Cukriniam diabetui gydyti vaistai graso širdies nepakankamumo rizika

Junginių Valstijų Maisto ir veterinarijos administracija (angl. FDA) praneša, kad cukriniam diabetui skirti vaistai, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų saksagliptino ir alogliptino,  gali padidinti širdies susirgimų riziką. Itin atsargūs turėtų būti tie pacientai, kurie serga viena ar kita širdies ar inkstų liga.

Graso širdies nepakankamumu

Šių veikliųjų medžiagų yra šių pavadinimų vaistuose: Onglyza (saksagliptino), Kombiglyze XR (saksagliptino ir metmorfino), Nesina (alogliptino), Kazano (alogliptino ir metformino) ir Oseni (alogliptino ir pioglitazono).

Antrojo tipo cukriniu diabetu sergantys žmonės, vartojantys šiuos vaistus, neturėtų staiga nutraukti jų vartojimo, tačiau apie šių vaistų saugumą derėtų pasitarti su savo gydytoju, pataria JAV Maisto ir veterinarijos administracija.

Agentūra įspėja, kad pacientai, pajutę bent vieną iš žemiau išvardintų simptomų, turėtų kuo skubiai susisiekti su savo gydytoju:

  • neįprastas dusulys atliekant kasdieninę veiklą;
  • pasunkėjęs kvėpavimas gulint;
  • nuovargis, silpnumas, išsekimas;
  • svorio padidėjimas, kulkšnių, pėdų, kojų ar pilvo patinimas.

JAV Maisto ir veterinarijos administracija nurodė šiuos įspėjamuosius simptomus paskalbti ant vaisto etiketės ar vaisto informaciniame lapelyje. Tiek saksagliptinas, tiek alogliptinas priklauso vaistų grupei vadinamai dipeptidil-peptidazės IV (DPP-4) inhibitoriais, kurie, kartu su dieta ir fizine veikla, yra skiriami siekiant sumažinti cukraus kiekį kraujyje suaugusiesiems, sergantiems II tipo 2 cukriniu diabetu.

Pavojus grindžiamas tyrimais

Amerikiečiai teigia, kad įspėjimas dėl pastarųjų veikliųjų medžiagų keliamos rizikos grindžiamas dviejų didelio masto tyrimų rezultatais, kurių metu buvo tirti širdies ligomis sergantys pacientai. Abiejų tyrimų metu nustatyta, kad pacientai, vartoję vaistus, kurių sudėtyje yra saksogliptino ir alogliptino, buvo dažniau hospitalizuojami nei tie pacientai, kurie vartojo placebą.

Tiriant saksagliptino poveikį, 3.5 proc. pacientų, vartojusių šį vaistą, pateko į ligoninę dėl širdies nepakankamumo, palyginti su 2.8 proc. pacientų, vartojusių placebą. Tai reiškia, kad 35 iš 1000 pacientų, vartojusių vaistą, buvo hospitalizuoti.

Panašūs rezultatai gauti ir alogliptino tyrimo metu. 3.9 proc. pacientų – 39 iš 1000 pacientų – vartojusių šį vaistą, buvo paguldyti į ligoninę dėl širdies nepakankamumo, palyginti su 3.3 proc. pacientų, vartojusių placebą, ir nesulaukusių tokių pasekmių. JAV Maisto ir veterinarijos tarnyba sveikatos priežiūros specialistams rekomenduoja naujai įvertinti šių vaistų skyrimą pacientams.

 

 

Palikite komentarą