Gražios šypsenos (ir breketų) kaina

Kreivi atsikišę dantys dažnai sukelia kompleksus tiek jauniems, tiek vyresniems žmonėms. Vaikai dažnai sulaukia patyčių dėl savo negražios šypsenos, vyresni žmonės vengia šypsotis, jaučia psichologinį diskomfortą ir praranda pasitikėjimą savimi. „Šiais laikais netaisyklingas sąkandis ir „negraži“ šypsena lengvai koreguojami ortodontinio gydymo metu.“, – sako gydytojas ortodontas Martynas Brazys.

Galima ir paveldėti

Daugelis mano, kad netaisyklingas sąkandis – tik estetinė problema, tačiau specialistai sako, kad toks požiūris nėra teisingas. Dėl blogo sąkandžio sudėtingėja kramtymas, nevienodai apkraunami dantys, todėl jie sparčiau nusidėvi, gali skilti ar lūžti. Kartais suprastėja kai kurių garsų tarimas, gali atsirasti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų. Susigrūdę dantys sunkiau išvalomi, todėl kyla rizika išsivystyti dantų kariesui ar dantis supančių audinių uždegimui.

Liežuviniai breketai – klijuojami ant vidinės dantų pusės, yra brangesni nei kitos breketų rūšys (ortodontinis.lt nuotr.)

Liežuviniai breketai – klijuojami ant vidinės dantų pusės, yra brangesni nei kitos breketų rūšys (ortodontinis.lt nuotr.)

Kreivi dantys ar netaisyklingas žandikaulių augimas gali būti paveldėti ar atsiradę vaikystėje. Vaikui per ilgai naudojant čiulptuką arba turint žalingų įpročių (pvz.: liežuvį laikant tarp dantų, čiulpiant pirštą ir pan.) dantys gali dygti netaisyklingai. Taip pat prastas pieninių dantų valymas turi įtakos netiksliam sąkandžiui atsirasti – jei pieniniai dantys, kurie išsaugo vietą nuolatiniams dantims, iškrenta pernelyg anksti dėl prastos burnos higienos, karieso komplikacijų, krūminiai dantys žandikaulyje auga netaisyklingai ir nebelieka vietos dygsiantiems nuolatiniams dantims.

Ortodontinio gydymo metu naudojami dviejų rūšių aparatai: išimami (pacientas gali pats įsidėti ir išsiimti) arba neišimami (aparatai tvirtai fiksuojami ir jų išsiimti pacientas negali). Išimamies aparatams priskiriamos įvairios plokštelės, kapos, veido kaukės, išorinio tempimo aparatai, lūpų atitraukėjai ir kt. Neišimamiems – plačiausiai naudojami breketai, greito plėtimo aparatai, gomuriniai lankai ir kt. „Baisieji“ breketai Breketai būna įvairių rūšių, o tinkamiausią iš jų parenka gydytojas ortodontas atsižvelgdamas į klinikinę situaciją ir paciento pageidavimus. Šiuo metu naudojami breketai saugūs, nesukelia ėduonies ir negadina danties emalio.

Breketų rūšys

Metaliniai breketai yra plačiausiai naudojama breketų rūšis. Jie pagaminti iš kokybiškų lydinių, yra tvirti, atsparūs lūžimui ir skilimui, kaina santykinai mažesnė nei kitų rūšių. Metaliniai breketai mažiau estetiški, jie gali skirtis dydžiu, patogumu ir kitomis vidinėmis savybėmis.

Keramikiniai breketai – mažiau pastebimi, jų spalva mažai skiriasi nuo danties, bet jie yra matinio atspalvio. Juos galima fiksuoti ant visų dantų arba tik ant priekinių dantų, tačiau keramikinis breketas kartais gali lūžti, skilti ir tuomet jį tenka pakeisti nauju. Safyriniai breketai – visiškai skaidrūs breketai, gaminami iš monokristalinio dirbtinio safyro, todėl yra praktiškai nepastebimi. Beligatūriniai breketai – naujos kartos sparčiai populiarėjantys breketai. Jais gydymas vyksta greičiau nei kitais breketais, juos lengviau taisyklingai išsivalyti, pas gydytoją ortodontą tenka lankytis rečiau (kas 2–2,5 mėn.). Gydant beligatūriniais breketais daugeliu atveju pavyksta išvengti dantų šalinimo, pacientai jaučia mažesnį dantų jautrumą ir diskomfortą viso gydymo metu.

Liežuviniai breketai – nepastebimi, nes klijuojami ant vidinės dantų pusės. Jie dažnai gaminami individualiai, bet gali dirginti liežuvį, sudėtingiau kokybiškai išvalyti dantis, šiek tiek apsunkinti kalbėjimą ir tinka ne visais gydymo atvejais, yra brangesni nei kitos breketų rūšys.

Safyriniai breketai – visiškai skaidrūs breketai, gaminami iš monokristalinio dirbtinio safyro, todėl yra praktiškai nepastebimi (wikimedia.org nuotr.)

Safyriniai breketai – visiškai skaidrūs breketai, gaminami iš monokristalinio dirbtinio safyro, todėl yra praktiškai nepastebimi (wikimedia.org nuotr.)

 

Prireiks daugiau nei metų

Kiek laiko teks nešioti dantų „papuošimus“ labai priklauso nuo netaisyklingo sąkandžio sudėtingumo, paciento amžiaus, gydymo metodo ir kitų aspektų. Jei laikomasi gydytojo ortodonto nurodymų, gydymas plokštelėmis vidutiniškai trunka 9–15 mėnesių, breketų sistema – 12–24 mėnesius. Pacientai turi lankytis kas 6–8 savaites. Koreguojant netaisyklingą žandikaulių augimą, visas gydymas gali užtrukti ilgiau (3–4 metus), nes atliekamas dviem etapais ir dažnai prireikia tiek plokštelių, tiek breketų sistemos.
Po breketų nuėmimo, norint užtvirtinti rezultatą ir apsisaugoti nuo dantų grįžimo į ankstesnę padėtį, gydytojas ortodontas pagamina palaikomuosius aparatus. Pirmiausia jie nešiojami kiekvieną dieną, o vėliau tik naktimis. Nepareigingai nešiojant palaikomuosius aparatus, dantys gali grįžti į buvusias padėtis, todėl gali tekti atlikti pakartotinį ortodontinį gydymą.

Nešiojant ortodontinius aparatus, dantų plokšteles ar breketus, labai svarbi burnos higiena. Tinkamai jų neprižiūrint, ant dantų, breketų ir ortodontinių aparatų kaupiasi apnašos, per laiką susidaro akmenys, o tai skatina ėduonies atsiradimą, dantenų kraujavimą, uždegimą, periodonto pažeidimus. Nešiojant breketus, neužtenka vien paprasto dantų šepetėlio, reikės įsigyti ortodontinį šepetėlį, dantų siūlą ir tarpdančių šepetelius. Dantis būtina valyti 2 kartus, 2–3 min. valant taisyklingais judesiais. Po valgio nesant galimybei išsivalyti, reikėtų burną išsiskalauti vandeniu. Rekomenduojama kas 6 mėn. apsilankyti ir profilaktiškai patikrinti dantis, atlikti burnos higienos procedūrą.

 

Palikite komentarą