Gyvybiškai svarbių vaistų deficitas – pačių pacientų problema?

Cukriniu diabetu sergantį devynerių metų sūnų auginanti tauragiškė skambina pavojaus varpais – šia liga sergantiems vaikams gyvybiškai reikalingo insulino „Humalog“ Tauragės vaistinėse ne visada galima įsigyti. O minėtas medikamentas net nėra įtrauktas į Sveikatos apsaugos ministro patvirtintą pirmosios pagalbos vaistinėlės medikamentų sąrašą. Į pastarąjį įtrauktus vaistus privalo turėti tiek poliklinika, tiek greitosios medicinos pagalbos medikai ar kaimo ambulatorijos.

 

Užsakytą vaistą pardavė kitam klientui

Į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi tauragiškė Ineta, kuri cukriniu diabetu sergančiam 9 metų sūnui, Tauragėje, „Gintarinėje vaistinėje“, buvo užsisakiusi insulino „Humalog“. Tačiau sutartą dieną, kai į vaistinę moteris atėjo su gydytojos išrašytu receptu, vaistininkė jai pasakė, kad insuliną pardavė kitam vaikui.

Ineta pasakojo, jog tądien jai skambino berniuko gydytoja ir teiravosi, ar pavyko įsigyti insulino, nes dar viena tauragiškė Tauragėje nerado, kur šio medikamento nusipirkti. Kadangi Tauragės vaistinėse jos vaikui reikalingo insulino ne taip paprasta nusipirkti, tad vaistą „Gintarinėje vaistinėje“ ji buvo užsisakiusi prieš dvi savaites.

„Nuėjusi į vaistinę sesuo sužinojo, kad vaistininkė užsakytą medikamentą pardavė ligoniukui iš Šilalės. Vaistinės darbuotoja pasiteisino, kad jam labai jo reikėjo. O ką mums daryti? Prieš valgį vaikui būtinai reikia suleisti insuliną. Nesuleidus gali pasidaryti blogai – gali likti be sąmonės, gali ištikti koma. Mes insulino ieškojome visose Tauragės vaistinėse. Vienoje pažadėjo, kad rytoj bus. Bet iki rytojaus reikia išgyventi,“ – kovo 9-ąją pasakojo vaiko teta Daiva.

 

Pranešė Farmacijos departamentui

Kaip „Tauragės žinioms“ vėliau sakė Daiva, iš redakcijos jos nuėjo į Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC) pas vaiko gydytoją bei administraciją.

„Poliklinikoje pasiūlė mūsų berniuką paguldyti į ligoninę. Paprašiau ligoninės telefono numerio, kad galėčiau paskambinti ir pasiteirauti, ar jie turi mums reikalingo insulino. Atsiliepusi darbuotoja pasakė, kad ligoninė tokio insulino neturi. Jeigu ligoniui pasidarytų blogai, nejau tektų su greitosios medicinos pagalbos automobiliu vežti į Kauną ar kur kitur, kad suleisti gyvybiškai svarbų insuliną? Kokie to kaštai? Kokia rizika?“ – stebėjosi moteris.

Poliklinikoje moterys bendravo su direktoriaus pavaduotoja medicinai, gydytoja Jolanta Eičaite. Anot Daivos, medikė suprato, kokioje situacijoje jie atsidūrė, tačiau poliklinika ir net greitosios medicinos pagalbos skyrius tokio insulino neturi. Dėl to, kad Tauragėje nė vienoje vaistinėje nėra gyvybiškai svarbaus insulino, J. Eičaitė, joms girdint, telefonu pranešė Sveikatos ministerijos Farmacijos departamentui.

Insulino šeima įsigijo tik kitą rytą. Suleido vos tik nuėję į mašiną. Laimė, vaiko gyvybei pavojus negrėsė.

 

Būtiniausių vaistų sąraše nėra

Tauragės PSPC direktoriaus pavaduotoja Jolanta Eičaitė paaiškino, kad medicinos įstaiga teikia tik sveikatos priežiūros paslaugas, o ne pardavinėja vaistus. Tačiau, kai motina kreipėsi į polikliniką, ji paskambino į Farmacijos departamentą prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir informavo, kad vaistinėse nėra insulino. Kodėl taip atsitiko, kad nė vienoje Tauragės vaistinių nebuvo šio vaisto, Farmacijos departamento atstovai jai esą negalėjo atsakyti.

Nors medikė pripažino, kad šis vaistas gyvybiškai svarbus, Sveikatos apsaugos ministro patvirtintoje pirmosios pagalbos vaistinėlės sąraše jo nėra. Į vaistinėlės sąrašą įtrauktus vaistus privalo turėti tiek poliklinika, tiek greitosios medicinos pagalbos medikai ar kaimo ambulatorijos.

 

Kas šiuo atveju neatsakingas?

Paprašytas pakomentuoti situaciją Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojas, medikas Danas Masiulionis kaltinimus tarsi metė ligonio mamai ir į klausimus atsakė klausimais.

„Gal patiems žmonėms reikėtų atsakingiau pasirūpinti, papildomai konsultuotis su gydytojais endokrinologais, jei lėtinė liga nustatyta ir skirtas gydymasis namuose? Išrašant iš Kauno ligoninės tikrai buvo įspėta apie visas komplikacijas ir tikėtina, kad galima buvo kompensuojamą vaistą įsigyti nesulaukiant paskutinės dozės. Ar ligoninė jau turi būti atsakinga už komercinių vaistinių apsirūpinimą vaistais? Nežinau, kam pilietė skambino dėl insulino į ligoninę. Kaip matote, kyla daugokai klausimų.“ – teigė Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojas.

D. Masiulionis patikino, kad ligoninė turi įvairių rūšių insulino įstaigoje gydomiems pacientams. Esą ligoninei jo net nereikia pirkti, nes gaunama daugiau labdaros nei sunaudojama. Visais skubiais atvejais suteikiama pagalba ir gydymas, kai to reikia.

 

Iš anksto įsigyti vaisto negalima

Ar kompensuojamųjų vaistų vaistinėse galima įsigyti iš anksto, buvo paprašyta paaiškinti berniuko gydytojos V. Mockevičienės. Anot medikės, gydytojas receptą vaistui gali išrašyti keliomis dienomis anksčiau nei jis baigiasi, tačiau, pagal galiojančius įstatymus, vaistinėje nusipirkti galima tik vaistui pasibaigus. Ant kompensuojamojo vaisto recepto užrašoma data, iki kada to vaisto turi užtekti,ir vaistininkas, remdamasis šiuo įrašu, medikamentą parduoda.

Vaikų ligų gydytoja patvirtino, kad insulinas, kurio reikėjo berniukui, yra gyvybiškai svarbus. Anot jos, mūsų minėto, diabetu sergančio berniuko, mama yra rūpestinga.

 

Įvyko nesusipratimas

„Gintarinės vaistinės“ regiono vadovė Violeta Venskuvienė teigė, kad vaistinės klientei užsakytas insulinas, kuris vėliau buvo perduotas kitai vaistinei, yra itin retai sergančiųjų įsigyjamas produktas ir gana trumpo galiojimo termino, kas reiškia, kad sergančiajam jo neįsigijus vaistinei reikės pasirūpinti šio vaisto sunaikinimu.

„Labai apgailestaujame dėl šios susiklosčiusios situacijos. Vaistininkė paaiškino, kad minėta klientė buvo atėjusi į vaistinę vasario 25 ar 26 dieną. Recepto neturėjo, tačiau sakė vaistininkei, kad jį gaus, ir nurodė, kad atvyksianti įsigyti insuliną ateinančią savaitę, tačiau konkrečios dienos nenurodė. Vaistininkė iš karto insuliną užsakė, kad jis būtų pristatytas į vaistinę. Jis buvo pristatytas. Tos pačios savaitės pabaigoje į vaistinę paskambino iš kitos vaistinės Šilalėje ir paprašė kuo skubiau atvežti insuliną į Šilalės vaistinę, kadangi jis skubiai ir būtinai reikalingas ligoniui, o kitos vaistinės aplinkui reikiamo insulino neturinčios. Kadangi vaistinės klientė neatvyko vaisto įsigyti, kaip buvo nurodžiusi, vaistas buvo persiųstas į Šilalės vaistinę, kur jis buvo skubiai reikalingas. Perdavus insuliną, jis vėlgi buvo užsakytas į vaistinę, tačiau atvežtas tik kovo 9 dieną. Minėta vaistinės klientė atvyko į vaistinę užsakyto insulino tik kovo 8 dieną. Vaistininkė klientei išsamiai išdėstė susidariusią situaciją, atsiprašė bei paaiškino, kad insulinas bus gautas ir klientė galinti atvykti kitą, t. y. kovo 9 dieną.“ – teigiama vaistinės pozicijoje.

 

 

 

Šaltinis: Tauragės žinios

 

Palikite komentarą