Finišo tiesioji: medicininių vaizdų elektroninę sistemą jau testuoja medikai

Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinės sistemos (MedVAIS) diegimas pasiekė finišo tiesiąją. Netrukus bus pradėtas sistemos diegimo bandomasis etapas, kurio metu sistemą galės išbandyti Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai ir sveikatos priežiūros specialistai. MedVAIS bus kaupiami skaitmeniniai atliktų diagnostinių tyrimų, pavyzdžiui, rentgenologinių, kompiuterinės tomografijos, branduolių magnetinio rezonanso, ultragarsinių ir kt., vaizdai ir jų aprašymai elektroniniame formate.

 

Nauda pacientams

Sveikatos priežiūros įstaigose atlikti skaitmeniniai medicininiai vaizdai ir elektroniniai jų aprašymai bus siunčiami į MedVAIS sistemą ir automatiškai susiejami su paciento sveikatos istorija. Duomenys galės būti saugomi ilgą laiką, kai kuriais atvejais dešimtmečiais. Šie medicininiai vaizdai bus prieinami gydytojams dirbantiems skirtingose sveikatos priežiūros įstaigose. Su savo medicininiais vaizdais galės susipažinti ir pacientai.

„Sistemoje specialistai galės peržiūrėti medicininius vaizdus, juos aprašyti, pasitelkti kitų specialistų įvertinimus tikslesnei diagnozei nustatyti. Pacientai, prisijungę prie savo paskyros e. sveikatos portale, taip pat galės matyti jiems atliktų diagnostinių tyrimų rezultatus. Medicininių duomenų saugai užtikrinti e. sveikatos portale bus realizuotos specialistų ir pacientų elektroninio identifikavimo ir autentifikavimo priemonės“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos E. sveikatos koordinavimo ir įgyvendinimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Mindaugas Mineikis.

 

Nebebus pakartotinų tyrimų

Planuojama, kad sistema leis sumažinti pakartotinių tyrimų kiekį, padės sutrumpinti diagnozei nustatyti skirtą laiką bei taupyti sveikatos priežiūros išteklius.

„Paprastai kalbant, poliklinikoje pasidarius rentgeno nuotrauką, ji bus įkelta į MedVAIS. Pacientui nuėjus į kitą sveikatos priežiūros įstaigą, jos specialistai matys anksčiau darytą tyrimą. Tad pakartotinai to tyrimo daryti gali nebeprireikti“, – aiškina MedVAIS projekto vadovas Žygimantas Šova.

MedVAIS yra viena iš Lietuvos e. sveikatos sistemos centrinės informacinės sistemos – E. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) dalių. Sistemos sukūrimo projektą vykdo Sveikatos apsaugos ministerija kartu su partneriais: pagrindiniu šios sistemos tvarkytoju valstybės įmone Registrų centru, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto VšĮ Kauno klinikomis ir VšĮ Klaipėdos universitetine ligonine.

Lietuvos e. sveikatos sistemos kūrimas 2009–2015 m. finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

 

 

 

Šaltinis: SAM

Palikite komentarą