Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė pirmadienį susitiko su VŠĮ „Veikime išvien“ direktore Jūrate Saveikiene. Susitikimo metu buvo aptartas diabeto prevencijos judėjimo „DIA BE TO“ tikslai ir perspektyvos.
„Tai yra judėjimas, kurio tikslas – prevenciškai sumažinti susirgimo diabetu riziką Lietuvoje, padėti atitolinti ligą, skatinti ankstyvą diagnostiką ir gydymą. Junkitės prie mūsų, jei jums aktualus šis projektas“, – kviečia jo organizatorės viešosios įstaigos „Veikime išvien“ direktorė Jūratė Saveikienė. Judėjimo „DIA BE TO“ partneriai turi būti buriami vertybių pagrindu – pagal jų etiškumą“, – įsitikinusi šios ir daugelio kitų socialinių akcijų iniciatorė Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė D. Mikutienė. Spalio mėnesį numatyta spaudos konferencija, kurios metu judėjimo dalyviai, gydytojai, visuomenės sveikatos specialistai paskelbs akcijos startą, bei diskutuos apie šio judėjimo būtinybę, priežastis ir tikslus.
Užsibrėžta didinti diabeto prevencijos priemones
Judėjimo tikslams pasiekti VŠĮ „Veikime išvien“ visomis išgalėmis ragins visuomenę vengti susirgimo diabetu. Užsibrėžtas uždavinys – didinti žinomumą apie susirgimo diabetu prevencijos priemones, visų pirma, sveiką mitybą. Socialinės akcijos organizatoriai skatins kuo ankstesnę diabeto diagnostiką, sieks sergančiųjų cukriniu diabetu kontrolės, laiku pradėto ir tinkamo gydymo.
Veikti judėjimo organizatorius verčia ir 2013–2015 m. Sveikatos apsaugos ministerijos strateginiame veiklos plane apibrėžtas prioritetas – skatinti sveiką Lietuvos gyventojų gyvenseną. Kaip žinoma, viena iš šio sprendimo priežasčių yra susirgimų cukriniu diabetu didėjimo tendencija. Mūsų šalyje, kaip ir visame pasaulyje, sergančiųjų 2 tipo diabetu skaičius sparčiai auga, įgaudamas epidemijos pobūdį. Šio tipo diabetas pasireiškia pamažu, be ryškių simptomų, todėl aktyviai neieškant, diagnozė nustatoma pavėluotai, praėjus vidutiniškai 6–9 m. nuo ligos pradžios, jau atsiradus brangaus gydymo reikalaujančioms komplikacijoms. Lietuvoje 2 tipo cukrinis diabetas iki šiol nustatomas tik apie 30 proc. visų sergančiųjų, Vakarų Europos šalyse šis skaičius siekia 50 proc.
Sergančiųjų mastai nemažėja
Nepaisant gydytojų pastangų diabeto paplitimas Lietuvoje šiuo metu yra 5 proc., o užregistruotas sergančiųjų cukriniu diabetu skaičius per pastaruosius 50 metų padidėjo net 25 kartus. Pavojaus varpai skamba ir vaikams – pastaruoju metu 2 tipo diabetu suserga vis daugiau vaikų. Neatsitiktinai projektas „DIA BE TO“ startuoja Vaikų sveikatos metais.
2009–2013 m. Pasaulinė diabeto federacija paskelbė kampaniją, kviečiančią visus atsakingus už diabeto priežiūrą suprasti diabetą ir jį valdyti: sergančiuosius diabetu ji skatino pagerinti savo žinias apie ligą; vyriausybėms pranešė apie būtinybę įdiegti veiksmingas diabeto profilaktikos ir kontrolės programas ir priemones, kurios užtikrintų, kad visi sergantieji ir tie, kuriems yra rizika susirgti, gautų geriausią įmanomą priežiūrą; sveikatos priežiūros specialistus kvietė tobulinti savo žinias ir mokslu pagrįstas naujausias rekomendacijas pritaikyti praktiškai; visai visuomenei skelbė apie žinias apie tai, kaip atpažinti ligą, kaip jos išvengti arba kaip atitolinti komplikacijas.
Kas 20-tas šalies gyventojas serga cukriniu diabetu – užpernai Lietuvoje buvo per 100 tūkst. sergančiųjų cukriniu diabetu. Kasdien šalyje nuo šios ligos miršta 10 žmonių, bet dar daugiau išeina į Anapilį dėl šios ligos komplikacijų. Akivaizdu, kad visuomenė nepakankamai dėmesio skiria šiai ligai. „Žmonės turi išgirsti apie diabeto rizikos veiksnius, faktus ir pasekmes“, – tuo įsitikinusi VšĮ „Veikime išvien“ vadovė Jūratė Saveikienė.
Šaltinis: www.lrs.lt