Estrėjos istorija: unikali ir ilgai laukta širdies transplantacija (nuotraukos, video)

Praėjusią savaitę Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose vienerių metų Estrėjai persodintos donoro širdies veikla po truputį gerėja – taip pranešė mergaitę operavęs VUL Santariškių klinikų kardiochirurgas Virgilijus Tarutis.
Operacijos metu. (P. Katausko nuotr.)

Operacijos metu. (P. Katausko nuotr.)

Svajoja paimti dukrelę ant rankų
„Mes vis dar negalime patikėti, kad tai – tiesa. Viskas atrodo kaip sapnas“, – šiandien į Santariškių klinikas susirinkusiems žurnalistams apie kiek daugiau nei prieš pusę paros pasibaigusią transplantaciją kalbėjo Estrėjos tėvai.
Daugelis Lietuvos žmonių užgniaužę kvapą jau nuo 2014 m. pavasario seka mažosios Estrėjos istoriją. Gegužės mėnesį Santariškių klinikose II laipsnio širdies nepakankamumu ir kardiomiopatija sergančiai mažajai Estrėjai buvo prijungta dirbtinė Berlyno širdis. Tada mergaitei buvo vos penki mėnesiai. Berlyno širdis mergaitės gyvybę palaikė 10 mėnesių ir vieną savaitę. Medikų teigimu, tai – labai ilgas laiko tarpas. Be to, sergant širdies nepakankamumu, kiekviena diena galėjo būti lemtinga, o Berlyno širdis tebuvo tik tiltas į transplantaciją.
Operacijos metu. (P. Katausko nuotr.)

Operacijos metu. (P. Katausko nuotr.)

Mergaitės sveikatos būklė iki transplantacijos buvo itin sunki, todėl ji dažniausiai buvo gydoma ir prižiūrima reanimacijos skyriuje. Pastarąjį kartą į šį skyrių ji buvo paguldyta praėjusių metų spalio mėnesį, čia ir sulaukė donoro širdies. Pasak Estrėjos tėvų, jie visą laiką tikėjosi, kad donoro širdies dukrelė sulauks. „Tik nežinojome, kada ta diena išauš“, – prisipažino tėtis.
Laukiančiųjų sąraše buvo beveik metus
Kaip jau informavo Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Biuras), naktį į ketvirtadienį, kovo 5-ąją, visą parą budintis Biuro koordinatorius sulaukė skambučio iš Prancūzijos Robert Debre ligoninės – yra potencialus vienerių metų donoras, kurio širdelė gali tikti Estrėjai.
Dirbtinės kraujotakos aparatūra. (P. Katausko nuotr.)

Dirbtinės kraujotakos aparatūra. (P. Katausko nuotr.)

Kokia mergaitės donorinės širdies laukimo istorija? Į  širdies transplantacijos laukiančiųjų sąrašą Estrėja buvo įtraukta praėjusių metų balandžio mėnesį. Kūdikiui tinka  tik mažo vaiko donorinis organas, tačiau Lietuvoje  donorų vaikų būna itin retai – vos 1 – 2 per metus. Todėl,  belaukiant Lietuvoje tinkamų širdies donorų, Biuras taip pat tarpininkavo, kad Estrėja būtų įtraukta ir į  Prancūzijos transplantacijos laukiančiųjų sąrašą.  Užklausos apie skubią donorinės širdies paiešką buvo  periodiškai siunčiamos į Eurotransplant organizaciją,  visas Europos Sąjungos šalis, tarptautinio COORENOR  projekto internetinę organų mainų duomenų bazę (16 šalių), į artimąjį užsienį – Latviją, Estiją ir Lenkiją. Širdį Lietuvos vaikas gavo iš Prancūzijos donorinės ligoninės.
Kad staiga atsiradus donoro širdžiai nekiltų jokių problemų, Biuro specialistai iš anksto sukūrė būsimos donorystės ir transplantacijos proceso koordinavimo modelį – apsvarstė visas galimas problemas, numatė jų sprendimo būdus, atliko daugybę specifinių procedūrų, kad donorinės širdies atgabenimas į Lietuvą įvyktų kuo sklandžiau ir operatyviau.
Naktį, kai buvo sulaukta lemtingo skambučio iš Prancūzijos, Biuro koordinatorė Renata Aužbikienė donorystės ir transplantacijos procesą ėmėsi koordinuoti dviejose šalyse – Lietuvoje ir Prancūzijoje. Kad informacija būtų operatyviai surenkama Prancūzijoje ir perduodama Lietuvai, į Prancūziją išvyko antroji Biuro koordinatorė Miglė Gudynaitė, koordinavimo procesą Lietuvoje tęsė koordinatorė Regina Šakalytė. Donorystės proceso organizavimas baigėsi sklandžiai ir sėkmingai.
Nacionalinis transplantacijos biuras pasidalino jų iniciatyva sukurtu jaudinančiu filmu – Estrėjos širdelės kelionė -VUL Santariškių klinikos – oro uostas – Prancūzija – oro uostas – VUL Santariškių klinikos:

 

Šaltinis: santa.lt

Komentarų nėra