Dirbtinis apvaisinimas naudojant trijų tėvų DNR gali padėti išvengti mitochondrinių ligų

Dirbtinis apvaisinimas šiuolaikinėje medicinoje jau tapo kasdiene praktika, nors iki šiol išlieka nemažai su šia procedūra susijusių mokslinių ir etinių klausimų. Visgi dirbtinio apvaisinimo atlikimo metodai kasdien tobulėja, o šiandien jau yra įmanomas ir apvaisinimas, naudojant trijų tėvų DNR.

 

Kodėl yra reikalingas dirbtinis apvaisinimas naudojant trijų tėvų DNR?

Normalaus apvaisinimo metu apvaisintas kiaušinėlis turi dviejų tėvų branduolio DNR, o mitochondrinė DNR (mtDNR) yra paveldima tik iš motinos. Mitochondrijos – tai ląstelės citoplazmos organelės, turinčios DNR ir atliekančios oksidacijos funkciją bei energijos molekulių (ATF) gamybą kiekvienoje organizmo ląstelėje. Jei motinos mtDNR yra patologiška, vaikui gali vystytis ypač sunkūs susirgimai, pažeidžiantys daugelį organų sistemų. Mitochondrinės ligos gali vystytis dėl pačios mitochondrinės DNR mutacijų arba dėl mutacijų ląstelės branduolio genuose, lemiančiuose mitochondrijų funkciją. Šios ligos labiausiai pažeidžia metaboliškai aktyvius audinius ir organus – tai smegenys, širdis, raumenys, nervų sistemos audiniai.

Kadangi vaikas mitochondrinę DNR paveldi tik iš motinos, pakeitus pacientės kiaušialąstę donorine būtų galima išvengti patologinės mtDNR perdavimo. Šiuo metu nėra atrasti jokie medikamentai, leidžiantys išgydyti mitochondrines ligas. Dėl efektyvaus gydymo stokos bei nepakankamos prenatalinės mitochondrinių ligų diagnostikos visas dėmesys yra sutelkiamas į metodus, leidžiančius išvengti šių ligų paveldėjimo.

 

Kaip atliekamas dirbtinis apvaisinimas in vitro?

Siekiant išvengti mtDNR genetinės informacijos perdavimo iš motinos vaikui yra siūlomi keli apvaisinimo in vitro metodai.

Dirbtinio apvaisinimo procedūra (A pav.) prasideda nuo pacientės ir donorinės kiaušialąstės apvaisinimo partnerio sperma in vitro. Po apvaisinimo susidaro dvi zigotos – pacientės, su patologine mitochondrine DNR bei donorinė zigota, turinti normalią mtDNR. Vėliau pacientės zigotos DNR yra perkeliamas į donorinę kiaušialąstę ir tokiu būdu yra išvengiama patologinės mtDNR perdavimo vaikui. Galiausiai embrionas yra implantuojamas į gimdą ir taip užbaigiama dirbtinio apvaisinimo procedūra.

Branduolio DNR perkėlimas po apvaisinimo

Branduolio DNR perkėlimas po apvaisinimo

Kitu atveju naudojamos dar neapvaisintos kiaušialąstės (B pav.). Branduolio DNR iš pacientės kiaušialąstės yra perkeliama į donorinę. Vėliau kiaušialąstė yra in vitro apvaisinama pacientės partnerio sperma. Galiausiai embrionas yra perkeliamas į pacientės gimdą.

Pacientės DNR perkėlimas į donorinę kiaušialąstę iki apvaisinimo

Pacientės DNR perkėlimas į donorinę kiaušialąstę iki apvaisinimo

 

Ar šis apvaisinimo metodas taikomas Lietuvoje?

Didžioji Britanija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuri legalizavo vaiko pradėjimą mėgintuvėlyje naudojant trijų žmonių DNR, tačiau Lietuvoje šis metodas kolkas nėra taikomas. Ši dirbtinio apvaisinimo technologija iki šiol kelia daug diskusijų, o jos priešininkai tvirtina, kad DNR manipuliacijos embrione neturėtų būti taikomos, nes ilgainiui šis ir kiti panašūs dirbtinio apvaisinimo metodai, keičiant embriono DNR, gali paskatinti eugenikos idėjas. Kita vertus, apvaisinimas naudojant trijų žmonių DNR yra taikomas siekiant išvengti mirtinų ligų, o ne norint sukurti tobulą vaiką.

Nesant kitų būtų mitochondrinėms ligoms išvengti, apvaisinimas naudojant trijų žmonių DNR ir toliau bus tobulinamas, tačiau praeis dar nemažai laiko, kol metodas galės būti laikomas besąlygiškai saugiu ir bus žinomos visos ilgalaikės svetimos DNR sukeliamos pasekmės organizme.

Palikite komentarą