Donoras tapo multiorganiniu – išgelbėjo net 4 žmonių gyvybes

Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM informuoja, kad vakardienos popietę vienoje Lietuvos donorinėje ligoninėje gavus artimųjų sutikimą dėl organų donorystės, donoras tapo multiorganiniu. Iš jo persodinimui paimti keli organai, kurie išgelbės gyvybę arba pagerins net keturių žmonių gyvenimo kokybę – persodinimui paimta širdis, kepenys,  abu inkstai.

 

Kepenys – Italijos recipientui

Donorinė širdis greitosios pagalbos automobiliu, lydint policijos ekipažui, buvo pergabenta į Vilniaus universiteto Santariškių klinikų transplantacijos centrą, o inkstų transplantacijos atliekamos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų transplantacijos centre.

Pagal nustatytus medicininius kriterijus Lietuvoje neatsirado tinkamo recipiento, kuriam būtų tikusios šio donoro kepenys, todėl jos per FOEDUS (palankesnės sąlygos keistis donoriniais organais ES valstybėse narėse) projekto informacinę tarptautinių mainų donoriniais organais sistemą buvo pasiūlytos Europos Sąjungos  transplantacijos centrams. Mirusio donoro kepenys buvo išskraidintos į Italiją, kur išgelbės tos šalies recipiento  gyvybę.

FOEDUS informacinė sistema buvo įdiegta 2015 metais ir Lietuva tais pačiais metais  ja sėkmingai pasinaudojo, kai į mūsų šalį iš Prancūzijos buvo atgabenta donorinė širdis kūdikiui.

 

Šiais metais Lietuvoje jau užregistruota 17 potencialių ir 9 efektyvūs donorai

Kovo 1-osios duomenimis, šiais metais jau atlikta 19 inkstų transplantacijų – 18 recipientų persodinti mirusio donoro inkstai, vienam – gyvo donoro. Atliktos 4 širdies transplantacijos, 5 – kepenų transplantacijos, 1 plaučių transplantacija ir 14 ragenų persodinimo operacijų.

Organų ir audinių (ragenų) transplantacijos šiuo metu laukia 410 recipientų, tačiau 99 iš jų – laikinai ne recipientai (dėl tam tikrų priežasčių šiuo metu jiems transplantacijos atlikti negalima). 170 recipientų būtina inkstų transplantacija (63 laikinai ne recipientai), 6 – kasos ir inksto komplekso transplantacija (2 laikinai ne recipientai), 35 – širdies persodinimas (6 laikinai ne recipientai), 9 – plaučių transplantacija, 5 – širdies ir plaučių komplekso persodinimas, 60 – kepenų persodinimo operacija (28 laikinai ne recipientai). 125 recipientai laukia donorinių ragenų (audinių).

 

 

Pranešimas spaudai

Palikite komentarą