Gydytojai: pakaktų išgerti 10 ml metilo alkoholio ir žmogus apaktų

Neseniai muitinės kriminalistai Alytaus rajone, Radvilonių kaime aptiko nelegalų sandėliuką, pilną naminio „brendžio“ – su kolos gėrimu maišyto spirito, išgauto distiliuojant langų ploviklį. Preliminariais duomenimis, itin nuodingo metilo alkoholio (metanolio) kiekis šiame gėrale net septynis kartus viršijo nepavojingas gyvybei normas.

 

Pusei pacientų išsivysto regos sutrikimai

Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja, gydytoja toksikologė Laima Gruzdytė sako, kad žmogui pakaktų išgerti 10 ml gryno metilo alkoholio ir jis apaktų.

„Išgėrus metilo alkoholio žmogaus organizme susidarę formaldehidas ir skruzdžių rūgštis sukelia įvairias komplikacijas – sutrinka inkstų veikla, pažeidžiami kiti organai. Apsinuodijus atsiranda girtumą primenantys požymiai – galvos svaigimas, dezorientacija, dirginamas virškinamasis traktas, centrinė nervų sistema, prasideda pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, gali sutrikti sąmonė, prasidėti traukuliai“, – apsinuodijimo simptomus vardija gydytoja toksikologė.

Pasak specialistės, apsinuodijus metanoliu maždaug pusei pacientų išsivysto regos sutrikimai: mirgėjimas akyse, dvejinimasis, susiaurėja regėjimo laukas, vėlesnėje stadijoje gali pasireikšti ūminis kasos arba inkstų uždegimas, atsirasti traukuliai, koma, apakimas.

„Nesuteikus tinkamo gydymo, pacientas gali mirti per kelias paras“, – sako L. Gruzdytė.

Anot gydytojos, kiekvienam pacientui su pasireiškusiais apsinuodijimo simptomais ar išsiaiškinus, kad jis išgėrė daugiau kaip 4 ml gryno metanolio, turi būti suteikiama medicininė pagalba.

 

Penki iš apsinuodijusių – miršta

Lietuvoje labai atidžiai stebimas kiekvienas apsinuodijimo metilo alkoholiu atvejis. Bet koks įtarimas nuodugniai tiriamas atsakingų institucijų ir stengiamasi, kad įtartinas produktas nepatektų ant vartotojų stalo.

„Neseniai Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje buvo gydomas žmogus, kuris, kaip manoma, buvo apsinuodijęs metilo alkoholiu. Visuomenės sveikatos centras aktyviai aiškinosi, kur galėjo būti nuodingojo alkoholio šaltinis ir ar nėra rizikos tam produktui plisti“, – sako L. Gruzdytė.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, kasmet ligoninėse gydosi apie 30 pacientų su diagnoze „apsinuodijimas metanoliu“, 5 iš apsinuodijusių – miršta.

„Deja, yra daugybė atvejų, kuomet apsinuodijus nesikreipiama į gydymo įstaigas ir „prasergama“ namuose“, – sako Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja.

Lietuvoje nėra oficialios statistikos, kiek žmonių apsinuodiję metanoliu apanka. Higienos instituto duomenimis, dėl įvairių priežasčių kasmet Lietuvoje vienos ar abiejų akių regėjimo netenka virš 200 gyventojų. Tikėtina, kad bent keli asmenys iš  jų dienos šviesos daugiau nebemato būtent dėl apsinuodijimo metanoliu.

L. Gruzdytės teigimu, laimei, Lietuvoje iki šiol nebuvo nustatytas nė vienas masinio apsinuodijimo metanoliu atvejis, kaip pasitaikė kaimyninėse šalyse.

 

 

 

Šaltinis: BNS

 

Palikite komentarą