Generinių vaistų kompensuojama daugiau, bet jų prieinamumas gyventojams negerėja

Pasiekti geresnį generinių vaistų prieinamumą Lietuvoje vis dar sunku, nes nėra suformuotos aiškios šių vaistų vartojimo politikos, o vartotojams trūksta informacijos ne tik apie generinius vaistus, bet ir apskritai galimybę vaistinėse rinktis mažiau kainuojančius vaistus, rodo aukščiausiosios audito institucijos atliktas šių vaistų pasiekiamumo užtikrinimo auditas.

Vaistų vartojimo didinimas

Generiniai vaistai – daugiau už mažesnę kainą

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2015 m. įsigydami kompensuojamųjų vaistų gyventojai sumokėjo 54 mln. Eur priemokų, t. y. penktadalį visų kompensuojamųjų vaistų pardavimo kainos. Skaičiuojama, kad įsigyjant mažiau kainuojančių generinių vaistų, priemokų suma siektų perpus mažiau – 27 mln. Eur. Generiniai vaistai svarbūs tuo, kad pacientams užtikrina tokį pat kokybišką gydymą mažesnėmis sąnaudomis. Europos Komisijos duomenimis, rinkose, kuriose pradėta pardavinėti generinius vaistus, praėjus dvejiems metams sutaupoma apie 25 proc. išlaidų.

Auditas atskleidė, kad kompensuojamųjų generinių vaistų pasiūla Lietuvoje pastaraisiais metais didėjo, tačiau jų pasiekiamumas kainos požiūriu negerėja, nes didėja pacientų priemokos. Atlikta ketvirtadalio šių kompensuojamųjų vaistų kainų analizė parodė, kad 2014 m. augo 75 proc. vaistų apskaičiuotos pacientų priemokos, 2015 m. – daugiau primokėti pacientai turėjo už 81 proc. vaistų.

Auditoriai atkreipia dėmesį, kad išduodamos kompensuojamuosius vaistus vaistinės ne visada laikosi nustatytos tvarkos pasiūlyti mažiausiai kainuojančių vaistų. Analizė parodė, kad dažniau išduodami tie vaistai, kurių priemoka didesnė. Be to, gyventojams nesuteikiama pakankamai informacijos apie generinius vaistus. Apklausos rodo, kad daugiau nei pusė apklaustų vartotojų apie tokius vaistus nėra gavę informacijos.

Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus vartoja 1,2 mln. (40,5 proc.) gyventojų. Didžioji dalis (80 proc.) šių vaistų įsigijimo išlaidų jiems kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. 2012 m. fondo išlaidos kompensuojamiesiems vaistams siekė 176 mln. Eur, o 2015 m. – jau 198 mln. Eur.

Generiniai vaistai – vaistai, kurių veikliųjų medžiagų kokybinė ir kiekybinė sudėtis bei farmacinė forma yra kaip ir originalių vaistų, bet, pasibaigus patentinės apsaugos laikotarpiui, juos gali gaminti ir kiti gamintojai ir jų kainą valstybė gali reguliuoti.

Pranešimas spaudai

Palikite komentarą