Inovatyvios technologijos #4: pagalba „kalbantiems“ akimis, 3D spausdinti unikalūs kateteriai, žmogaus kūno galimybių ribos ir dar daugiau

Nors jau yra sukurtos technologijos, padedančios neįgaliesiems su aplinka komunikuoti akimis, vis tik šie sprendimai yra pernelyg brangūs didžiajai daliai pacientų. Todėl Izrealio mokslininkų ir inžinierių komanda Tel Avive pristatė pigesnio įrenginio prototipą – tai akies vyzdį sekantis įrenginys su ekranu, kuris leidžia asmeniui spausdinti raides vien savo žvilgsniu. Šiuo metu išradėjo renka lėšas komercinio modelio pagaminimui per finansavimo platformą „Indiegogo“.

Sistemą sudaro  infraraudonųjų spindulių kamera, kuri seka akies vyzdžio judėjimą ir programinė įranga, kuri yra sukalibruojama pagal unikalų naudotojo judėjimo modelį. Sistema skirta aktyvuoti pagalbos ar iškvietimo signalą, įgarsinti iš anksto numatytus frazes (pvz. „man niežti nosį“) ar paraidžiui įvesti norimą tekstą.

Prietaiso kalibravimas numatytas automatiškai, tad kai tik vartotojas užsideda akinius, jokių papildomų veiksmų jam atlikti nebereikia. Kol kas prototipas bendrauja anglų ir hebrajų kalbomis. Kūrėjai tikisi, kad šio prietaiso mažmeninė kaina sieks 250 JAV dolerių, o ne 5000 JAV dolerių, kaip panašūs sprendimai.

Smegenų savybė prisitaikyti prie naujų iššūkių mokslininkų vadinama neuroplastika – ji suteikia galimybę mūsų smegenims apdoroti naujų rūšių informaciją, kurios paprastai mes suprasti negalime. Akli žmonės, kurie naudoja echolokacinius sugebėjimas orientuotis aplinkoje yra puikus to pavyzdys. Rice universiteto mokslininkai Rice tikisi, kad tokiu pačiu principu galima padėti ir kurtiesiems. Mokslininkai sukūrė elektroninę liemenę, kurios perimetre jeyra įmontuoti 24 vibruojantys varikliukai. Liemenėje esantys mikrofonai fiksuoja aplinkoje esančius garsus, ir juos perteikia per vibraciją.

Pirminis mokslininkų tikslas – išmokti kuo tiksliai „išversti“ žmonių kalba, kuri padėtų kurtiesiems suprasti dar geriau aplink esančius žmones. Pasižiūrėkite šio išradimo demonstraciją:

 

Pacientai, kuriems reikalingi širdies vožtuvų kateteriai, priskiriami didesnei rizijos grupei nei tie, kurių laukia atviros širdies operacijos. Vienas svarbiausių pasisekusios operacijos faktorių – tiksliai įdėti vožtuvą pati pirmą kartą, kad rezultatas būtų sėkmingas. Kalifornijos universiteto Los Andžele chirurgai pradėjo naudoti 3D spausdintuvu atspausdintus kateterius, kurie yra sukuriami pagal paciento KT ir MRT nuskaitymo rezultatus, taigi – unikalūs kiekvienam pacientui.

 

Kompanijos „Microsoft“ sukurti papildytos realybės „HoloLens“ akiniai sujungia i realų pasaulį su kompiuterine 3D grafika. Ši technologija buvo įdiegta ir į Case Wester Reserve universiteto mokymosi sistemą, kaip būdas studentams geriaus suprasti žmogaus organų sandarą ir fizikinius procesus. Štai „Microsoft“ sukurta demonstracija, kaip veikia naujieji akiniai:

 

 

Na ir pabaigai, truputėlis įdomybių. Žmogaus kūno galimybės yra beribės, ir treko dviratininkas iš Vokietijos Robertas Förstemannas tą dar kartą įrodė. Nuo šiol jis bus žinomas ir kaip pirmasis pasaulyje žmogus, duonos riekelę sugebėjęs paskrudinti… šlaunimis.

Pakalbėkime apie energijos kiekį, reikalingą… vienos riekelės paskrudinimui. Atrodytų, kiek gi čia jos reikia? Įkiši, suskaičiuoji iki trisdešimties – strykt, ir skrebutis iššoka. Skanaus!

Tik… Ar sugebėtumėte tą riekelę pasiskrudinti, energiją skrudintuvei gamindami patys , t.y., sėdę ant dviračio ir pradėję minti pedalus? Rekomenduotume neskubėti iš to lažintis. Mat duonos riekelės paskrudinimui prireikė vieno tokio raumenų kalno Roberto.

Palikite komentarą