E. receptas: daugiau aiškumo ir tikslumo, mažiau gydytojų klaidų

Gydymo įstaigų ir farmacijos atstovams buvo išsamiai pristatyta šiais metais pradėsianti veikti elektroninė paslauga „E. receptas“. Elektroninis receptas palengvins receptų išrašymą, receptai bus aiškesni, tikslesni, visada įskaitomi, dėl to farmacijos specialistams bus lengviau įvertinti išrašytus receptus ir išduoti pagal juos vaistus, o pacientas elektroninės sveikatos portale savo paskyroje galės visada matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus turi vartoti.

 

Vaistus galės įsigyti tik pacientas ar įgaliotas asmuo

Gydytojams nebereikės vartyti popierinių žinynų ar katalogų išrašant receptus. Jie galės sistemoje atlikti vaisto paiešką tiek pagal konkretų vaisto pavadinimą, tiek pagal vaistinės medžiagos bendrinį pavadinimą. Recepte gydytojai galės nurodyti visą būtiną informaciją apie vaisto vartojimą, o prisijungę prie sistemos galės matyti, ar pacientas įsigijo vaistus pagal išrašytus receptus. Sistema leis sutaupyti ir laiko: vienu metu gydytojas elektroniniu parašu galės pasirašyti kelis receptus.

Pagal elektroninį receptą vaistus galės įsigyti tik pats pacientas ar jo atstovas pateikęs tapatybę įrodančius dokumentus. Tokiu būdu išvengsime vaistų išdavimo klaidų. Elektroninėje sistemoje bus užregistruotas kiekvienas vaisto išdavimo atvejis, todėl visi pacientą gydantys gydytojai ir farmacijos specialistai, išduodantys jam vaistus, turės galimybę matyti pacientui išrašytus elektroninius receptus ir pagal juos įsigytus vaistus. Ši sistema padės išvengti tų pačių ar panašių vaistų skyrimo, sudarys galimybę racionaliau skirti vaistus ir juos vartoti. Farmacijos specialistams bus lengviau perskaityti receptą. Tai padės išvengti šiuo metu kylančių nesusipratimų dėl neaiškiai ranka išrašytų receptų. Pamatę klaidą recepte farmacijos specialistai, esant poreikiui, galės elektroninį receptą sustabdyti ir elektroninės sistemos pagalba grąžinti gydytojui pataisyti.

 

Netrukus prasidės bandomo eksploatacija

Prie sistemos prisijungęs pacientas galės matyti jam paskirtus medikamentus, informaciją apie vaistų vartojimą ir pan.

„Šiuo metu elektroninio recepto sistema yra testuojama. Netrukus bus pradėta bandomoji eksploatacija, kurioje dalyvaus sveikatos priežiūros įstaigos ir vaistinės. E. recepto posistemė yra viena iš kuriamos e. sveikatos sistemos dalių. Daug jau nuveikta, tačiau laukia labai svarbus integravimo darbų tarp posistemių etapas“, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Normantas Dučinskas.

Planuojama, kad apsikeitimui duomenimis, jų kaupimui ir archyvavimui skirta centrinė E. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinė sistema (ESPBI IS) bei elektroninio recepto ir medicininių vaizdų posistemės turėtų būti pabaigtos ir pradėti veikti nuo šių metų III ketvirčio.

Elektroninio recepto sukūrimo projektą vykdo Sveikatos apsaugos ministerija kartu su partneriais:  pagrindiniu šios sistemos tvarkytoju valstybės įmone Registrų centru, Valstybine ligonių kasa, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikomis. E. recepto sistemos diegimo darbus atlieka UAB „Algoritmų sistemos“.

Lietuvos e. sveikatos sistemos kūrimas 2009–2015 m. finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų (Europos regioninės plėtros fondo) ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

 

 

Šaltinis: BNS

Komentarų nėra