Į Europą grįžta šiltinė?

Europos išankstinio įspėjimo ir reagavimo sistemos duomenimis, šių metų liepos-rugpjūčio mėnesiais Olandijoje ir Vokietijoje užregistruoti grįžtamosios šiltinės atvejai tarp prieglobsčio prašytojų iš Afrikos. Olandijoje 2 šios ligos atvejai nustatyti tarp asmenų, atvykusių iš Eritrėjos, Vokietijoje grįžtamoji šiltinė diagnozuota 3 Eritrėjos gyventojams, 1 somaliečiui ir 1 etiopui.

 

Grįžtamoji šiltinė – tai spirochetų Borrelia recurrentis sukeliama liga, kurią platina utėlės (Pediculus humanus humanus). Grįžtamąja šiltine užsikrečiama, kai utėlė sutraiškoma ir ligos sukėlėjai patenka ant odos. Borrelia recurrentis bakterijos gali prasiskverbti pro odą ir gleivines.

Inkubacinis ligos periodas 2–15 d. Ligos pradžia dažniausiai staigi, būdinga aukšta temperatūra, šaltkrėtis, prakaitavimas, galvos skausmas, raumenų ir sąnarių skausmai, nespecifiniai virškinamojo trakto simptomai (pykinimas ir vėmimas). Didžiausias ligos simptomų intensyvumas išsivysto po 5 d. nuo simptomų atsiradimo pradžios. Ligonio būklė pagerėja ligos sukėlėjui dingus iš kraujo. Po remisijos spirochetos vėl patenka į kraują ir ligos simptomai atsinaujina. Tokie atkryčiai kartojasi (dažniausiai būna mažiau nei 10 atkryčių).

Grįžtamoji šiltinė gali būti labai sunki, tarp negydomų asmenų mirštamumas 10-40 proc., tarp gydomų 2-5 proc. Liga gydoma antibiotikais.

Grįžtamoji šiltinė yra registruojama Etiopijoje, Somalyje, Sudane. Šios ligos profilaktikai svarbu vengti sąlyčio su utėlėmis, kurių paplitimą lemia šalies socialinė ekonominė padėtis, asmens higiena.

Nustačius ligos atvejį, svarbu išaiškinti infekcijos šaltinį, nustatyti ir gydyti infekuotus sąlytį turėjusius asmenis. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) vertinimu, grįžtamosios šiltinės atvejų nustatymas tarp prieglobsčio prašytojų nėra neįprastas ir netikėtas įvykis. Tokie susirgimai tarp imigrantų gali būti ir toliau registruojami.

Todėl ELPKC rekomenduoja:

  • sumažinti grūstis migrantų priėmimo centruose, taip pat skatinti tinkamą higieną;
  • didinti migrantų žinias apie utėlių platinamas ligas (ypač patekimo į Europos Sąjungą vietose);
  • medicininės apžiūros metu tikrinti, ar nėra užsikrėtimo utėlėmis požymių, organizuoti utėlių naikinimą;
  • didinti medikų žinias apie galimus grįžtamosios šiltinės atvejus tarp migrantų;
  • išaiškinti infekcijos šaltinį, sąlytį turėjusius asmenis, taikyti infekcijos kontrolės priemones;
  • informuoti medikus apie galimą Jarisch-Herxheimer reakcijos išsivystymą gydant antibiotikais (gydant reikalingas skysčių balanso monitoringas).

 

 

Šaltinis: ULAC

Palikite komentarą