Faktinis susirgimų Hepatitu C skaičius yra 6 kartus didesnis nei registruojama

Gegužės 19-ąją žymint Pasaulinę hepatito dieną, vis dar tenka pripažinti, kad virusiniai hepatitai iki šiol išlieka viena iš svarbiausių visuomenės problemų pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Vienas pavojingiausių virusinių hepatitų – hepatitas C. Užsikrėsti šia infekcija daug lengviau, nei ŽIV, nes jos infekcinė dozė net dešimt kartų mažesnė.

Ar dažna ši liga? Pasaulyje hepatitu C užsikrėtę apie 3 proc. žmonių (apie 170–200 milijonų pasaulio gyventojų). Kasmet nustatoma apie 3–4 mln. naujų hepatito C atvejų. Manoma, kad Lietuvoje yra 50 000 – 70 000 hepatito C nešiotojų (apie 2 proc. gyventojų), tačiau ūminių susirgimų pastaraisiais metais mūsų šalyje kasmet registruojama tik iki 60 atvejų, o Kėdainių rajone – tik pavieniai atvejai. Tačiau Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertų teigimu, oficialioji statistika neatspindi realios situacijos. Atliktų serologinių tyrimų duomenimis, faktinis susirgimų skaičius yra 6 kartus didesnis, nei registruojamas.

 

Koks organas pažeidžiamas?

Užsikrėtus hepatitu C pažeidžiamas labai svarbus žmogaus sveikatai organas – kepenys. Jos dalyvauja medžiagų apykaitoje, gamina ir išskiria tulžį, nukenksmina įvairius toksinus, atlieka apsauginę funkciją, sintezuoja baltymus bei kraujo krešėjimo medžiagas, metabolizuoja hormonus ir t.t. Pažeidus kepenis, žūsta kepenų ląstelės ir organas praranda gebėjimą tinkamai atlikti savo funkcijas. Kepenų veiklos negali pakeisti nė vienas kitas organas tad, labai pažeidus kepenis ir sumažėjus jų gyvybinėms funkcijoms, žmogus miršta.

 

Kokia tai liga ir kaip ji pasireiškia?

Hepatitas C – užkrečiamoji liga, ilgai nepranešanti apie save. Užsikrėtus hepatitu C virusu, inkubacinis periodas trunka nuo 3 iki 20 savaičių. Apie 20 -30 proc. užsikrėtusių asmenų pasireiškia ūmios ligos simptomai, pvz., panašus į gripą nuovargis, apetito stoka, pykinimas ir vėmimas, karščiavimas, silpnumas, lengvi pilvo skausmai arba pageltusi oda ir akių obuoliai, patamsėjęs šlapimas. Dauguma (60 – 80 proc.) užsikrėtusiųjų virusiniu hepatitu C, sveikatos sutrikimų nejaučia. Nedidelė susirgusiųjų dalis pasveiksta per 6 mėn. savaime, o likusiems vystosi lėtinis hepatitas C, kuris dažniausiai jokių simptomų neturi. Daugeliu atvejų žmogus net nežino, kad yra užsikrėtęs šiuo virusu ir dėl to kelia pavojų aplinkiniams. Deja, pasireiškus simptomams, dažniausiai liga jau yra smarkiai progresavusi. Pirmiausia liga pasireiškia kepenų fibroze – kepenų randėjimu (kepenų ląstelių vietą užima jungiamasis – randinis audinys). Sunkiausia ligos stadija – kepenų cirozė. 50 proc. sergančiųjų liga išsivysto į kepenų cirozę, kuri apie 50 proc. atvejų komplikuojasi kepenų vėžiu.

 

Kaip užsikrečiama?

Hepatitą C sukelia hepatito C virusas. Virusas aptinkamas šia liga sergančio žmogaus kraujyje. Tad infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis besimptome, kliniškai išreikšta ūmia ar lėtine šios infekcijos forma. Hepatito C virusas perduodamas vartojant švirkščiamuosius narkotikus, per kraują bei organų transplantacijas, nesaugių invazinių medicininių procedūrų metu, nesaugiai atliekant grožio paslaugas (manikiūras, pedikiūras, auskarų vėrimas, tatuiruočių darymas). Yra galimybė užsikrėsti hepatito C virusu buityje, kai ligonis arba viruso nešiotojas ir jo artimieji ar kiti asmenys naudoja bendrus asmens daiktus, pvz., dantų šepetukus, skustuvus, manikiūro, pedikiūro bei tatuiruočių atlikimo reikmenis. Labai retai hepatito C virusu užsikrečiama lytiniu keliu. Virusinis hepatitas C nustatomas tiriant kraują.

 

Pagrindinės profilaktikos priemonės:

• Nesinaudoti kitų asmenų panaudotais (nesteriliais) švirkštais, adatomis bei skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetuku ir kt.

• Vengti kraujo ir jo produktų perpylimo.

• Medicinos darbuotojams reikėtų naudoti asmenines apsaugines priemones ir vengti mikrotraumų darbo metu atliekant invazines procedūras, tyrimus, kai yra kontaktas su paciento krauju.

• Saugus lytinis elgesys.

• Informuoti gydančius gydytojus, jei asmuo užsikrėtęs hepatito C virusu.

Pasiskiepyti nuo virusinio hepatito C šiandien galimybės nėra. Todėl labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ligą ir nedelsiant pradėti gydyti, kadangi liga nepastebimai progresuoja, išsivysto komplikacijos. Anksti pradėtas gydymas bus sėkmingesnis, pacientas turės daugiau galimybių visiškai pasveikti ir išvengti ligos komplikacijų.

 

 

Šaltinis: kaunovsc.sam.lt

Palikite komentarą