Katarakta – liga, grasinanti aklumu

Piracetol 300x250

Kas yra katarakta, kaip ją gydyti ir kaip su ja gyventi? Apie tai su portalo delfi.lt žurnalistais kalbėjo gydytoja oftalmologė, mikrochirurgė Eglė Šumskienė.

Katarakta – tai akies lęšiuko drumstėjimas, pasireiškiantis matymo pablogėjimu viena ar abiem akimis.

Katarakta – tai akies lęšiuko drumstėjimas, pasireiškiantis matymo pablogėjimu viena ar abiem akimis.

 

– Kas yra katarakta ir kaip ji pasireiškia?

– Katarakta – tai akies lęšiuko drumstėjimas, pasireiškiantis matymo pablogėjimu viena ar abiem akimis. Žmogus mato kaip pro rūką, dvejinasi daiktai, pamažu nyksta spalvos, pasidaro sunku vairuoti automobilį tamsiu paros metu, nebetinka anksčiau nešioti akiniai, o ligai progresuojant, rega vis blogėja, kol galiausiai žmogus tik skiria šviesą nuo tamsos.

 

– Kokios yra kataraktos gydymo galimybės?

– Šiuo metu visame pasaulyje kataraktos gydymas yra tik chirurginis: atliekama operacija, kurios metu drumstas lęšiukas ultragarsu suskaldomas ir išsiurbiamas, o į jo vietą įstatomas dirbtinis.

– Kokie kataraktos operacijos rezultatai?

– Jei pacientas neserga kitomis ligomis (glaukoma, amžine geltonosios dėmės degeneracija, cukralige ar kitomis, kurių metu pažeidžiama tinklainė), pooperaciniai rezultatai labai geri. Apie 95 % pacientų atgauna 50–100 % regėjimo. Operacija atliekama taikant vietinę nejautrą: žmogus išlieka budrus, jis jaučia šviesą, jaučia, kad laša lašai, tačiau tikrai neskauda.Kitą rytą, nuėmus tvarstį, gali atrodyti, lyg kažkas įkrito į akį. Taip yra dėl to, kad operacijos metu daromas nedidelis – apie 2 mm pjūvis, kurį kelias dienas, kol sugyja paviršius, žmogus gali jausti lyg svetimkūnį. Pasaulinės statistikos duomenimis, komplikacijos įvyksta iki 5 % visų atvejų.

Kuo vėliau operuojama katarakta, tuo didesnė komplikacijų rizik (drishtihospital.com nuotr.)

Kuo vėliau operuojama katarakta, tuo didesnė komplikacijų rizik (drishtihospital.com nuotr.)

 

– Kokie pooperaciniai apribojimai ir kuriam laikui?

– Po operacijos reikia lašinti paskirtus lašus 4–6 savaites, negalima sunkiai kelti, dirbti pasilenkus ar dulkėtoje aplinkoje, būtina vengti traumų, fizinių pratimų, plaukiojimo. Porą savaičių vengti darbo iš arti: neskaityti, nemegzti, nesiuvinėti. Patariama nešioti akinius nuo saulės. Televizorių galima žiūrėti praėjus kelioms valandoms po operacijos. Dėl vairavimo informuojame kitą dieną – tai priklauso nuo regos aštrumo.

 

– Kas bus, jei mėginsiu atitolinti operaciją?

– Katarakta yra pamažu progresuojanti liga, t. y. rega vis blogės iki apakimo. Kuo vėliau operuojama katarakta, tuo didesnė komplikacijų rizika. Jei palaipsniui pradedate matyti kaip pro rūką, dvejinasi daiktai, pamažu nyksta spalvos, pasidaro sunku vairuoti automobilį tamsiu paros metu, nebetinka anksčiau nešioti akiniai, ypač jei esate vyresnio amžiaus, pasikonsultuokite su akių gydytoju. Jei matymo pablogėjimą lemia drumstas lęšiukas, galima atlikti kataraktos operaciją ir grąžinti regėjimą.

Komentarų nėra