Įrodyta saulės vonių priklausomybė (padėti gali tik apsaugos nuo saulės)

Negalite atsispirti pagundai pasideginti, nors ir žinote riziką? Gali būti, kad tai daugiau nei įprotis. Tokios išvados padarytos, su pelėmis atlikus tyrimus, parodžiusius, jog ultravioletinės šviesos poveikis panašus į narkomanijos. UV poveikis gerokai padidina odos vėžio riziką, kuris yra vienas iš labiausiai paplitusių, nors ir galimų išvengti, vėžio rūšių. Visgi, susirgimų skaičius šiuo vėžiu auga kur kas greičiau nei bet kuriuo kitu – maždaug 3 proc. kasmet.

Asociatyvi nuotr.

Asociatyvi nuotr.

 David Fisher iš Harvardo medicinos mokyklos ir Masačiusetso Pagrindinės  ligoninės Bostone kartu su savo kolegomis norėjo sužinoti ar dažną deginimąsi  lemia tuštybė ar biologinė priklausomybė. Komanda veikė peles UV šviesa 5  kartus per savaitę 6 mėnesius. Kiekviena dozė buvo panaši į neįdegusio žmogaus  20-30 min. praleidimą Floridos vidurdienio saulėje. Jie nustatė, kad pelių  reakcija labai panaši į priklausomybę. Pradžioje jos pradėjo gaminti daugiau geros  savijautos hormonų, vadinamų beta-endorfinais, kurie jungiasi prie opiodinių  receptorių – tie patys receptoriai reaguoja į heroiną ir panašius narkotikus. Joms  taip pat pasireiškė fizinės priklausomybės požymiai, rodantys klasikinę  abstinencijos elgseną, įskaitant drebulį ir kalenimą dantimis.
Tai reiškia, kad UV spinduliai turi galingesnį poveikį, nei buvo manyta iki šiol,  sako Fisher. „Mes turime polinkį ieškoti labiausiai paplitusio kancerogeno  pasaulyje“, sako jis. Tam gali būti logiškas paaiškinimas. Fisher teigia, kad mūsų  UV šviesos trauka išsivystė iš būtinybės išlaikyti reikiamą vitamino D kiekį, kurį  kūnas sintetina su Saulės šviesoje. Apsaugos nuo įdegio gali padėti išvengti UV priklausomybės, nes jos apsaugo nuo spinduliuotės poveikio, nors tyrimo metu tai ir nebuvo patikrinta. Daugybė tyrėjų atsargiai naudoja žodį „priklausomybė“, išskyrus kraštutinius piktnaudžiavimo narkotikais atvejus.

Šaltinis: www.newscientist.com, www.technlogijos.lt

Komentarų nėra