Kauniečiai nuo gripo skiepijasi 99 proc. aktyvumu

Specialistai informuoja, kad skiepijimai sezoninio gripo vakcina, įsigyta valstybės biudžeto lėšomis, skirta 2015-2016 m. gripo sezonui ypač aktyvūs. Per 2015 metų rugsėjo – gruodžio mėnesius Kauno apskrities teritorijos asmens sveikatos priežiūros įstaigose jau panaudota 99 proc. visos rizikos grupėms skiepyti gautos vakcinos ir paskiepyta 23 209 rizikos grupėms priklausantys asmenys.

 

Nėščiųjų skiepijimas nuo gripo padidėjo 5 kartus

Daugiausia (58 proc.) valstybės lėšomis nupirktos sezoninio gripo vakcinos per 2015 m. rugsėjo-gruodžio mėn. buvo panaudota vyresnių nei 65 m. amžiaus asmenų skiepijimui. Beveik trečdalis (27 proc.) vakcinos įskiepyta asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, taip pat lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais. Dar dešimtadalis sezoninio gripo vakcinos buvo skirta sveikatos priežiūros darbuotojų, taip pat ir odontologų apsaugai nuo gripo. 3 proc. vakcinos panaudota asmenų, gyvenančių socialinės globos ir slaugos įstaigose, skiepijimui.

Džiugu, kad Kauno apskrityje šį rudenį ne tik savo, bet ir būsimo naujagimio apsauga nuo gripo pasirūpino net 111 nėščiųjų (pernai per visą gripo sezoną – 22). Didžiausias nėščiųjų skiepijimo aktyvumas stebimas Kauno mieste, kur per keturis skiepijimo mėnesius paskiepyta 97 nėščiosios. 2014 – 2015 metų gripo sezoną Kauno mieste iš viso buvo paskiepyta 6 nėščiosios. Tikėtina, kad tokį dėmesį nėščiųjų sveikatos apsaugai pavyko pasiekti įgyvendinant programą „Skiepų nuo gripo informacijos, edukacijos ir komunikacijos programos pritaikymas nėščiosioms“.

 

Vakciną jau sunaudojo 76 Kauno apskrities teritorijos ASPĮ

Iki š.m. sausio 1 d. visą gautą vakciną jau sunaudojo 76 Kauno apskrities teritorijos ASPĮ iš 99 skiepinusių gripo rizikos asmenis sezoninio gripo vakcina. Visą valstybės biudžeto lėšomis įsigytą sezoninio gripo vakciną panaudojo Kėdainių ir Kaišiadorių rajonų ASPĮ. Daugiau nei 98 proc. skirtos sezoninio gripo vakcinos panaudota dar penkiose Kauno apskrities teritorijose: Kauno raj. (99 proc.), Raseinių raj. (99 proc.), Jonavos raj. (98 proc.), Kauno mieste (98 proc.) ir Prienų raj. (98 proc.). Tik Birštono savivaldybėje (77 proc.) skiepijimai ne tokie aktyvūs, tad šių teritorijų gyventojai turėtų suskubti pasirūpinti efektyviausia apsauga nuo gripo – skiepais.

ASPĮ norime priminti, kad vis dar išlieka galimybė perskirstyti gripo vakcinos likučius, ir užtikrinti, kad galėtų pasiskiepyti visi, pageidaujantys tai padaryti rizikos grupėms priklausantys asmenys. Dėl vakcinos perskirstymo ASPĮ kviečiamos kreiptis į Kauno visuomenės sveikatos centrą. Tad, norintieji pasinaudoti galimybe pasiskiepyti nemokamai nuo sezoninio gripo, turėtų paskubėti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją, nes vėliau tokios galimybės gali ir nelikti.

 

Pageidaujantiems, pasiskiepyti nuo gripo dar nevėlu

Primename, kad pasiskiepyti nuo gripo dar nevėlu. Tinkamas laikas gripo skiepams yra tada, kai sergamumas gripu ir panašiomis į gripą infekcijomis dar neįsibėgėjo. Šiuo metu stebimas sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) padidėjimas – 1-ąją metų savaitę šis rodiklis Kauno apskrityje siekė 64,8 atvejo 10 tūkst. gyventojų per savaitę. Vadinasi vis dar dauguma gyventojų yra sveiki ir gali skiepytis. Padidėjus sergamumui, skiepijimą tenka atidėlioti ir taip gaištamas brangus laikas, per kurį galėtų susidaryti skiepų sukelta apsauga. Daugiausia besiskiepijančių asmenų būna spalio – lapkričio mėnesiais.

Žiemos mėnesiai – ypač geras laikas skiepytis vyresnio amžiaus asmenims, nes laikotarpis yra arčiau gripo viruso epidemijos, kuri dažniausiai užklumpa Kauną vasario – kovo mėnesiais. Vyresnio amžiaus asmenims gripo skiepų suformuotas imunitetas trunka trumpesnį laiko tarpą, negu jauno amžiaus asmenims, todėl jiems rekomenduojama skiepytis kuo arčiau laukiamos gripo epidemijos, t.y. gruodžio-sausio mėn. Rizikos grupių asmenims pasiskiepyti nuo sezoninio gripo yra tikslinga net iki gripo viruso cirkuliacijos pabaigos, nes galima apsisaugoti nuo sunkios ligos formos, galimų komplikacijų, lėtinių ligų paūmėjimo arba net mirties. Atskirais atvejais rekomenduojama skiepytis ir po gripo epidemijos, jeigu asmuo keliauja į šalis, kuriose gripo sezono laikotarpis skiriasi nuo Lietuvoje įprasto laikotarpio. Nuo sezoninio gripo skiepytis galima iki vakcinos galiojimo termino pabaigos, tiksli vakcinos galiojimo data priklauso nuo gamintojo ir yra nurodoma ant pakuotės.

 

Kur galima pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina?

Pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina galima gydymo įstaigose, teikiančiose skiepijimo paslaugas bei kurios dar turi sezoninio gripo vakcinos, tiek įsigytos valstybės biudžeto lėšomis, tiek mokamos vakcinos. Taupant pacientų laiką rekomenduojama vienu metu į skirtingas injekcijos vietas pasiskiepyti ne tik nuo sezoninio gripo, bet ir pneumokokinės infekcijos. Atkreipiame dėmesį, kad nuo 2015 m. gruodžio 1 d. valstybės biudžeto lėšomis nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami rizikos grupių asmenys: vaikai ir suaugusieji.

 

 

Šaltinis: kaunovsc.sam.lt

Palikite komentarą