Fibromialgija – liga, kai skausmas apima visą kūną

Fibromialgija – tai klinikinis sindromas, kuriam būdingas išplitęs viso kūno – sąnarių, raumenų ir nugaros – lėtinis skausmas. Dažnai skausmas yra lydimas kitų nespecifinių simptomų – nuovargio, depresinės nuotaikos, nerimo, miego sutrikimų, migreninių galvos skausmų. Ši psichopsomatinė liga yra gana paplitusi visuomenėje, o kai kurių autorių duomenimis, ja serga net 2-4% moterų ir 0,5% vyrų. Visgi susirgimas diagnozuojamas kurkas rečiau ir yra mažai kam žinomas. Fibromialgija dažniausiai susergama nuo 25 iki 65 metų amžiaus, tačiau gali susirgti ir vaikai.

 

Biopsichosocialinis fibromialgijos etiologijos modelis: ligos išsivystymą lemia psichologiniai, sociokultūriniai ir biologiniai veiksniai. (medscapestatic.com nuotr.)

Biopsichosocialinis fibromialgijos etiologijos modelis: ligos išsivystymą lemia psichologiniai, sociokultūriniai ir biologiniai veiksniai. (medscapestatic.com nuotr.)

Kas lemia ligos išsivystymą?

Egzistuoja daug hipotezių, aiškinančių fibromialgijos kilmę ir vystymosi organizme mechanizmus. Nemažai reikšmės teikiama centrinės nervų sistemos sutrikimams. Manoma, kad ligos metu smegenyse sutrinka lėtinio skausmo suvokimas ir valdymas, taip pat aptinkama serotonino mediatorių apykaitos sutrikimų. Manoma, kad ligos patogenezėje svarbi ir neuroedokrininė sistema bei sutrikęs organizmo atsakas į stresą. Visgi daugelis autorių ligą apibūdina kaip polietiologinę ir teigia, jog šio sutrikimo vystymuisi didelės reikšmės turi ne tik biologiniai, bet ir psichologiniai, socialiniai ir kultūriniai veiksniai.

 

Kada reikėtų įtarti fibromialgiją?

Pagrindiniai požymiai, būdingi fibromialgijai, yra generalizuotas viso kūno skausmas ir jį lydintys nespecifiniai simptomai – nuovargis, depresinė nuotaika, nuolatinis nerimas, miego sutrikimai. Skausmas, priešingai nei daugelio kitų reumatinių ligų atveju, neretai nereaguoja į skausmą malšinančius medikamentus. Ligos simptomai gali sustiprėti veikiant nemaloniems dirgikliams – triukšmui, ryškiai šviesai ar stresui, gali priklausyti nuo kūno padėties, o kartais ypač pablogėja nėštumo metu.

Fibromialgija gali pasireikšti daugeliu nespecifinių simptomų. (wikipedia.org nuotr.)

Fibromialgija gali pasireikšti daugeliu nespecifinių simptomų. (wikipedia.org nuotr.)

Fibromialgija diagnozuojama esant lėtinio skausmo anamnezei ir skausmingiems taškams, randamiems fizinio tyrimo metu juos spaudžiant. Skausmingi taškai dažniausiai lokalizuojasi kaulų iškilimų vietose, raumenyse ar raščiuose. Paprastai fibromialgijos diagnozė nustatoma atmetimo būdu (atmetus kitas galimas skausmą sukeliančias ligas). Tam reikia atlikti nemažai laboratorinių tyrimų: bendrą kraujo ir šlapimo tyrimą, kepenų fermentų tyrimą, nustatyti skydliaukės hormonų koncentraciją, ištirti serologinius reumatinių ligų rodiklius. Jei bent vienas šių tyrimų rezultatų neatitinka nustatytų normų, būtina atlikti papildomus specialius tos organų sistemos funkciją atspindinčius tyrimus. Tuomet tikėtina, jog išplitusio skausmo priežastis yra kinas susirgimas, o ne fibromialgija.

 

18 būdingų fibromialgijai skausmingų taškų. Diagnozuojant fibromialgiją būtina nustatyti, jog skausmas išplitęs ir yra skausmingi 11 ar daugiau iš 18 specifinių skausmingų taškų. (medicinenet.com nuotr.)

18 būdingų fibromialgijai skausmingų taškų. Diagnozuojant fibromialgiją būtina nustatyti, jog skausmas išplitęs ir yra skausmingi 11 ar daugiau iš 18 specifinių skausmingų taškų. (medicinenet.com nuotr.)

Kaip padėti sergančiajam?

Pirmasis žingsnis, pradedant gydyti fibromialgiją, yra paciento informavimas ir mokymas. Nors paprastai fibromialgijos gydymas yra simptominis, yra keletas pagalbinių gydymo metotų. Fiziniai pratimai ir mankšta yra viena efektyviausių gydymo priemonių. Deja, tai ne visada lengva užduotis pacientui, kurį vargina viso kūno skausmai ir nuovargis. Dėl šios priežasties rekomenduojama pradėti nuo lengvos mankštos, vėliau didinant pratimų trukmę ir sudėtingumą. Tyrimai parodė, kad antidepresantai taip pat pagerina ligonių savijautą. Tricikliai antidepresantai ir selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai pagerina miegą ir bendrą savijautą, sumažina skausmą ir nuovargį, tačiau specifiniai skausmingi taškai vistiek išlieka. Neretai efektyvi ir kognityvinė elgesio terapija, kurios metu pacientai mokomi kontroliuoti savo ligą ir simptomus.

 

 


bauer-nutritional-vaistineJūsų vaistinė Europoje – svorio metimui, sportui, sveikatai ir grožiui. Vienas standartas visų šalių vartotojams. Nemokamas pristatymas ir pinigų grąžinimo garantija.

Komentarų: 3

 1. Arminas says:

  Sveiki, skauda visa kūną, galva pastoviai, neissimiegu, kas gali būti. Jaučiuosi ne taip, kaip turėčiau jaustis.ryte jau atsikeliu pavargęs. Pasidariau daug tyrimų bet nieko neranda. O jaučiuosi labai blogai

 2. Irena says:

  Tas pats yra ir man. Kenčiu viso kūno skausmą jau kelis metus. Negaliu užmigti, šalta. Jei miegu, tai budėjimo režimu. Taip kankinosi, kol kartą į savaitę tiesiog užmiegu kelias minutes dienos metu. Geriu daug tablečių nuo skausmo, jaučiu galvos svaigimą.
  Ryte skauda visus sąnarius. Dieną vos sugebu judėti dėl skausmo.
  Klausimas, kas gali man padėti, nes jaučiu, kad kraustausi iš proto… Toks didelis skausmas.

 3. Aistė says:

  Puikus straipsnis

Palikite komentarą