Būsimiems mokiniams: apsaugą nuo 7 užkrečiamųjų ligų garantuoja tik 2 injekcijos

Nors ruduo dar toli, tačiau ruoštis mokyklai reikia pradėti iš anksto. Sveikatos specialistai primena, kad visi 6-7 m. amžiaus vaikai – būsimi mokiniai, prieš pradėdami lankyti mokyklą, o vėliau kasmet turi pasitikrinti sveikatą ir iki rugsėjo 15 d. sveikatos pažymą pateikti ugdymo įstaigai. Profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo pas savo šeimos gydytoją metu, raginame nepamiršti ir užkrečiamųjų ligų profilaktikai skirtų priemonių – skiepų ir Mantu mėginio dėl tuberkuliozės bei tyrimų dėl helmintozių.

 

Kodėl svarbu paskiepyti vaikus prieš mokyklą?

Paskiepyti vaikus prieš išleidžiant į mokyklą yra svarbu, nes kasmet, po vasaros atostogų į naujus kolektyvus susiburia labai „skirtingi“ vaikai: vieni galimai nešioja tam tikrų ligų sukėlėjus, kitų imunizacijos būklė yra nežinoma, o be to, skiriasi individualus vaikų imlumas įvairioms ligoms, todėl gali susidaryti prielaidos užkrečiamosios ligos sukėlėjui atsirasti ir išplisti kolektyve. Be visų paminėtų priežasčių būtina paminėti, kad dėl vaikų amžiaus ypatumų, kai kurie užkrato plitimo keliai jiems yra palankesni nei suaugusiems, pvz.: vaikų nespecifinės gynybos mechanizmai (oda, nosiaryklės ir viršutinių kvėpavimo takų gleivinės bei virškinimo sistema ir kt.) ne tokie veiklūs kaip suaugusiųjų, todėl užkrato dozė, reikalinga infekcijai išsivystyti, vaikams yra ženkliai mažesnė nei suaugusiesiems. Taip pat mokykloje dėl vaikų ypač artimo tiesioginio kontakto klasėse susidaro palankios sąlygos ne tik ligos sukėlėjui atsirasti, bet ir išplisti, ypač oro lašeliniu būdu.

 

Apsaugą nuo 7 užkrečiamųjų ligų garantuoja tik dvi injekcijos

Pagal Lietuvoje galiojantį Lietuvos Respublikos (toliau – LR) Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, 6-7 m. amžiaus vaikai prieš mokyklą skiepijami nuo septynių užkrečiamųjų ligų, įskiepijant dvi kombinuotas vakcinas. Vaikai skiepijami keturvalente kombinuota vakcina nuo kokliušo, difterijos, stabligės ir poliomielito ir trivalente kombinuota vakcina nuo tymų, epideminio parotito, raudonukės. Skiepijimas vienu metu nuo kelių ligų yra patikrintas laiko ir mokslinių tyrimų bei plačiai taikomas metodas visuomenėje. Nustatyta, kad toks skiepijimas yra saugus ir užtikrina pakankamą apsaugą nuo visų ligų, nuo kurių yra skiepijama.

6-7 m. amžiaus vaikus vienu metu nuo septynių ligų skiepija daugelis Europos šalių, kaip pvz.: Belgija, Vokietija, Prancūzija, Graikija, Kipras, Italija, Latvija ir kt. Neretai kombinuotos vakcinos nepelnytai susilaukia ne tik tėvų, bet ir medikų kritikos. Dažniausiai keliamas klausimas – ar nebus „per sunku“ vaiko imuninei sistemai reaguoti į visus kombinuotų vakcinų komponentus (antigenus). Kalbant apie „krūvį“, tenkantį paskiepytojo imuninei sistemai, primename, kad pagrindinė imuninės sistemos funkcija – asmens genetinio vientisumo užtikrinimas (organizmo viduje išsigimusių ląstelių atpažinimas ir naikinimas, siekiant palaikyti sveiką organizmą), o priešinfekcinis imunitetas, įskiepijus vakciną ar sergant užkrečiamąja liga, yra tik nedidelė imuninės sistemos veiklos sritis. Be to svarbiausias privalumas vaiko ir šeimos atžvilgiu, kad naudojant kombinuotas vakcinas, sumažėja injekcijų, reikalingų vaiko skiepams skaičius, kuomet vienu dūriu įskiepijami kelių vakcinų komponentai.

 

Prieš mokyklą svarbi ir tuberkuliozės profilaktika

Atkreipiame dėmesį, kad be skiepų, visiems 7 metų amžiaus vaikams ir visiems tuberkuliozės rizikos grupei priklausantiems vaikams (neskiepyti dėl tuberkuliozės, bendraujantys su sergančiaisiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, dažnai sergantys peršalimo ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis ir kt.), kasmet turi būti atliekami patikrinimai dėl tuberkuliozės tuberkulino diagnostiniu testu, t. y. atliekant Mantu mėginį. Tuberkulino mėginys – tai viena iš diagnostinių procedūrų, kai pagal odos reakciją į tuberkulino mėginį galima vertinti vaiko užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis, prieštuberkuliozinių skiepų efektyvumą bei tuberkuliozės infekcijos paplitimą tarp gyventojų. Mantu mėginys skirtas aktyviai tuberkuliozės profilaktikai ir rodo asmens užkrėstumą tuberkuliozės sukėlėjais, tačiau tai dar nereiškia, jog sergama tuberkulioze. Esant teigiamam tuberkulino mėginiui šeimos ar vaikų ligų gydytojas turi nukreipti vaiką detalesniam ištyrimui ir diagnozės patvirtinimui ar atmetimui.

Dažniausiai kyla klausimų dėl panašiu laiku rekomenduojamų vakcinų ir tuberkulino mėginio suderinamumo. Pagal LR Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (abiem rekomenduojamomis vakcinomis) dažnai būna skiepijami šešerių metų gimtadienį minintys vaikai, o tuberkulino mėginys atliekamas jau tik septynerių metų amžiaus vaikams. Tačiau, jeigu tenka vaiką skiepyti ir atlikti tuberkulino mėginį kartu, dėl šių preparatų suderinamumo ir suleidimo intervalų gydytojas turėtų vadovautis naujausiomis naudojamų vaistinių preparatų charakteristikų santraukomis, kurias galima rasti LR vaistinių preparatų registre adresu www.vvkt.lt.

 

 

 

Šaltinis: kaunovsc.sam.lt

Palikite komentarą