drėgme, kartais vibracija ar emocine būkle. Jis diagnozuojamas kliniškai pagal spalvų kaitą, kuri gali būti dviejų ar trijų spalvų, bet visuomet pasireiškia pabalimu ir išeminiais skausmais. Galūnės spalva keičiasi nuo baltai gelsvos (išeminė stadija) iki violetinės (veninė stadija) ir rausvos (hipereminė stadija). Išeminė stadija būna skausminga, ilgainiui gali sutrikti galūnės jautrumas, ypač išeminių atakų metu. Šios stadijos metu odos spalvos kontrastas yra ryškiausias. Tuo tarpu veninė stadija rodo veninės kraujotakos atsipalaidavimą ir veninio kraujo pritekėjimą į pirštų kraujagysles, atsipalaidavus arterinei kraujotakai pirštų oda įgauna rausvą atspalvį ir toks jis ir išlieka iki kitos atakos.
Reino fenomeno rizikos faktoriai
Vienas reikšmingiausių rizikos faktorių yra lytis – pirminiu Reino fenomenu moterys serga kur kas dažniau, nei vyrai. Nors liga gali išsivystyti bet kokiame gyvenimo tarpsnyje, dažniausias susirgusiųjų amžius svyruoja tarp 15 ir 30 metų. Įtakos turi ir klimato sąlygos, sutrikimas dažnesnis tarp šalto klimato zonose gyvenančių žmonių. Riziką susirgti padidina ir teigiama šeiminė anamnezė – net trečdalis sergančiųjų Reino fenomenu turi pirmos eilės giminaičių, sergančių ta pačia liga. Rečiau pasitaikantys rizikos veiksniai yra aplinkos teršalai, rūkymas, specifiniai chemikalai, pavyzdžiui, vinilo chloridas.
Apie 10% Reino fenomenu sergančių pacientų suserga kitomis autoimuninėmis ligomis, o dažniausios jų – ribota sisteminė sklerozė, sisteminė raudonoji vilkligė, dermatomiozitas. Reino fenomenas gali būti pirmasis ankstyvas sisteminės ligos simptomas, o tai rodantys požymiai – Reino fenomenas, prasidėjęs virš 45 metų, susirgimas nepraeinantis šiltuoju metų periodu ir asocijuotas su atsirandančiomis opelėmis galūnėse.
Medikamentų sukeltas Reino fenomenas
Vartojant kai kurių grupių medikamentus, Reino fenomenas gali atsirasti, kaip nepageidaujamas jų poveikis. Dažniausiai šis poveikis pasireiškia trumpalaikiu kraujotakos sutrikimu ir tik retais atvejais pažeidimas yra sunkus bei ilgalaikis. Pirmoji ir dažniausiai Reino fenomeną sukelianti vaistų grupė yra priešvėžiniai medikamentai. Dažniausi sukėlėjai yra chemoterapiniai preparatai, cisplatina ir bleomicinas, o tarp biologine terapija gydomų pacientų Reino fenomenas dažniau pasireiškia imatinibu ir dasatinibu gydomiems pacientams. Dar viena, ypač dažnai vartojama vaistų grupė – tai beta-blokatoriai, naudojami arterinės hipertenzijos gydymui. Dažnesnis Reino fenomeno pasireiškimas šiuo atveju gali būti susijęs su širdies susitraukimų dažnio ir kraujospūdžio mažinimu. Trečioji grupė – tai migrenai gydyti skirti medikamentai. Sumatriptanas ir ergotaminas yra susiję su vazokonstrikciniu poveikiu, o tai gali provokuoti Reino fenomeno atsiradimą.
Gydymas
Esant lengvai Reino fenomeno formai paprastai pakanka šiltai rengtis ir vengti šalčio. Sergant sunkia ligos forma ir siekiant išvengti dažnų ir skausmingų paūmėjimų bei audinių pažeidimo, skiriamas medikamentinis gydymas. Šiai patologijai gali būti skiriamos kelios vaistų grupės. Kalcio kanalų blokatoriai (nifedipinas ir kt.) atpalaiduoja ir atveria smulkiąsias kraujagysles plaštakose ir pėdose, taip retindami priepuolių dažnį ir mažindami jų sunkumą. Šie medikamentai taip pat yra veiksmingi gydant dėl Reino fenomeno odoje atsiradiusias opeles. Efektyvūs ir kitų klasių vaistai, alfa-blokatoriai arba vazodilatatoriai, pavyzdžiui, nitroglicerino kremas.
Esant sunkiai ir vaistams atspariai ligos formai gali būti taikomos chirurginės gydymo priemonės. Simpatinių nervų galūnėlės plaštakose ir pėdose reguliuoja smulkiųjų kraujagyslių išsiplėtimą ir susiaurėjimą. Suardžius šiuos nervus aplink kraujagysles, nutraukiamas ir jų sukeliamas poveikis. Ši procedūra gali suretinti Reino fenomeno atakų dažnį ir trukmę, deja, ne visada yra sėkminga.