Kai nuolat šąla rankos… Kokios ligos tikėtis?

Ką daryti, kai dažnai šąla rankos, kartais net iki pamėlynavimo? Bene dažniausia galūnių šalimo priežastis – Reino sindromas. Tai – šalčio ar streso sukeliami plaštakų ar pėdų kraujotakos sutrikimai.

Reino sindromu serga 5-10 procentų gyventojų. Lengvos formos Reino sindromas vaistais negydomas – rekomenduojama tik vengti šalčio. (Asociatyvi nuotr.)

Reino sindromu serga 5-10 procentų gyventojų. Lengvos formos Reino sindromas vaistais negydomas – rekomenduojama tik vengti šalčio. (Asociatyvi nuotr.)

Pirminis Reino sindromas vadinamas Reino liga. Dažniausia nerandama jokios kitos sindromą galinčios sukelti priežasties… Ja dažniau serga moterys, pirmieji ligos požymiai atsiranda dar paauglystėje. Antrinis Reino sindromas praneša apie kokią nors kitą ligą. Pavyzdžiui, sklerodermiją, sistemine raudonąja vilkligę, kitas jungiamojo audinio ligas ir taip toliau. Arba gali būti nulemtas konkrečios priežasties: ilgalaikio kai kurių medikamentų vartojimo, apsinuodijimo arsenu ar švinu, po nušalimo.

Kaip išvengti šalčio?

Dėl visų minėtų ligų ar dėl kitų nenustatytų priežasčių, pažeidžiamos smulkiosios pirštų kraujagyslės ar nervai. Sušalus ar veikiant nerviniam stresui pirštai tampa balti, atšalę, vėliau, dėl nepakankamo kraujo įsotinimo deguonimi pamėlsta. Reino sindromu serga 5-10 procentų gyventojų. Ši liga būdingesnė gyvenantiems šalto klimato zonoje, ypač šaltuoju metų laiku.

Lengvos formos Reino sindromas vaistais negydomas – rekomenduojama tik vengti šalčio. Esant rimtesnei sindromo formai gali padėti vaistai, mažinantys kraujagyslių spazmus ir pasižymintys kraujagysles plečiančiu efektu.  Retai, tačiau pasitaiko atvejų, kai medikamentinis gydymas būna neefektyvus. Tuomet ligonį varginančius simptomus galima bandyti įveikti chirurgine intervencija. Atliekama operacija – simpatektomija. Jos metu pašalinami simpatinės nervų sistemos nervai, kurie verčia kraujagysles spazmuoti.

Gydytojas kardiologas, prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis pasakoja apie sindromo problematiką:

„Reino sindromas, tai – kraujagyslių inervacijos sutrikimas, kuomet kraujagyslės netenka elastingumo. Tuomet jos nebereaguoja į aplinką. Kai žmogus atsiranda šaltoje aplinkoje, kraujagyslės turėtų plėstis, į jas turėtų suplūsti daugiau kraujo ir galūnės turėtų sušilti. Tačiau kai sutrinka inervacija ir prarandamas kraujagyslių elastingumas, esant šaltam orui galūnių kraujagyslės neišsiplečia, žmogus jaučia šaltį. Tad vienas požymių ir yra šalčio jausmas. Žmonės skundžiasi, kad jiems labai šalta. Rankoms būtinos pirštinės. Jei liga progresuoja, rankos gali net mėlynuoti. Tuomet būtina gydytojo intervencija. Skiriami tam tikri medikamentai. Galimos ir tam tikros fizioterapinės priemonės. Pavyzdžiui, vonelės su šiltu ir šaltu vandeniu. Ši liga nėra iki galo aiški, tad galutinai išgydyti ją– sudėtinga.“

Komentarų nėra