Energinių gėrimų spąstuose: galbūt padės Reklamos įstatymo pataisos?

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad nuo šių metų liepos 1 dienos įsigaliojo Reklamos įstatymo 14 straipsnio papildymas 7 dalimi, kurioje nurodoma, kad energinių gėrimų reklamoje privalo būti įrašyti žodžiai „nevartoti su alkoholiniais gėrimais“.

Verslininkai šią nuorodą privalo pateikti su bet kokia energinių gėrimų reklama, skleidžiant ją per televiziją, radiją, spaudą, internetą, lankstinukus, nuolaidų leidinius ir kt., t.y. visais atvejais, kurie atitinka Reklamos įstatyme įtvirtintą reklamos sąvoką. Reklama apibrėžiama kaip bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija, susijusi su ūkine komercine, finansine ar profesine veikla, skatinanti įsigyti prekių ar naudotis paslaugomis, įskaitant nekilnojamojo turto įsigijimą, turtinių teisių ar įsipareigojimų perėmimą.
 
Energiniai gėrimai pavojingi tik vartojami su alkoholiu?
Energetinių gėrimų jokiu būdu negalima gerti kartu su alkoholiu, nors taip dažnai daro naktinių klubų nuolatiniai lankytojai. Kofeinas padidina kraujospūdį, o alkoholis tik dar labiau sustiprina šį poveikį. Rezultatas –  hipertoninės krizės  perspektyva.
Tačiau net ir vartojami atskirai, jie pavojingi sveikatai. Ar žinote, kad energetinių gėrimų galima perdozuoti, todėl per dieną tokio gėrimo galima išgerti tik 1 skardinę? Specialistai įspėja, kad išgėrus didesnį kiekį energetinių gėrimų, gali pakilti arterinis kraujospūdis, pasireikšti tachikardija (dažnas širdies plakimas), psichomotoriniai sutrikimai ar padidėti cukraus kiekis kraujyje.

„Kai išgeriate energetinio gėrimo, po stimuliavimo (tai yra energijos antplūdžio) prasideda slopinimo etapas – jaučiatės išsekęs ir vėl atsiranda noras būti energingesniems, taip išsivysto priklausomybė nuo šio gėrimo. Energijos atsargų nėra daug ir kurį laiką pavartojus energetinius gėrimus, jos visiškai išsenka. Tada jaučiate nuovargį, susierzinimą, kankina nemiga, o vėliau gali išsivystyti ir depresija“, – pasakojo Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro specialistė Roberta Tamulevičiūtė.

Energinius gėrimus su alkoholiu dažnai vartoja naktinių klubų lankytojai (wikipedia.org nuotr.)

Energinius gėrimus su alkoholiu dažnai vartoja naktinių klubų lankytojai (wikipedia.org nuotr.)

 Privalės keisti reklamas

 Maisto tvarkymo subjektai, kurie savo gaminamų, platinamų ar  parduodamų energinių gėrimų reklamose nepateikė privalomos  nuorodos, turi nedelsiant koreguoti reklaminius maketus, nes už  šio reikalavimo nevykdymą gali būti nubausti.
 
 ,,Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai  patikrinimų metu kontroliuos kaip įgyvendinamas šis naujas  Reklamos įstatymo reikalavimas. Jo nevykdant bus taikomos  poveikio priemonės – surašomi Reklamos įstatymo pažeidimų  protokolai ir perduodami Valstybinei vartotojų teisių apsaugos  tarnybai toliau nagrinėti. Reikėtų priminti, kad už Reklamos  įstatymo pažeidimus gali būti skiriamos baudos nuo 1 iki 30 tūkst.  Lt“, baudos dydis priklauso nuo to, kelintą kartą per metus ūkio  subjektas pažeidė Reklamos įstatymą, taip pat nuo pažeidimo  padarymo aplinkybių, reklamos skleidimo masto ir t. t.“, –  komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Valavičius. 
Nepilnamečiams energinių gėrimų neparduos

Primename, kad nuo 2014 m. lapkričio 1 d. įsigalios Maisto įstatymo pataisos, kuriomis įtvirtintas draudimas parduoti, nupirkti ar kitaip perduoti energinius gėrimus jaunesniems kaip 18 metų asmenims. Energinių gėrimų pardavėjai turi teisę, o kai kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis kaip 18 metų, privalo iš perkančio energinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Jeigu toks asmuo nepateikia jo tapatybę patvirtinančio dokumento, energinių gėrimų pardavėjai privalo atsisakyti parduoti jam energinius gėrimus.

Priimtomis pataisomis taip pat apibrėžta, koks gėrimas laikomas energiniu – nealkoholinis gėrimas, kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino, nesvarbu, iš kokio šaltinio, arba kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino ir vienos ar kelių kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų (gliukurono laktono, inozitolio, guaranino, ginsenozidų, ginkmedžių ekstrakto, taurino ar kt.). Energiniame gėrime gali būti ir angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų, amino rūgščių, maisto priedų, vaisių sulčių ar augalų ekstraktų.

Palikite komentarą