Kaip oro kondicionieriai (ne)kenkia mūsų sveikatai (ar yra kitų išsigelbėjimo būdų?)

Netikėtiems karščiams užklupus šalies gyventojus, vis dažniau biurų darbuotojai, vairuotojai, o ir lietuviai namuose, jungia oro kondicionierius. Ir nors bent kartą kiekvienas esame girdėję apie „galimą“ tokio vėdinimo ir vėsinimo žalą, akimirkos karštas pasirodo stipresnis. Todėl šį kartą aiškinamės ar ir kaip kenkia oro kondicionieriai mūsų sveikatai.

 

Svarbiausia – temperatūrų kontrastas

Kaip portalui delfi.lt pasakojo  Utenos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ramunė Jurkūnienė, daugiausia problemų kyla dėl nemokėjimo tinkamai naudotis šiuo įrenginiu. Ypač svarbu vengti didelio temperatūrų kontrasto tarp kondicionuoto oro automobilyje ir lauko oro temperatūros.

„Didžiausias leistinas temperatūros svyravimas turėtų būti ne didesnis nei 6-8 laipsniai Celsijaus. Kuo žmogus labiau užsigrūdinęs, tuo mažesnį poveikį jam turi temperatūros svyravimas, − teigia R.Jurkūnienė. – Tačiau jei lauke spigina 35 laipsnių karštis, o automobilyje oro kondicionavimo sistema palaiko 16 laipsnių Celsijaus mikroklimatą, temperatūrų kontrastas gali pakenkti ir labai užsigrūdinusiam žmogui.“

Taip pat, kad kondicionierius nekenktų sveikatai, reikia tinkamai jį eksploatuoti. Kondicionieriaus būklę  reikėtų patikrinti anksti pavasarį, kad iki šiltojo sezono pradžios spėtume jį paruošti: išvalyti filtrus, kitas esančias dalis ir vamzdelius, jei reikia, juos pakeisti naujais. Kiekvienas gamintojas pateikia rekomendacijas, kaip tai atlikti, jų ir būtina paisyti. Taip pat kiekvieną sezoną reikia papildyti šaldomosios medžiagos kiekį. Svarbu atkreipti dėmesį į jos ekologiškumą, kad nepakenktume gamtai. Kitas svarbus aspektas – tai tinkamos temperatūros nustatymas. Grąžinamo į patalpą oro srauto negali jaustis, jis turėtų būti nukreiptas į lubas ir ten cirkuliuoti. Automobilyje oro srautą geriausia nukreipti nuo veido.

Vėjo ligos

Kondicionieriuje oras paimamas iš išorės, praleidžiamas per įvairiausius filtrus ir į patalpas (vidaus aplinką) tiekiamas jau išvalytas. Būtent kondicionieriaus filtrus reikia labai gerai prižiūrėti, nes jeigu priežiūra nėra tinkama, ima daugintis bakterijos, kurios sukelia ligas.

„Netinkamai naudojami kondicionieriai yra gera terpė įvairiems mikroskopiniams grybams, kurie sukelia alergines ligas – slogą, nosies niežulį. Kartais gali varginti raumenų, sąnarių skausmai, žmogus nuolat jaučiasi pavargęs. Be to, jeigu iš kondicionieriaus oro srovė pučia tiesiai į žmogų, nuo jo odos paviršiaus gali būti nupučiamas šilto oro apsauginis sluoksnis, be kurio oda išsausėja ir praranda drėgmę“, – portalui sveikasžmogus.lt aiškino visuomenės sveikatos specialistas Andrius Kraulėda.

Peršalti galima net ir nebūnant prie pat kondicionieriaus. Jei lauke +30° C, o patalpoje vos +18° C, kiekvienam aišku, kad temperatūros skirtumas yra pernelyg didelis. O staigūs temperatūrų kontrastai visuomet neigiamai veikia žmogaus organizmą. Paraudusios, perštinčios akys, sausumas burnoje, sudirginti kvėpavimo takai, kosčiojimas – visa tai sukelia alergenai, kurie į patalpas (vidaus aplinką) patenka per netinkamai išvalytus kondicionieriaus filtrus.

„Žmonių sveikatai kenkia ne kondicionieriuose cirkuliuojantys šaldikliai, o ant kondicionieriaus garintuvo atsirandantys ir į patalpas patenkantys grybeliai bei bakterijos, – teigė A. Kraulėda. – Šiuolaikiniuose oro kondicionieriuose įrengti oro filtrai, kurie valo tiekiamą orą, o kai kurie gali netgi naikinti patenkančias bakterijas. Kondicionierių vidaus mazgų temperatūra yra mažesnė negu patalpų oro temperatūra, todėl ant jų gali kauptis drėgmė. Taip susidaro puiki terpė mikroorganizmams kauptis ir daugintis. Su tiekiamu oru tie mikroorganizmai gali patekti į patalpą ir pasiekti ten esančių žmonių kvėpavimo takus bei sukelti ligas. Viena iš jų, kurios sukėlėjas gali daugintis ir plisti aplinkoje per vėdinimo ir kondicionavimo sistemas, yra legioneliozė, kuri dažniausiai pasireiškia plaučių uždegimu.“

 

 „Darbinga“ temperatūra

Optimali patalpos oro temperatūra vasarą turėtų būti tarp 23-25 °C, o santykinė drėgmė neviršyti 50 proc. Esant aukštesnei oro temperatūrai, gali atsirasti mieguistumas, žmogui sunkiau susikoncentruoti į atliekamas užduotis, taip pat esant dideliam karščiui automobilyje padidėja avarijų grėsmė. Kokį patalpos oro vėdinimą geriausia pasirinkti, priklauso nuo pačios patalpos, jos ploto ir paskirties, taip pat svarbu atsižvelgti į orą esantį lauke. Jei patalpa yra arti pagrindinių miesto gatvių, gamyklų vėdinimas orlaidėmis ar sudarant skersvėjį nėra tinkamas, kadangi lauke esantis oras dažnai yra prastesnis negu esantis patalpos viduje.

Tokių patalpų orą  tinkamiausia būtų valyti oro kondicionieriais, kurių būna įvairių rūšių, o juose integruoti oro filtrai ne tik vėdina patalpas, bet ir jas valo nuo kenksmingų bakterijų, dulkių erkučių, žiedadulkių, pelėsių sporų, tabako dūmų ir kitų ore esančių dalelių. Renkantis oro kondicionierių reikėtų atkreipti dėmesį į keletą esminių dalykų: kokią patalpą norime išvėdinti, ką mes norime išvalyti, kokius veiksmus reikės atlikti prižiūrint prietaisą, ar jo skleidžiamas garsas netrukdys poilsiui. Efektyviausias oro vėdinimas, kai nėra įrengto oro kondicionieriaus, o aplinkos oras nėra užterštas, yra vėdinimas sudarant iki 10 minučių trunkantį skersvėjį kas keletą valandų.

Prieš jungdami oro kondicionierių, nepamirškite šių taisyklių:
Jei naudojate oro kondicionierius:

  • Esant galimybei, dar prieš būdami patalpose, jas pirmiausia atvėsinkite.
  • Oro temperatūrą patalpose nustatykite ne daugiau nei 8 laipsniais žemesnę už lauko.
  • Jei kondicionuojamose patalpose vėsu, tinkamai apsirenkite, apsaugokite krūtinę, kaklą ir juosmenį.
  • Nesėdėkite prie pat oro kondicionieriaus ar ventiliatoriaus, jei yra galimybė, nukreipkite oro srovę nuo savęs arba persėskite į kitą vietą, kur šaltas oras jūsų tiesiogiai nepasieks.
  • Reguliariai vėdinkite patalpas, nepaisant, kad patalpose yra kondicionieriai.
  • Nepamirškite nuolat valyti kondicionierių ir jų filtrų.

 

 

Palikite komentarą