Gydytoja: judėjimo stoka trikdo normalią vaiko raidą (vos 16 proc. mokinių yra fiziškai aktyvūs)

Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas vaikai kiekvieną dieną turėtų būti fiziškai aktyvus ne mažiau kaip vieną valandą. Tačiau apklausų duomenys rodo, kad tik apie 16 procentų mokinių fizinis aktyvumas atitinka šias rekomendacijas, dalinasi portalas lsveikata.lt. 

 

Trūksta tėvų pavyzdžio 

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Sveikatos priežiūros ugdymo įstaigose skyriaus vedėja Liudmila Sliaužienė įsitikinusi, kad vaikų fizinio aktyvumo skatinimui reikia skirti ypatingą dėmesį.

„Judėjimas yra svarbiausias veiksnys. Jo stoka trikdo normalią vaiko raidą. Vaikui judėjimas – įgimta savybė, troškimas veikti, būti aktyviam, išreikšti save, ką nors daryti. Todėl labai svarbu nepraleisti šio momento, nes su metais poreikis judėti mažėja, o jo vietą užima kompiuteris“, – apgailestavo specialistė.

Fizinis aktyvumas – tai alternatyva sveikatą žalojančiam elgesiui: rūkymui, alkoholio ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimui. Tačiau vien pamokymais vaiko paskatinti užsiimti sportu nepakanka. Viena priežasčių, kodėl vaikai nejuda pakankamai, – sąmoningumo trūkumas. L.Sliaužienė pasakoja, kad „vaikai auga šeimose, kuriose tėvai taip pat nėra fiziškai aktyvūs, o poreikis judėti šeimoje turi būti ugdomas nuo pat mažens“. Tiesa, ji pažymi, kad tokia situacija susiklosto ne tik dėl tingumo. Užsiėmimai sporto mokyklose dažnai daug kainuoja, tad ne kiekviena šeima gali sau tai leisti.
 

Pokyčiai skatinami

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, siekdamas keisti situaciją, vykdo įvairius projektus. Vaikai turi galimybę mokytis plaukti bei saugaus elgesio vandenyje įgūdžių. Pradinių klasių moksleiviams organizuojami fizinės terapijos užsiėmimai, skirti fizinės sveikatos sutrikimų prevencijai ir ankstyvajai ydingos laikysenos korekcijai. Bendrojo ugdymo mokyklose nuolat organizuojami įvairūs fizinio aktyvumo skatinimo projektai, kurių metu vaikai supažindinami su įvairiomis judėjimo formomis. Biuras taip pat organizuoja jau tradicinių tapusį renginį „Kai mūsų širdys plaka išvien“. Į jį kviečiami socialinių problemų turinčiose šeimose augantys, socialinės rizikos grupėms priklausantys vaikai.

„Sunkios kuprinės“ problema Lietuvoje labai aktuali, tad mokyklų sveikatos specialistams ir pradinių klasių mokytojams bus organizuojami seminarai. Jų metu specialistai bus supažindinami su anatominiais vaiko kūno ypatumais, kūno ir judesio suvokimu erdvėje, taisyklingomis kūno padėtimis, laikysenos ydomis ir prevenciniais korekcijos metodais. Bus mokoma vaikų taisyklingą laikyseną formuojančių fizinių pratimų. Planuojama, kad projekte dalyvaus aštuoniasdešimt mokytojų ir beveik trys tūkstančiai mokinių.
 

Fiziškai silpnesni?

L.Sliaužienė, pasakodama apie prastėjančią vaikų sveikatą, vis dėl to negalėjo patvirtinti, kad vaikai yra fiziškai silpnesni nei anksčiau. „Aš to negalėčiau teigti. Mano manymu, kaip tik į madą ateina judėjimas. Tai matome masinių renginių – maratonų, velomaratonų – metu. Parkuose, gatvėse daug bėgiojančių, važinėjančių dviračiais, riedučiais tiek suaugusiųjų, tiek vaikų“, – nuomonę išsakė specialistė.

 

Šaltinis: vilniausvsc.sam.lt

Palikite komentarą