Didžioji Britanija kovos prieš „gyvensenos ligas“ (žmones skatinti lieknėti ruošiamasi net pinigais)

Šiemet Didžioji Britanija pateko tarp be saiko alkoholį vartojančių pasaulio šalių. Vidutines pajamas uždirbantis britas už greitą maistą išsinešimui sumoka daugiau nei šimtą svarų per mėnesį. Šalyje sparčiai plinta „gyvensenos ligos“ – širdies ir kraujagyslių, vėžys bei diabetas. Tokie faktai privertė Didžiosios Britanijos valdžią atsisukti į visuomenės sveikatą.

Šalyje nutukęs kas ketvirtas pilietis. Žmones skatinti lieknėti ruošiamasi net pinigais arba apsipirkimo kuponais. (Asociatyvi nuotr.)

Šalyje nutukęs kas ketvirtas pilietis. Žmones skatinti lieknėti ruošiamasi net pinigais arba apsipirkimo kuponais. (Asociatyvi nuotr.)

„Radikalus“ planas

Šalies sveikatos priežiūros tarnyba NHS parengė penkmečio planą kovai su šalies gyventojų nutukimu, rūkymu bei alkoholio vartojimu.
Tyrimai praėjusiais metais parodė, kad vidutines pajamas uždirbantis britas už greitą maistą išsinešimui sumoka daugiau nei šimtą svarų per mėnesį. Per metus ši suma sudaro beveik pusantro tūkstančio svarų. Tačiau akivaizdu, kad bėda ne žmonių išleidžiami pinigai, o prasti mitybos įpročiai, skatinantys antsvorį. Šalyje nutukęs kas ketvirtas pilietis.

Jungtinės Karalystės spauda informuoja, kad pagal „radikalų nacionalinį planą“, žmones skatinti lieknėti ruošiamasi net pinigais arba apsipirkimo kuponais.

Pirmajame istorijoje penkmečio plane NHS perspėja, kad būtina imtis „ryžtingų veiksmų“. „NHS England“ parengtoje ataskaitoje nurodoma, kad būtina „radikali“ pertvarka iš esmės keičiant sveikatos priežiūros lėšų panaudojimą. Siekiama, kad lėšos būtų skirtos ligų prevencijai, o ne jų gydymui. Taip pat daug paslaugų, kurias dabar teikia ligoninės, reikia perduoti bendrosios praktikos gydytojams.
NHS darbuotojai taip pat bus skatinami rodyti pacientams pavyzdį ir sveikai gyventi bei maitintis. Tuo tarpu, visos vietos valdžios institucijos raginamos imtis griežtesnių priemonių prieš greito maisto užkandines ir prekybos alkoholiu vietas.
Kalorijos ir ant alkoholio taros

Šiemet Didžioji Britanija pateko tarp be saiko alkoholį vartojančių pasaulio šalių. Pasaulio sveikatos organizacija išanalizavo 196 šalių gėrimo įpročius ir atskleidė, kad Didžioji Britanija užima 13 vietą šiame sąraše. Vyresnis nei penkiolikos metų britas vidutiniškai per metus išgeria apie 11,6 litro grynojo alkoholio, kai pasaulio vidurkis – 6,2 litro.
Tačiau vietiniai medikai susirūpinę ne tik besaikiu alkoholio vartojimo faktu. Jų teigimu, dauguma žmonių net neįsivaizduoja, kiek yra kalorijų vieno ar kito gėrimo taurėje. Tad neseniai pasirodė pasiūlymai Britanijoje ant alkoholio taros nurodyti kalorijų kiekį, taip kovojant su visuomenės nutukimu.
„Britų vyriausybė yra atvira idėjai dėl alkoholio ženklinimo“,– tikino Visuomeninės sveikatos ministrė Jane Ellison. Pasak jos, šios minties nesibaido ir šalies alkoholio gamintojai.
Daugiau draudimų rūkantiems

Nors kova su rūkymu Anglijoje prieš aštuonerius metus pradėta draudimu tai daryti viešose vietose, rūkaliams numatoma ir dar viena sankcija. Gruodį ketinama priimti įstatymo pataisas, uždrausiančias rūkyti automobilyje, kuriame yra vaikų. Draudimas įsigalios kitų metų spalį.
Specialistai tvirtina, kad rūkant automobilyje toksiškų dūmų koncentracija automobilio salone gali būti dešimt kartų didesnė nei rūkant atviroje erdvėje. Ankstesni pasauliniai tyrimai parodė, kad 40 procentų pasaulio vaikų kenčia nuo pasyvaus rūkymo, kuris sukelia astmą, didina širdies ligų tikimybę ir silpnina imunitetą. Tad britai nusprendė gelbėti vaikus. Jungtinės karalystės spauda informuoja, kad draudimas galios ne tik vaikų tėvams, bet visiems asmenims, vežantiems vaikus.
Šių metų vasarį parlamente konservatoriai ir liberalai demokratai pritarė planams Anglijoje uždrausti rūkyti automobilyje, kuriame yra vaikų. Už tai būtų skiriama 60 svarų bauda arba baudos taškų. Liberalai demokratai balsavo „už“ nepaisydami savo lyderio ministro pirmininko pavaduotojo Nicko Cleggo pareiškimo, kad toks draudimas yra neliberalus ir sunkiai įgyvendinamas.

 

Situacija Lietuvoje

Panašiai Tabako kontrolės įstatymo pataisai dėl draudimo rūkyti automobilių salonuose, jei juose yra vaikų, spalį pritarė Lietuvos Vyriausybė ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas.

Siūlyta zonas, kuriose negalima rūkyti, išplėsti, įtraukiant daugiabučių namų balkonus, terasas ar pro butų langus. Tačiau toks pasiūlymas vieningo palaikymo nesulaukė. Į įstatymo pataisas įtrauktas ir punktas, draudžiantis rūkyti ar turėti tabako gaminių asmenims iki 18 metų. Nors parduoti tabako gaminius nepilnamečiams draudžiama ir dabar, nuostatos, draudžiančios jiems rūkyti, vis dar nėra. Tabako kontrolės įstatymo projektas toliau bus svarstomas parlamente.

 

 

Šaltinis: lsveikata.lt

Palikite komentarą