Europoje virusinis hepatitas A plinta tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais

Europoje virusinis hepatitas A plinta tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, pranešė Europos ligu prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC). Pasak  ELPKC, per pastaruosius 12 mėnesių (2016 m. vasaris – 2017 m. vasaris) nustatyti 287 susirgimo virusiniu hepatitu A atvejai, kur daugumą susirgusiųjų sudarė vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais (VSV), kurie nebuvo paskiepyti nuo hepatito A. Pagrindinis užsikrėtimo būdas lytiniai santykiai.

ELPKC pranešė, kad virusinio hepatito A susirgimai užregistruoti 13 Europos Sąjungos šalių: Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Airijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Manoma, kad susirgimo atvejų (ar protrūkių) galėjo būti daugiau nei buvo užregistruota.

Plinta fekaliniu – oraliniu būdu

Hepatito A virusas (HAV) sukelia kepenų uždegimą (virusinį hepatitą A). Šis virusas plinta fekaliniu – oraliniu būdu, t.y. juo užsikrečiama kai virusas patenka į nesirgusio ar nevakcinuoto žmogaus organizmą per burną, dažniausiai su užterštu maistu ar vandeniu. Į maistą ar vandenį HAV patenka su infekuoto asmens išmatomis (fekalijomis), ypač jei tvarkančio maistą asmens higienos įgūdžiai pasinaudojus tualetu yra blogi. Didžiausia rizika užsikrėsti šiuo virusu vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais, yra  oralinių lytinių santykių metu nuo užsikrėtusių partnerių. Daliai užsikrėtusiųjų ši liga nepasireiškia jokiais simptomais, todėl toks žmogus, pats nežinodamas, gali platinti ligą.

Inkubacinis hepatito A periodas trunka 1–50 d. (dažniausiai 28 d.). 70 – 80 proc. suaugusiųjų infekcija pasireiškia išreikštais požymiais. Pirmieji ligos simptomai – karščiavimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas. Po 1–2 savaičių dažnai padidėja kepenys ir gali išryškėti gelta, taip pat patamsėja šlapimo spalva, o išmatos būna šviesios. Vidutiniškai VHA tęsiasi apie 1 mėnesį, tačiau kartais užtrunka iki 6 mėnesių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruota 17 susirgimo ūmiu virusiniu hepatitu A atvejų, iš jų – 14 susiję keturiuose protrūkiuose, tarp kurių susirgimo atvejų (ar protrūkių) tarp vyrų turinčių lytinius santykius su vyrais užregistruota nebuvo.

HAV paplitęs visame pasaulyje, išskyrus Šiaurės Amerikos, Šiaurės ir Vakarų Europos, kai kurias Pietų ir Rytų Europos šalis, Australiją, Japoniją. Pagal HA paplitimo rodiklius, pasaulio šalys skirstomos į didelio endemiškumo šalis (pvz., Egiptas, Tunisas, Indija, Tailandas), vidutinio endemiškumo šalis (Rytų ir Pietų Europos šalys) ir mažo endemiškumo šalis (Šiaurės ir Vakarų Europos, Japonija ir Šiaurės Amerikos šalys). Todėl keliaujant į didelio endemiškumo šalis rekomenduojama pasiskiepyti.

Vakcinacija yra efektyviausia VHA profilaktikos priemonė. Pasiskiepijus dvejomis dozėmis, apsauginis antikūnių titras gali išlikti iki 20 metų. Norintiems pasiskiepyti nuo hepatito A reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, arba susirasti medicinos kabinetą, kuris teikia skiepų paslaugas.

Svarbios nespecifinės profilaktikos priemonės – rankų higiena, saugus maistas ir geriamasis vanduo, todėl  specialistai rekomenduoja:

  • Kruopščiai plauti rankas su muilu – pasinaudojus tualetu, prieš valgio gaminimą, prieš valgant. Jeigu nėra tinkamų sąlygų nusiplauti rankų, naudoti specialias rankų dezinfekavimo priemones arba drėgnas alkoholiu impregnuotas servetėles.
  • Naudoti tinkamai termiškai paruoštą maistą, neužteršti jį ruošiant.
  • Naudoti saugų geriamąjį vandenį. Kelionės į šalis, kuriose ši infekcija paplitusi, rekomenduojama vartoti tik fasuotą geriamąjį vandenį.

Palikite komentarą