Aukščiausia ŽIV perdavimo tikimybė – gimdymo metu

Parengtos naujos metodinės rekomendacijos „Žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) infekcijos prevencija tarp nėščiųjų“, skirtos sveikatos ir kitų sektorių specialistams. Pasak leidinio rengėjų, rekomendacijose aptariami perinatalinio ŽIV perdavimo rizikos veiksniai, nėščiųjų patikros dėl ŽIV svarba, pateikiami nėščiųjų, konsultuojamų prieš ir po ŽIV testo, dažniausiai užduodami klausimai ir atsakymai.

 

Aukščiausia ŽIV perdavimo tikimybė –  gimdymo metu

ŽIV plinta trimis būdais: per kraują, per lytinius santykius ir iš motinos vaikui (perinataliniu arba vertikaliu būdu), t. y. nėščia ŽIV infekuota moteris gali užkrėsti savo vaiką nėštumo metu, gimdydama ir po gimdymo žindydama kūdikį. Užsikrėtimo laikas ir tikimybė yra skirtinga nėštumo, gimdymo ir žindymo laikotarpiais. Aukščiausia ŽIV perdavimo tikimybė –  gimdymo metu ir ji siekia 60–70 procentų; žindant – 10–15 proc. ŽIV profilaktikos tikslais šiuo virusu užsikrėtusioms moterims rekomenduojama nemaitinti savo kūdikių krūtimi ir motinos pieną keisti dirbtiniais pieno mišiniais. ŽIV perdavimo tikimybę žindant padidina krūtų patologija, krūtų spenelių įtrūkimai, naujagimio burnos pažeidimai.

ŽIV infekcijos pirmine prevencija tarp nėščiųjų Lietuvoje rūpinasi bendrosios praktikos (šeimos) gydytojai ir akušeriai ginekologai, prižiūrintys nėščiąsias ambulatoriškai (poliklinikose, konsultacijose, šeimos gydytojų centruose, klinikose ir kt.). Pagal Lietuvoje galiojančią nėščiųjų sveikatos tikrinimo tvarką numatytas visoms nėščiosioms tyrimas dėl ŽIV infekcijos du kartus – iki 12 nėštumo savaitės ir 29–40 nėštumo savaitę. Tyrimų išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Kasmet vidutiniškai nustatoma apie septynias ŽIV užsikrėtusias nėščiąsias (nauji atvejai). Dauguma infekuotų nėščiųjų tariamu infekcijos šaltiniu nurodo sutuoktinį ar sugyventinį.

 

Lietuvoje registruoti 5 ŽIV infekuoti vaikai

 

Aktyvus perinatalinio ŽIV perdavimo profilaktikos metodų taikymas Lietuvoje leido pristabdyti ŽIV perdavimą iš motinos vaikui – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, iki 2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje registruoti penki ŽIV infekuoti vaikai. Latvijoje – 63, Estijoje – 51. Perinatalinio ŽIV perdavimo profilaktikos priemonės apima: antiretrovirusinių vaistų vartojimą nėštumo ir gimdymo metu; tinkamai parinktą gimdymo taktiką; rekomendacijas nežindyti kūdikio krūtimi bei prevencinį naujagimio gydymą. Taikomos profilaktikos priemonės ŽIV perdavimo iš motinos vaikui tikimybę sumažina iki 2 proc. Taikant ŽIV perinatalinio perdavimo grėsmę mažinančias priemones tarptautinėse rekomendacijose siūloma laikytis nuostatos, kad vaiko gerovė yra svarbesnė nei motinos gerovė.

Pilną metodinių rekomendacijų tekstą galima rasti ČIA. Rekomendacijose akcentuojamos perinatalinio perdavimo profilaktikos priemonės skirtinguose perinataliniuose etapuose, pateikiamos nacionalinių ir tarptautinių teisės aktų nuorodos apie ŽIV perdavimo iš motinos vaikui profilaktikos organizavimą ir vykdymą. Rengiant šias rekomendacijas, vadovautasi Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Jungtinių Tautų bei kitų tarptautinių organizacijų metodiniais dokumentais.

 

 

 

 

Šaltinis: ULAC ŽIV/AIDS, LPI ir hepatitų priežiūros skyrius

 

Palikite komentarą