Daugėja paukščių gripo aukų

Egipto sveikatos priežiūros institucijos šių metų kovo 3 d. pranešė apie 39 naujus žmonių susirgimo A(H5N1) paukščių gripu atvejus, iš jų – 12 mirties. Indonezijoje registruoti du šios paukščių gripo atmainos sukelti mirties atvejai.

Nuo protrūkio pradžios Egipte ir Kinijoje užregistruota 380 šios gripo atmainos atvejų, iš jų – 145 mirties. (nytimes.com nuotr.)

Nuo protrūkio pradžios Egipte ir Kinijoje užregistruota 380 šios gripo atmainos atvejų, iš jų – 145 mirties. (nytimes.com nuotr.)

 

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Europos Sąjungos šalių gyventojams nėra rizikos užsikrėsti šia infekcija. Asmenims, keliaujantiems į šalis, kuriose registruojama ši gripo atmaina, patariama vengti sąlyčio su naminiais paukščiais; vengti kontakto su daiktais, paviršiais, ant kurių galėjo būti utilizuojami užsikrėtę naminiai paukščiai ar kiti gyvūnai.

Vykstant nuolatinei žmonių migracijai, galimas paukščių gripo viruso A(H5N1) atmainos įvežimas į Europą, todėl veterinarijos ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų specialistai turi būti pasirengę šiai galimai grėsmei.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad Europoje žmonių užsikrėtusių paukščių gripu neregistruota.

 

Tikslus užsikrėtimo mechanizmas nėra žinomas

Paukščių gripas – tai infekcinė liga, kurią sukelia A tipo gripo viruso įvairios atmainos nuo H1 iki H15 (geriausiai žinomi H5N1 ir H7N9). Paukščių gripas tarp paukščių pasireiškia nuo lengvų ligos formų iki labai sunkių, dažnai sukeliančių protrūkius paukščių populiacijoje.

Paukščių gripas egzistuoja tarp paukščių, tačiau  retais atvejais gali sukelti ligas kiaulėms ir žmonėms. 2003-2005 metais užregistruota 117 žmonių susirgimų paukščių gripu, iš jų -60 mirties atvejų. Tikslus žmonių užsikrėtimo paukščių gripu mechanizmas nėra žinomas, tačiau didžiausi rizikos faktoriai – glaudus kontaktas su sergančiais ar nugaišusiais paukščiais arba glaudus kontaktas su žalia sirgusių ir nugaišusių paukščių paukštiena. Pasaulio sveikatos organizacija akcentuoja, kad žmogaus užsikrėtimas paukščių gripu nėra intensyvus.

A tipo gripo viruso infekcijos šaltinis yra laukiniai ir naminiai vandens paukščiai, kiaulės, arkliai, jūros žinduoliai ir kt. Šio tipo gripo virusas sukelia ligą žmonėms, laukiniams ir naminiams vandens paukščiams bei žinduoliams. Žmonių populiacijoje šis viruso tipas sukelia pandemijas ir epidemijas.

B tipo gripo viruso natūralus šeimininkas yra žmogus. Šis virusas žmonių populiacijoje kas keli metai pasireiškia epidemijomis.

C tipo gripo virusas sukelia ligą žmonėms ir kiaulėms. Jis dažniausiai sukelia pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius.

 

 

Šaltinis: ULAC

Komentarų nėra