Baltijos šalyse gimė pirmasis kūdikis pritaikius priešimplantacinę genetinę atranką

Latvijoje pasaulį išvydo pirmasis mažylis, gimęs po to, kai 2014 metais klinikos „iVF Riga“ laboratorijoje buvo pritaikyta priešimplantacinė genetinė atranka. Mažylio chromosomų rinkinys buvo išanalizuotas priešimplantacinės genetinės atrankos metodu aCGH (array Comparative Genome Hybridization).

 

Išvengiama genetinių embriono pažeidimų

Šis  metodas leidžia vienu metu testuoti visas tėvų embriono chromosomas dar iki jo perkėlimo į motinos gimdos ertmę. Tai įmanoma tik naudojant reagentus ir aparatūrą, kuri sukurta naudojant naujausius mokslinius pasiekimus. Vadovaujantis gautais atrankos rezultatais, vienas iš sveikų embrionų sėkmingai buvo implantuotas gimdoje ir po 9 mėnesių pacientei gimė sveikas ir stiprus mažylis.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių nevaisingumo ir persileidimų priežasčių – tai genetiniai embriono pažeidimai. Įvairūs chromosomų nukrypimai, nepakankamas jų kiekis, arba atvirkščiai – papildoma chromosoma, gali iššaukti paties organizmo, suvokus klaidą, embriono atmetimą. Tokiu būdu nėštumo moterys nesulaukia, arba spontaniškai persileidžia dar nėštumo pradžioje. PGA metodas aCGH dirbtinio apvaisinimo metu leidžia įvertinti embrionų chromosomų pilną rinkinį, nustatyti nukrypimą nuo normos ir išsirinkti perspektyvų embrioną persodinimui į gimdos ertmę.  PGA metodas aCGH tapo galimybė pacientėms su neaiškiomis nevaisingumo priežastimis, su sunkumais išnešiojant vaiką ir vyresnėms moterims susilaukti savo vaikų.  Embrionai, PGA dėka atrinkti persodinimui į gimdos ertmę, sėkmingai implantuojasi ir vystosi, daugindami šeimų šansus susilaukti išsvajoto mažylio.

Atlikti priešimplantacinę genetinę atranką tapo įmanoma 2014 metais, kai atsirado šiuolaikiškiausia įranga genetinės laboratorijos sukūrimui.  Šiais metais dėl procedūros kreipėsi daugiau nei dešimt Lietuvos porų.

 

 

 

Šaltinis: BNS

Palikite komentarą