Didžiojoje Britanijoje kūdikius skiepys ir nuo meningito B (apžvelgia skiepų situaciją Lietuvoje)

Visi kūdikiai Didžiojoje Britanijoje jau greitai bus skiepijami nuo meningito B po to, kai šalies vyriausybei pavyko pasiekti susitarimą su vaistų gamintoja „Glaxo Smith Kline“ dėl skiepų, paskelbė JK sveikatos reikalų sekretorius Jeremy’is Huntas.  Kaip skelbia šalies spauda, skiepai, kuriuos apmokės nacionalinė sveikatos apsaugos sistema NHS, bu prieinami jau „šiais metais“, sakė J. Huntas.

 

Pradės skiepyti jau šiais metais

Apie tai, kad kiekvienas vyresnis nei dviejų mėnesių kūdikis turi būti paskiepytas nuo meningito, kalbėta dar pernai, tačiau derybos dėl kainos sustabdė procesą. Anot J. Hunto, svarbu su vaistų gamintojais susitarti dėl geros kainos.

Dabar skiepai nuo meningito bus įtraukti į nacionalinę kūdikių skiepų schemą. Tai reiškia, kad pirmą skiepą kūdikiai gaus sulaukę dviejų mėnesių, o vėliau vaikai gaus dar dvi dozes.

Britų spauda teigia, kad derybos dėl „Bexsero“ vakcinos nuo meningito B užsitęsė todėl, kad iš pradžią šią vakciną gamino kompanija „Novartis“, o vėliau iš jo vakciną nupirko „Glaxo Smith Kline“, su kuria ir pavyko susitarti dėl mažesnės kainos, paaiškino J. Huntas.

„Šis susitarimas reiškia, kad jau šiais metais mes galime pradėti skiepyti nuo meningito B. Manau, kad ši žinia nudžiugins mažus vaikus turinčias šeimas“, – sakė JK sveikatos reikalų sekretorius.

Statistika rodo, kad kiekvienais metais Jungtinėje Karalystėje diagnozuojama maždaug 1780 meningito B atvejų.

 

Lietuvoje prieš vakcinas nusistačiusių tėvų mažėja  

Taip teigia televizijos laidoje „Teisė žinoti“ kalbėjęs šeimos gydytojas Gediminas Urbonas. Savo ruožtu pediatras, profr. dr. Vytautas Usonis pažymėjo, kad iš 800 tūkst. skiepijimo epizodų per metus tik iki 50-ties jų turi trumpalaikį nepageidaujamą povakcininį poveikį.

„Vaikams skiepai yra būtini, nes mamos įsčiose vaisius yra sterilus, tačiau po gimimo naujagimis susipažįsta su visa aplinka, joje gyvenančiais mikroorganizmais. Deja, susipažįsta ir su tais, kurie sukelia sunkias ligas.

Skiepai sukelia labai lengvą ligos formą, kurios metu vaiko imuninė sistema susipažįsta su tuo sukėlėju ir apsaugo nuo tolimesnių sunkių ligų. Kitu atveju rizikuojama susipažinti su liga, ja susirgus“, – aiškina prof. V. Usonis.

 

Įrašas pažymoje apie vaiko skiepus – dėl paties ir kitų saugumo

Pasak V. Usonio, skiepų pažymos reikalaujamos daugelyje industrinių pasaulio valstybių. Profesorius sutinka, kad kiekviena pažyma yra savotiškas nepatogumas, lygiai taip yra su vaiko sveikatos pažyma, ruošiant vaiką į vaikų kolektyvą. Tačiau mano, kad ji yra reikalinga.

„Įrašas apie skiepus pažymoje atsako į klausimą, ar vaikas, ateidamas į kolektyvą, yra pakankamai sveikas, kad galėtų jį lankyti. Tai pat parodo, ar jis nekelia pavojaus kolektyvui ir ar kolektyvas nekelia pavojaus jam. Siūlymas įtraukti į pažymą informaciją apie skiepus būtent ir užtikrina tą abipusio saugumo reikalavimą.

Šiandieną kalbėtume tik apie tris ligas – poliomelitą, tymus ir raudonukę. Kol pasaulyje yra bent vienas poliomielito židinys, tol neišvengiamai reikia šios ligos kontrolės. Pasaulio sveikatos organizacija pradeda ir tymų bei raudonukės kontrolę. Tačiau bet kuriuo atveju, svarbiausia, kad mūsų vaikai ateitų ir liktų sveiki bei saugūs kolektyve“, – aiškina pediatras.

G. Urbonas pabrėžia, kad kiekvienas visuomenės narys turi justi atsakomybę už kitus, o įrašas pažymoje yra vienas iš sprendimų, kuriuo siekiama skatinti tą atsakomybę. „Manau, kad nei vakcinų priešininkams, nei šalininkams nereikėtų visuomenės gąsdinti katastrofomis. Bet mes, medikai, turime kalbėti mokslo argumentų kalba ir pasakyti visuomenei, kad šiuolaikinės vakcinos yra absoliučiai saugios. Turėtume nebeatsakinėti į klausimą, į kurį jau atsakyta“, – tikina laidos „Teisė žinoti“ pašnekovas.

 

Mitai apie skiepus

Infektologės, prof. dr. Auksės Mickienės teigimu, turbūt daugiausiai nerimo ir mitų sukurta dėl vakcinose esančių adjuvantų ir konservantų arba stabilizatorių – medžiagų, kurios pagerina atsaką į suleistą vakciną, apsaugo, kad ji išliktų stabili.

„Adjuvantai dažnai būna aliuminio preparatai. Tačiau aliuminio mes labai daug gauname su maistu, vandeniu, o jo kiekis, esantis vakcinose, sudaro mažiau nei 1 proc. aliuminio, kurį gauname iš aplinkos. Taip pat baimių yra dėl gyvsidabrio, kuris šiandieną vakcinose kaip stabilizatorius nebenaudojamas. Todėl šių baimių būti neturėtų.

Kai kurios vakcinos yra pagamintos kiaušinio baltymo pagrindu, jos gali sukelti alergiją kiaušinio baltymui alergiškiems žmonėms. Kartais į vakcinų sudėtį įeina antibiotikai, žmonėms, kurie yra jiems alergiški, tokie skiepai gali netikti“, – galimas alergines reakcijas ir pagrindo neturinčius mitus aptaria profesorė.

A. Mickienė pažymi, kad Europoje vakcinų kokybę kontroliuoja Europos medicinos agentūra ir visi vakcinose naudojami produktai atitinka standartus. Lietuvoje naudojamos vakcinos yra patvirtintos Vaistų kontrolės tarnybos. Tai sertifikuotos ir visose Europos šalyse naudojamos vakcinos.

 

 

 

Šaltinis: LRT, anglija.lt

Komentarų nėra