Kai skausmingos mėnesinės praneša apie rimtą ligą

Dismenorėja, arba skausmingos menstruacijos – tai problema, pasitaikanti 50 – 90 proc. vaisingo amžiaus moterų, dažnai sutrikdanti darbingumą ir gyvenimo kokybę. Pagal Kanados mokslininkų atliktą tyrimą, į kurį buvo įtrauktos 934 moterys viš 18 metų, net 60 proc. moterų mėnesinių skausmus įvardija kaip stiprius, 50 proc. dėl jų riboja dienos aktyvumą, o 17 proc. turi atidėti dienos darbus.

Pradžia ir diagnozė

Menstruacijų pradžioje, prasidedant gimdos gleivinės atsisluoksniavimui, išsiskiria didelis kiekis prostaglandinų, skatinančių raumenų susitraukimus, kurie yra nereguliarūs, nekoordinuoti,  pasikartojantys 4-5 kartus per 10 minučių. Jie didina deguonies suvartojimą ir dėl to jo ima trūkti – susidaro medžiagų apykaitos produktai, dirginantys gimdoje esančius skausmo receptorius – jaučiamas skausmas.

Dismenorėja, kuomet nėra pagrindinių ligų, galinčių sukelti skausmą, vadinama pirmine ir dažniausiai prasideda jaunoms moterims, nusistovint ovuliaciniam ciklui. Skausmas atsiranda kelios dienos iki menstruacinio kraujavimo bei pranyksta per 12-72 valandas ir apsiriboja apatine pilvo dalimi. Sunkumas varijuoja, jaučiami gimdos spazmai maudžiančio skausmo fone. Dažnai taip pat pasitaiko ir juosmens, nugaros skausmai, atsiranda pykinimas, vėmimas, nuovargis, galvos skausmas ir bendras silpnumas.

Dismenorėja nustatoma pagal nusiskundimus, laboratoriniai ir vaizdiniai tyrimai esti normalūs. Tačiau yra svarbu atmesti kitas ginekologines (endometriozė, kiaušidžių cistos, lėtinė dubens uždegiminė liga ir kt.) arba ne ginekologines (uždegiminės žarnų ligos, dirgliosios žarnos sindromas, psichogeniniai sutrikimai ir kt.) ligas, kurios gali sukelti skausmus – tuomet tai – antrinė dismenorėja. Šiuo atveju gali pasireikšti ir kiti simptomai: sutrikęs menstruacijų kraujavimas (sumažėjas ar pagausėjęs, atsirandantis tarp mėnesinių), išplitęs, nesimetriškas skausmas, nesama pykinimo, vėmimo, viduriavimo, nugaros skausmo, galvos skausmo mėnesinių metu, tampa skausmingi lytiniai santykiai, sutrikęs, pasunkėjęs tuštinimasis. Tuomet galimi pakitimai laboratoriniuose tyrimuose (padidėję uždegiminiai rodikliai), vaizdiniuose tyrimuose – ultrasonografijoje (patologiniai anatominiai požymiai). Retais atvejais prireikia invazyvios procedūros – laparoskopijos.

Kai būtina apsilankyti pas gydytoją

Pagrindiniai gydymo tikslai – sumažinti menstruacijų skausmingumą ir padidinti moters produktyvumą. Pirmu pasirinkimu gydytojai siūlo nemedikamentines priemones – karštus kompresus skausmo vietoje, lengvą fizinį krūvį, atsipalaidavimo pratimus, pilnavertę mitybą, vitaminus E, B6, D3, žuvų taukus. Nesant efektyvumui, siūlomi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo arba estrogeno-progesterono kontracepciniai preparatai priklausomai nuo dismenorėjos sunkumo ir moters poreikio. Kartais reikia derinti šias dvi farmakoterapijas kartu. Moterims, kurios nepajaučia adekvataus palengvėjimo per 3 mėnesius farmakoterapijos, reikia įtarti antrinę dismenorėją.

Taigi, skausmingos mėnesinės iš pažiūrų gali atrodyti nekaltas reiškinys, tačiau jis gali atspindėti ir rimtus sutrikimus, todėl reikia save stebėti, atrasti laiko sveikatos puoselėjimui, o nepadedant natūralioms priemonėms ir kylant įtarimų, nepamiršti kreiptis į gydytojus abejonių išsklaidymui bei geresnės gyvenimo kokybės paieškai.

 

Palikite komentarą