Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad 35 tūkst. dozių neregistruotos japoniškos vakcinos nuo tuberkuliozės naujagimiams jau pasiekė Lietuvą. Ši vakcinų siunta pristatyta į Užkrečiamų ligų ir AIDS centrą, iš kur bus paskirstoma gydymo įstaigoms.
Primena apie Mantu testo svarbą
Iš viso vakcinos nuo tuberkuliozės nupirkta 70 tūkst. dozių, kurių turėtų pakakti maždaug 12 mėn. Šiuo metu pristatyto vakcinų kiekio pakaks maždaug pusei metų. Tad gydymo įstaigos gali skiepyti ką tik gimusius mažylius, nesibaimindamos, kad vakcinos gali pritrūkti.
„Pasaulio sveikatos organizacija skiepus yra paskelbusi vienu svarbiausių žmonijos išradimų ir iki šiol kovai su užkrečiamosiomis ligomis efektyvesnių profilaktikos priemonių nei vakcinos nesukurta. Atsižvelgiant į PSO rekomendacijas bei ES šalių patirtį yra parengtas vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius. Laikantis jame nustatytų terminų 2–3 parų naujagimiai Lietuvos gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, yra nemokamai skiepijami VLK perkamomis vakcinomis nuo tuberkuliozės“, – sakė VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė.
VLK primena, kad siekiant paskatinti ankstyvąją tuberkuliozės diagnostiką, Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis dar nuo 2014-ųjų lapkričio yra skatinamos tuberkulino mėginio (Mantu testo) atlikimo paslaugos. Gydymo įstaigoms papildomai mokama už šio testo atlikimą 7 metų amžiaus vaikams, taip pat vaikams, priklausantiems rizikos grupėms. Vien pernai tokio skatinimo dėka buvo atlikta beveik 23 tūkst. Mantu testų už 62 tūkst. eurų.
Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu
Primename, kad tuberkuliozė – tai lėtinė infekcinė liga, kurios sukėlėjai dažniausiai plinta oro lašeliniu būdu ir kuri pakenkia plaučius, bet gali paveikti ir kitus organus (inkstus, žarnyną, akis ir t.t.). Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, kuriam kalbant, kosint ar čiaudint tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, o jas įkvėpęs žmogus gali užsikrėsti. Dauguma žmonių savo organizme turi tuberkuliozės bakterijų, bet jos nėra aktyvios ir ligos nesukelia, ir tik dalis užsikrėtusių asmenų (apie 5-10 proc.) gali susirgti arba suserga tuberkulioze. Šios ligos vystymasis priklauso nuo tuberkuliozės mikobakterijų kiekio bei organizmo imuniteto būklės. Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, taip pat prasta asmens ir aplinkos higiena.
Atkreipiame dėmesį į tai, kad efektyviausia tuberkuliozės profilaktika yra ankstyva tuberkuliozės diagnostika ir gydymas. Tuberkulino mėginys (tuberkulinas nėra vakcina) vis dar lieka plačiausiai taikomu tuberkuliozės diagnostikos testu vaikams. Šis mėginys naudojamas tuberkuliozės infekcijos diagnostikai atliekant tuberkulino odos mėginį (Mantu). Atliekant testą siekiama kuo anksčiau diagnozuoti tuberkuliozės infekciją ir kuo anksčiau pradėti taikyti prevencines priemones, siekiant išvengti ligos. Jei tuberkulino mėginys yra teigiamas, pacientas turi būti nukreipiamas pulmonologo konsultacijai ir, jei reikia, detalesniam ištyrimui bei gydymo skyrimui.
Pranešimas spaudai