Baseinai ir higienos normos. Į ką atkreipti dėmesį.

Pasibaigus šiltajam sezonui vandens pramogos iš paplūdimių persikėlė į baseinus, vandens parkus. Kad gerai praleistas laikas nesibaigtų sveikatos pakenkimais, reikia šį tą žinoti apie tokio pobūdžio paslaugas teikiančias įstaigas.

Baseine nepatartina lankytis, jei oda yra pažeista, yra žaizdelių, įtrūkimų, jei oda jautri, gali pasireikšti alerginės reakcijos dezinfekcijai naudojamai cheminei medžiagai. (kcsm.lt nuotr.)

Baseine nepatartina lankytis, jei oda yra pažeista, yra žaizdelių, įtrūkimų, jei oda jautri, gali pasireikšti alerginės reakcijos dezinfekcijai naudojamai cheminei medžiagai. (kcsm.lt nuotr.)

Pirmiausia, baseinų paslaugas teikiantis juridinis ar fizinis asmuo privalo turėti leidimą – higienos pasą šiai veiklai, kuris turėtų būti lankytojams matomoje vietoje. Leidimas-higienos pasas liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos teisės aktų reikalavimus.

 

Vandens kokybės rodikliai turi būti pateikti viešai

Baseinai pagal paskirtį gali būti: sporto, plaukimo ir maudymosi su čiuožimo kalneliais, vaikų, karšto vandens, sūkuriniai (sūkurinės vonios), terapiniai ir vėsinamieji. Į baseiną patenkantis gėlas vanduo turi atitikti geriamojo vandens kokybės reikalavimus, išskyrus chloro, vandeninio vandenilio peroksido tirpalo su sidabro nitratu ar kito biocido, naudojamo baseino vandeniui dezinfekuoti, kiekį. Baseinų vandens kenksmingumui pašalinti leidžiama naudoti: ultravioletinius spindulius, ozoną, chlorą ir jo junginius, bromą ir jo junginius, vandeninį vandenilio peroksido tirpalą su sidabro nitratu bei kitus biocidus, registruotus ar autorizuotus šiai paskirčiai teisės aktų nustatyta tvarka.

Atėjus į baseiną reikėtų atkreipti dėmesį į vandens kokybės rodiklius (temperatūra, pH, liekamojo aktyvaus chloro arba kitos vandens dezinfekcijai naudojamos medžiagos liekamasis kiekis), kurie turi būti pateikiami viešai. Vandens temperatūra plaukimo ir maudymosi su čiuožimo kalneliais baseinų turi būti 26-29ºC, vaikų iki 7 metų baseinų – 30-32ºC, vyresnių nei 7 metų vaikų baseinų – 29-30ºC, sporto baseinų – 24-28 ºC, sūkurinės vonios – 38-42ºC.

Baseinų vandens paruošimas – tai koaguliacija, filtracija, pH vertės sureguliavimas, dezinfekcija. Jei koaguliacijai naudojamos aliuminio druskos, vandens pH turi būti 6,5–7,2. Jei koaguliacijai naudojamos geležies druskos, gėlo vandens baseinų pH turi būti 6,5–7,5, o jūros vandens baseinuose – 7,8. Svyruoti pH vertė gali ± 0,1 nustatytos normos atžvilgiu.

 

Pasirūpinkime savo saugumu

Veikiant baseino vandens paruošimo įrenginiui, netgi tuomet, kai baseinų paslaugos neteikiamos, vanduo turi būti dezinfekuojamas. Visų tipų baseinų, išskyrus mažųjų be recirkuliacinės sistemos, vandenyje turi būti 0,5–2,0 mg/l liekamojo aktyviojo chloro koncentracija (kai dezinfekcijai naudojamas chloras ar jo junginiai) (lauko baseinų – nuo 0,5 iki 3,0 mg/l), baseinų, skirtų vaikams iki 7 metų amžiaus, vandenyje turi būti 0,3–1,0 mg/l liekamojo aktyviojo chloro koncentracija.

Prie įėjimo į baseino patalpą turėtų būti iškabintos baseinų vidaus tvarkos taisyklės, kuriose pateikiama visa būtina informacija vartotojui. Vartotojai privalo jų laikytis. Prieš pradedant mėgautis vandens pramogomis būtina nusimaudyti po dušu, taip pat tą patį reikėtų padaryti prieš neriant į vandenį išėjus iš pirties, tualeto. Nesilaikant šių taisyklių, didėja baseino vandens mikrobiologinė ir parazitologinė tarša, dėl ko vandenyje atsiranda rizika užsikrėsti žarnyno infekcijomis.

Nesilaikant higienos taip pat kyla užkrečiamųjų ligų plitimo grėsmė (odos ir nagų grybelio, niežų, odos virusu). Todėl reikėtų baseino patalpose avėti gumines šlepetes, o prieš sėdantis pirtyje ant suoliuko pasitiesti rankšluostį. Baseine nepatartina lankytis, jei oda yra pažeista, yra žaizdelių, įtrūkimų, tuomet geriau palaukti kol oda sugis. Jei oda jautri, gali pasireikšti alerginės reakcijos dezinfekcijai naudojamai cheminei medžiagai, pavyzdžiui chlorui.

 

 

Šaltinis: kaunovsc.sam.lt

Palikite komentarą