Meditaciją, kaip būdą pagerinti dvasinę, emocinę ir fizinę savijautą, renkasi jau tūkstančius metų. Tačiau kaip būtent meditacija veiki amūsų kūnus? Sveikatos temomis aiškinamuosius vaizdo siužetus kuriantys Micthell Miffot ir Gregory Brown šį kartą pažvelgia į meditacijos metodikas ir jos galimybes.

Meditacija padeda sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, diabeta, Alzhaimerio ir net vėžio tikimybes. (Asociatyvi nuotr.)
Būklei pagerėti – bent 2 mėnesiai
Meditacijos procesas prasideda smegenyse regionuose, kurie tiesiogiai koreliuoja su sumažėjusiu nerimu ir depresija, bei padidinta skausmo tolerancija. „Numatytasis režimas“ aktyvuojamas, kai protas atsiduria ramybės būsenoje ir visą dėmesį gali sutelkti į savo kūną, o ne į išorinį pasaulį. Ši ramybės būsena gerina atmintį, savimonę ir tikslų išsikėlimo funkcijas.
Šiame etape smegenyse prasideda fiziologiniai pokyčiai. 2011 metais publikuotoje studijoje, paskelbtoje žurnale „Psychiatry Research: Neuroimaging“ teigiama, kad tom, jog smegenų fizinė būklė pagerėtų, prisireiktų bent 2 mėnesių meditacijos. Meditacijos programos dalyvių, kurie kasdien užsiimdavo šia veikla bent 8 savaites, pilkoji smegenų masė buvo tankesnė srityse, susijusiose su mokymųsi, atminti ir emocijų kontrole. O migdolinėje smegenų dalyje (ang. Amygdala), kuri yra „atsakinga“ už stresą ir baimės, pilkoji smegenų masė buvo sumažėjusi.
Kadangi meditacijos procesas turi ypatingą reikšmę mūsų smegenų būklei, o mūsų smegenis kontroliuoja mūsų visą organizmą, tad buvo daryta ir patvirtinta išvada, jog mūsų smegenys gali apsaugoti kūnus tuo metu, kai jis yra labiausiai pažeidžiamas. Palyginę medituojančių žmonių sveikatą su nemedituojančių, pastebėsime, jog pirmųjų organizme gaminamas didesnis kiekis antikūnių ir didinamas organizmo imunitetas ligai, tarkime, gripui. Taip pat, meditacija padeda sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, diabeta, Alzhaimerio ir net vėžio tikimybes.