Kaip gali būti susijusios invazinės procedūros ir širdies pažeidimas?

Infekcinis endokarditas – tai infekcijos nulemtas endokardo (vidinio širdies dangalo) ir ypač širdies vožtuvų pažeidimas. Svarbiausias veiksnys, lemiantis endokardito išsivystymą, yra bakterijų patekimas į kraują. Taip dažniausiai nutinka įvairių chirurginių ar odontologinių procedūrų metu, taip pat atliekant medicinines manipuliacijas viršutinių kvėpavimo takų, šlapimo ar lytinės sistemos srityse.

 

Kodėl susergama infekciniu endokarditu?

Endokarditas vystosi, kai į kraujotaką patekusios bakterijos nusėda ant pažeistų širdies vožtuvų ir formuoja vegetacijas. (mayoclinic.org nuotr.)

Endokarditas vystosi, kai į kraujotaką patekusios bakterijos nusėda ant pažeistų širdies vožtuvų ir formuoja vegetacijas. (mayoclinic.org nuotr.)

Kiekvienas iš mūsų esame patyrę bakteriemiją – bakterijos į mūsų kraują gali patekti per žaizdeles dantenose, netyčia įsipjovus ar patyrus bet kokią nedidelę traumą. Tačiau jei imuninė sistema funkcionuoja normaliai, o širdis nepažeista, bakterijos kraujyje greitai sunaikinamos ir jokio pavojaus nesukelia.

Deja, esant rizikos faktoriams (širdies vožtuvų protezams, širdies ydoms ar kitiems pažeidimams) bakterijos iš kraujo yra linkusios nusėsti ant pažeistų širdies vidinio sluoksnio struktūrų ir formuoti vegetacijas. Šie bakterijų dariniai gali atplyšti ir užkimšdami gyvybiškai svarbias kraujagysles sukleti grėsmingų komplikacijų.

 

Kokie pagrindiniai šios ligos rizikos veiksniai?

Vienas svarbiausių rizikos veiksnių, lemiančių infekcinio endokardito išsivystymą, yra mechaniniai ir biologiniai širdies protezai. Ant šių organizmui svetimų struktūrų bakterijos labiau linkusios sudaryti vegetacijas. Riziką susirgti didina ir įgimtos sudėtingos širdies ydos bei įvairioš širdies vožtuvų patologijos. Anksčiau persirgtas infekcinis endokarditas taip pat priskiriamas ypač svarbiems rizikos veiksniams. Infekcinis endokarditas dažniau išsivysto ir intraveninių narkotikų vartotojams. Tik priešingai, nei daugeliui kitų pacientų, endokardo pažeidimas, kaip taisyklė, jiems vystosi dešiniojoje širdies pusėje.

 

Kokie požymiai padeda diagnozuoti endokarditą?

Ligai būdingas ilgai trunkantis karščiavimas, lydimas šaltkrėčio, bendro silpnumo, nuovargio, prakaitavimo, sąnarių ir raumenų skausmų. Sergant infekciniu endokarditu dažnai pasireiškia odos ir gleivinių pažeidimai – įvairūs bėrimai ir mazgeliai odoje.

Odos pažeidimai sergant infekciniu endokarditu. A – „Rakšties pavidalo“ hemoragijos po nagais; B – Junginės petechinis bėrimas; C ir D – Imuninių reakcijų nulemti odos pažeidimai. (med.unc.edu nuotr.)

Odos pažeidimai sergant infekciniu endokarditu. A – „Rakšties pavidalo“ hemoragijos po nagais; B – Junginės petechinis bėrimas; C ir D – Imuninių reakcijų nulemti odos pažeidimai. (med.unc.edu nuotr.)

Infekcinis endokarditas diagnozuojamas remiantis keletu pagrindinių kriterijų. Įtariant infekcinį edokarditą visuomet imamas kraujas ir atliekamas jo pasėlis, siekiant mėgintuvėlyje išauginti patogenines bakterijas, sukėlusias ligą. Jei bakterijos užauga 2 skirtingu metu atliktuose pasėliuose – tai vienas infekcinio endokardito požymių. Dar vienas labai reikšmingas ligos požymis yra echokardioskopinio tyrimo metu matomos bakterijų suformuotos vegetacijos ant širdies vožtuvų. Endokardito pažeistų vožtuvų funkcija neretai sutrinka, todėl širdies susitraukimų metu jie sandariai nebeužsidaro – klausant stetoskopu girdimas širdies ūžesys, o echoskopijos metu matoma atgalinė kraujo srovė pro vožtuvą.

Jei ant vožtuvų susidariusios bakterinės vegetacijos atitrūksta, keliaudamos su krauju jos gali užkimšti kraujagysles sukeldamos arterijų emboliją ir atitinkamų organų išemiją bei sepsinį plaučių infaktą.

 

Kurie medikamentai naudojami endokardito gydymui?

Antibakterinė terapija – tai esminis infekcinio endokardito gydymo komponentas. Iš karto po kraujo pasėlio paėmimo didelėmis dozėmis skiriami intraveniniai antibiotikai, o vėliau antibiotikoterapija koreguojama pagal pasėlio rezultatus, nustačius bakterijų jautrumą tam tikriems antibiotikams. Taip pat taikomas ir simptominis širdies nepakankamumo gydymas, jei reikia skiriami antipiretikai. Jei antibakterinė terapija yra neveiksminga, o širdies nepakankamumas progresuoja, kartais bakterijų pažeisti vožtuvai operuojami.

 

Ar galima taikyti profilaktines priemones?

Siekiant išvengti bakterinio endokardito išsivystymo tam tikrais atvejais būtina imtis specialių prevencinių priemonių. Visų pirma, labai svarbu gydyti burnos ertmę, dantis, kruopščiai laikytis burnos ir odos higienos reikalavimų. Didelės rizikos pacientams (pavyzdžiui, turintiems širdies ydą ar širdies vožtuvų protezą) reikia profilaktiškai skirti antibiotikų, kai atliekamos bakteriemiją sukeliančios procedūros.

Palikite komentarą