Ibuprofenas kenkia širdies ir kraujagyslių sistemai?

Savitarpio pripažinimo ir decentralizuotos procedūrų koordinavimo darbo grupė (toliau – CMD(h)) vieningai pritarė Europos vaistų agentūros farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komiteto (toliau – PRAC) nuomonei dėl ibuprofeno saugumo.

Pacientams, vartojantiems ibuprofeną didelėmis dozėmis (2400 mg per parą ir daugiau), galima nedidelė širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, tokių kaip miokardo infarktas ir insultas, rizika. Šis vertinimas parodė, kad ibuprofeno, vartojamo didelėmis dozėmis, sukeliama rizika yra panaši į kai kurių kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, įskaitant COX-2 inhibitorius ir diklofenaką, sukeliamą riziką.

 

Bus įtraukti įspėjimai

Pacientams, vartojantiems ibuprofeno iki 1200 mg per parą, t.y. didžiausią nereceptinių geriamųjų preparatų Europos Sąjungoje patvirtinta dozę, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų rizika nepadidėja.

Siekiant sumažinti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų riziką, pacientams, sergantiems sunkiomis širdies ar kraujotakos ligomis, įskaitant širdies nepakankamumą, ar kurie jau anksčiau patyrė miokardo infarktą ar insultą, ibuprofeno didelėmis dozėmis (2400 mg per parą ir daugiau) vartoti negalima.

Be to, gydytojai, prieš paskirdami pacientams ilgalaikį gydymą ibuprofenu ypač didelėmis jo dozėmis, turi atidžiai įvertinti galimus širdies ir kraujotakos sutrikimų rizikos veiksnius. Šiems rizikos veiksniams priklauso rūkymas, didelis kraujospūdis, cukrinis diabetas ir didelis cholesterolio kiekis kraujyje.

Be to, buvo įvertinti ibuprofeno ir aspirino, vartojamo mažomis dozėmis miokardo infarkto ir insulto rizikos mažinimui, tarpusavio sąveikos duomenys. Laboratorinių tyrimų metu ibuprofenas sumažino aspirinui būdingą krešėjimą mažinantį poveikį. Tačiau išlieka neaišku, ar ilgalaikis ibuprofeno vartojimas klinikinėje praktikoje sumažina mažomis dozėmis vartojamo aspirino teigiamą poveikį, apsaugantį nuo miokardo infarkto ir insulto. Atsitiktinis ibuprofeno vartojimas neturėtų pakeisti mažomis dozėmis vartojamo aspirino poveikio.

Kadangi CMD(h) vieningai pritarė PRAC vertinimo išvadoms, valstybėse narėse, kuriose yra registruoti ibuprofeno sudėtyje turintys vaistiniai preparatai, į šių vaistinių preparatų rinkodaros pažymėjimo priedus bus įtraukti įspėjimai dėl galimos širdies ir kraujagyslių rizikos vartojant ibuprofeną didelėmis dozėmis, o taip pat ir informacija apie galimą ibuprofeno ir aspirino tarpusavio sąveiką.

 

 

 

Šaltinis: VVKT

Palikite komentarą