Testosteronas neretai vadinamas vyrų hormonu. Hormonas gaminamas vyrų sėklidėse ir skatina lytinį vystymąsi, raumenų masės prieaugį, lemia žemą balso tembrą, kūno plaukuotumą bei atlieka daugybę kitų būtinų funkcijų. Nedideli kiekiai testosterono gaminami ir vyrų, ir moterų antinksčiuose. Moterų organizme testosteronas dar gaminamas kiaušidėse. Tiesa, jo kiekiai ženkliai mažesni nei vyrų organizme. Šis steroidinis hormonas padeda riebalus paversti raumeniniu audiniu, skatina energijos gamybą, plaukų augimą, palaiko kaulų tankį ir kitų hormonų pusiausvyrą.

Sportas – vienas pagrindinių būdų reguliuoti testosterono kiekį kraujyje. Puikus pasirinkimas – didelio intensyvumo fizinės treniruotės. (Asociatyvi nuotr.)
Nelaukiami pokyčiai
Natūraliai testosterono koncentracija kraujyje pasiekia aukščiausią tašką apie 25-uosius vyro gyvenimo metus. Neilgai trukus po to koncentracija pradeda mažėti. Vidutiniškai sumažėja po 2 proc. kasmet. Visgi šiuolaikinis gyvenimo būdas turi savo pasekmes. Stresas, rūkymas, alkoholis, greitai paruošiamas maistas nulemia testosterono koncentracijos mažėjimą dar iki 25 metų. Dėl to anksčiau pradeda mažėti ir raumenų masė. Daugėja riebalų aplink pilvą, silpnėja seksualinis potraukis ir prastėja seksualinė funkcija, plinkama, retėja kaulų tankis.
Testosteronas vaidina lemiamą vaidmenį vyro psichinei ir fizinei savijautai bei sveikatai. Anot seksologo ir psichoterapeuto Vitalijaus Žuko, testosterono kiekio mažėjimas yra būdingas visiems vyrams. Tačiau kitaip nei moterims estrogeno, šis mažėjimas vyksta pamažu, tai yra senstant.
„Jei vyro organizme testosterono kiekis pakankamai sumažėjęs, pokyčiai matomi išoriškai. Pirmiausia pastebimi balso pokyčiai, jis pasidaro aukštesnis. Sumažėja plaukuotumas. Mažėja sėklidės, gali sumažėti ir varpos tonusas. Daugėja raukšlių, raumenys praranda tonusą. Taip pat išryškėja krūtys, padidėja pilvas. Daugiau nei įprastai didėja ir prostata. Keičiasi ir spermatozoidų judėjimas bei kiekis. Svarbiausia – ryškūs emociniai pakitimai. Nuotaikos svyruoja, atsiranda nenoras veikti, siaurėja interesų ratas, lėtėja pažintinės funkcijos. Atsiranda polinkis į depresiją, Žinoma, sutrinka seksualinės funkcijos“, – aiškina specialistas.
Trūkumas lemia ligas
Anot V.Žuko, jauniems vyrams testosterono kiekis taip pat gali sumažėti: „Tai vadinama patologine andropauze. Tokie atvejai pasitaiko rečiau ir juos lemia įvairios ligos: sėklidžių pakitimai, uždegimai, taip pat radiacija, kastracija. Tuomet testosterono kiekis ženkliai krenta ir pokyčiai gali būti matomi dar keturiasdešimties neturinčiam vyrui.“
Testosterono trūkumas vyrams gali pasireikšti ne tik įvairiais simptomais, bet ir sukelti rimtas ligas. Pavyzdžiui, didėja rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, mažėja jautrumas insulinui, kaulų masė, formuojasi osteoporozė, didėja kaulų lūžių rizika. Taip pat didesnė tikimybė susirgti depresija, ilgainiui susidurti su mąstymo, dėmėsio ir atminties sutrikimais ar net impotencija.
Kalbant apie šio vyriško hormono kiekio reguliavimą, galima išbandyti įvairias natūralias ir medicinines priemones. Seksologas Vitalujus Žukas perspėja – pirmiausia, labai svarbus seksas. Kuo intensyvesni santykiai, tuo lėčiau mažėja testosterono kiekis. Jį galima net padidinti.
„Dar svarbesnė emocinė būklė. Pas mane konsultacijos apsilanko daug jaunų 25-30 metų vyrų, patyrusių lytines nesėkmes, erekcijos sutrikimus. Emociniai faktoriai mažina testostreoino kiekį. Vyras pabūna mėnesį be lytinių santykių, jausdamas įtampą, neigiamas emocijas, tada pradeda retėti rytinė erekcija“, – teigia seksologas.
Natūralūs būdai padidinti testosterono kiekį
Sportas – vienas pagrindinių būdų reguliuoti testosterono kiekį kraujyje. Puikus pasirinkimas – didelio intensyvumo fizinės treniruotės. Reguliariai atliekamos tokios treniruotės gerina metabolizmą bei efektyviai didina testosterono koncentraciją kraujyje. Efektyviau nei kardiotreniruotės ar vidutinio intensyvumo ilgesnės treniruotės kelis kartus per savaitę. Produktyviausia, jei užsiimama 12-20 minučių trumpa, bet itin intensyvia fizine veikla kasdien. Taip apsaugosmas organizmas ne tik nuo vyriško hormono kiekio sumažėjimo, bet ir nuo aukšto kraujospūdžio, įvairių širdies ligų, diabeto.
Antras ne mažiau svarbus dalykas – taisyklinga mityba ir antsvoris. Papildomi kilogramai natūraliai sumažina testosterono kiekį. Kuo didesnis antsvoris – tuo mažesnė testosterono koncentracija. Nedideliam antsvoriui puikiai padės minėti didelio intensyvumo pratimai. Trečia – streso valdymas. Kai vyrai dažnai susiduria su stresinėmis situacijomis, antinksčių liaukos didina streso hormono kortizolio išsiskyrimą ir mažina testosterono išsiskyrimą. Tai – normalus organizmo atsakas, kuris ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.
V.Žukas pataria, kad vyriško hormono kiekį padidinti galima ir vartojant įvairius papildus. Pastaruosiuose dažna sudedamoji dalis – gulsčioji ragužė (lot. Tribulus terrestris). Tai – furostanolo saponinus kaupiantis augalas. Tačiau vyresnio amžiaus vyrams reikėtų būti atsargesniems. 2010 metais tyrinėtojai sustabdė testosterono terapijos vyresnio amžiaus žmonėms tyrimus, nes buvo pastebėta, kad vartojančioje šį hormoną grupėje buvo ženkliai didesnis širdies ir kraujagyslių ligų problemų skaičius. Priežastis vis dar neaiški, tačiau išvada – gana paprasta: pagyvenusiems vyrams, turintiems sveikatos problemų, testosterono vartojimo vis dėlto verčiau vengti.
Įdomūs faktai:
- Britų mokslininkai nustatė, kad jaunų vyrų, dirbančių prekybos sferoje, organizme testosterono lygis itin padidėja tomis dienomis, kai jų pelnas buvo didesnis, negu įprastai. O rytais, kai testosterono lygis didesnis, negu vidutiniškai, pelnas buvo didesnis, negu tomis dienomis, kai testosterono lygis buvo žemas. Tai reiškia, kad labai tikėtina jog šis įdomus priežasties ir pasekmės ryšys yra dvipusis.
- Kaip rodo tyrimai, prieš artėjančią kovą (visai nesvarbu, ar tai – šachmatininkų dvikova, ar kulinarų, boksininkų varžybos), vyrų organizme testosteronos lygis auga. Nugalėtojo organizme po žaidimo hormono lygis dar didesnis. Lygiai taip pat jis padidėja, net jeigu rungtynės tiesiog žiūrimos, ir laimi mėgstama komanda.
- Jeilio mokslininkai įrodė, kad esant dideliam testosterono lygiui organizme nervų ląstelės dažniau naikina pačios save. Hormonas tarytum paleidžia „ląstelių savižudybių“ mechanizmą, dar žinomą kaip apoptozė – normaliomis sąlygomis ji padeda organizmui naikinti vėžines ir kitas anomalines ląsteles. Žemo testosterono lygio poveikis, pasirodo, ląstelėms įtakos neturi.
Šaltinis: LRT, vaistai.lt medžiaga