Ką jūs žinote apie antibiotikus? Atlikite testą!

Šeštadalis europiečių nežino, kad piktnaudžiaujant antibiotikais, mažėjų šių vaistų veiksmingumas, skelbia užkrečiamųjų ligų ekspertai. Pasak specialistų, teisingas antibiotikų vartojimas turi padėti stabdyti bakterijų atsparumo antibiotikams plitimą bei išlaikyti antibiotikų veiksmingumą ateities kartoms.

Ką kiekvienas turi daryti?

Gausus ir netinkamas antibiotikų vartojimas paspartina antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Neretai antibiotikai vartojami nepagrįstai. Pavyzdžiui, peršalimą ir gripą dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai neveikia. Antibiotikai vartojami neteisingai, jei sutrumpinamas gydymo kursas, vartojama mažesnė dozė ar nesilaikoma reikiamo režimo. Netinkamai vartojant paskirtus antibiotikus, jų kiekis organizme nebus pakankamas, todėl bakterijos nebus sunaikintos ir gali tapti atspariomis.

Veikiamos antibiotikų bakterijos žūva, o atspariosios jiems gali toliau daugintis. Tuomet atsiranda naujos bakterijų atmainos, kurios gali būti atsparios iš karto keliems antibiotikams (vadinamosios daugeliui vaistų atsparios bakterijos). Ilgainiui tokios bakterijos gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams. Be antibiotikų grįžtume į laikmetį, kai dar jų nebuvo, kai organų persodinimas, vėžio chemoterapija ir kitos gydomosios procedūros buvo neįmanomos. Be to, išplistų bakterijų sukeltos ligos, kurių nebebūtų galima išgydyti ir jos baigtųsi mirtimi.

Prisiminkite:

1. Vartoti tik medikų paskirtus antibiotikus.

2. Visada suvartoti visą paskirtą dozę, net pasijutus geriau.

3. Nevartoti likusių iš anksčiau antibiotikų.

4. Niekada nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis.

5. Saugotis infekcijų dažnai plaunant rankas, vengiant glaudaus sąlyčio su sergančiais asmenimis ir laiku skiepytis.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja apie vaistams atsparių infekcijų plitimo didėjantį pavojų ir kviečia visus į kovą su šia problema. PSO akcijos tikslaipripažinti atsparumą antibiotikams globalia (visuotine) sveikatos sistemos problema, kelti antibiotikų veiksmingumo išsaugojimo supratimą, tinkamai juos vartojant; padidinti visuomenės, sveikatos priežiūros, žemės ūkio profesionalų ir vyriausybių vaidmenį stabdant atsparumą antibiotikams, skatinant elgsenos pokyčius ir skleidžiant informaciją.

Savo žinias pasitikrinkite atlikdami šį testą. 

 

 

 

Šaltinis: ULAC

Palikite komentarą